Nářek se odráží od zdi, rakev hlídá OMON. Reportáž z Moskvy

Jiří Just Jiří Just
3. 3. 2015 14:26
Rusové se v Moskvě naposledy loučí se zavražděným opozičním předákem Borisem Němcovem. "Bez skandování, bez protivládních hesel," píše zpravodaj Aktuálně.cz.
Poslední rozloučení s Borisem Němcovem. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Moskva (Od našeho zpravodaje) - Podruhé za posledních pár dnů ulice Moskvy zaplnily tisíce lidí. Více než kilometrová fronta lidí s květinami a ruskými trikolorami se vine k malé budově Sacharovova centra.

V ní se koná poslední rozloučení s Borisem Němcovem, někdejším vicepremiérem - a následně jedním z nejhlasitějších kritiků ruského režimu a Vladimira Putina osobně.

Na štítu sousedního domu je zdálky vidět nápis "Svoboda". Tu si zastřelený opoziční lídr přál přinést své zemi.

Zástup se tiše pohybuje kupředu. Bez skandování, bez protivládních hesel. Na kopečku nad davem stojí muž s plnovousem. Opíraje se o hůl drží v rukou květiny a fotografii Němcova.

Stísněnou atmosféru narušuje pouze troubení klaksonů okolo projíždějících automobilů.

Rakev plná květin

V desetimetrových rozestupech lemují řadu politikových stoupenců ruští policisté. Budovu s Němcovovou rakví obklíčila zásahová jednotka OMON.

Její příslušníci přitom ještě nedávno tahali ideologického odpůrce Kremlu do antonu. Teď dohlíží, aby se ostatkům opozičníka nic nestalo.

V nevelké hale není k hnutí. Piedestal s politikovou rakví je zaplněn květinami.

Každý, kdo se dostal dovnitř, se u ní chce zdržet co nejdéle. Od cihlové zdi, na které jsou pověšeny snímky Borise Němcova, se odráží nářek.

Další fotky běží na bílém plátně. Politik je na nich znázorněn jako člen vlády, bojovník za lepší Rusko nebo skromně, jako příjemný chlapík.

Bez přestání zní projevy Němcovových přátel a spolupracovníků. Přes speciální vchod do haly pouštějí prominentní hosty. V davu se mihne oligarcha Michail Prochorov, manželka prvního ruského prezidenta Naina Jelcinová, tisková mluvčí Dmitrije Medveděva Natalja Timaková, vicepremiér Arkadij Dvorkovič a také velvyslanci všech států EU včetně Vladimira Remka.

"Boris byl pro mě především kamarád. Byl mi velmi blízký. Když působil ve vládě, tak byl mým šéfem. Pracoval jsem pro něj, když byl poté zvolen do Státní dumy," řekl Aktuálně.cz Boris Naděžin, známý ruský liberální politik a člen vedení opoziční strany Pravoje dělo.

"Je hrozné, co se stalo. Pořád jsem v šoku," dodává.

Na otázku, kdo může stát za atentátem na Němcova, odpovídat nechce. Nechce prý spekulovat.

"On nezemřel zbytečně"

Postarší dáma, která se představí jako Viktorie, se s námahou opírá o jednu z šedých policejních zátaras, které lemují zástup Němcovových stoupenců. V davu stojí už bezmála dvě hodiny. "Neodpustila bych si, kdybych nepřišla. Byla jsem v neděli na mítinku, ale dnes se s ním chci důstojně rozloučit," říká.

"Byl mým kolegou. Byli jsme spolu ve Svazu pravicových sil," vypráví se stísněným hlasem. Němcov partaj vedl do roku 2004.

Poloprázdným parkem prochází muž v čepici a s aktovkou v ruce. S nedůvěrou v očích míjí policisty, kteří ležérně postávají podél zátarasů.

"Němcov byl pravý vlastenec. Ne jako ti, kteří na nás od rána do noci řvou z televizních obrazovek. Němcova jsem si vážil. Proto jsem musel přijet. Víte, já totiž nejsem z Moskvy," vysvětluje. Jmenuje Vladimir, je mu asi šedesát a žije 350 kilometrů od Moskvy ve městě Orjol.

"Nemyslím si, že Němcovova smrt změní vládní režim. Ne, Kreml nezmění svou politiku. Možná že jeho smrt nějakým způsobem zapůsobí na naši společnost. On nezemřel zbytečně. Chtěl bych tomu věřit," dodává se smutným úsměvem ve tváři.

 

Právě se děje

Další zprávy