Rusko rozšířilo seznam zemí, odkud nebude dovážet potraviny

ČTK ČTK
13. 8. 2015 14:30
Zákaz dovozu potravin je ruskou odvetou za západní sankce. Na seznamu se nově ocitly Albánie, Černá Hora, Island a Lichtenštejnsko.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko přidalo Albánii, Černou Horu, Island a Lichtenštejnsko na seznam západních zemí, ze kterých zakázalo dovoz potravin.

Zároveň pohrozilo tímto krokem i Kyjevu, pokud začátkem příštího roku vstoupí v platnost hospodářská část smlouvy o přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Příslušné nařízení ve čtvrtek podepsal premiér Dmitrij Medveděv.

Zákaz dovozu potravin je ruskou odvetou za západní sankce, uvalené loni na Rusko kvůli anexi Krymu a jeho roli v ukrajinském konfliktu. Sankce i ruské embargo byly letos v červnu o rok prodlouženy.

Státy, které se přidaly k unijním sankcím

"Ke státům Evropské unie, Austrálii, Kanadě, Norsku a USA, ze kterých jsme loni v srpnu zakázali dodávky některých druhů zemědělské produkce, jsme nyní přidali řadu dalších zemí, konkrétně Albánii, Černou Horu, Island a Lichtenštejnsko," řekl premiér na zasedání vlády a dodal, že jmenované státy se již dříve přidaly k unijním protiruským sankcím.

Smlouva o přidružení Ukrajiny, jejíž součástí je dohoda o vytvoření zóny volného obchodu, má vstoupit v platnost první den roku 2016. Dokument byl podepsán už loni, ale na nátlak Moskvy byla jeho platnost odložena.

Rusko dalo několikrát najevo, že si přeje další odklad, případně změnu textu či připojení dodatků. V minulosti hrozilo, že po přidružení Ukrajiny k EU omezí přístup ukrajinských výrobků na ruské trhy.

"Pokud jde o Ukrajinu, zákaz dovozu zemědělských výrobků vstoupí v platnost jen v případě, že (ukrajinská) vláda uplatní ekonomickou část dohody o přidružení k EU, kterou Kyjev uzavřel loni v červnu," řekl Medveděv a předpověděl, že od 1. ledna bude pro obchod s Ukrajinou nejspíše platit režim bez preferencí a embargo na dovoz potravin.

Moskva nařídila ničit západní potraviny

Ruské úřady minulý týden začaly na příkaz prezidenta Vladimira Putina ničit západní potraviny, které se i přes zákaz do Ruska dostaly; zatím bylo zničeno přes 500 tun jídla. Ale podle průzkumu nezávislého střediska Levada s tímto počínáním nesouhlasí 48 procent Rusů a jen 40 procent je podporuje.

Opoziční komunisté dnes předložili parlamentu návrh zákona, podle kterého by se zkonfiskované potraviny měly poskytnout chudým spoluobčanům, obětem katastrof, uprchlíkům anebo východoukrajinskému Donbasu jako humanitární pomoc.

"Ve světě podle OSN trpí 800 milionů lidí hladem, miliony umírají (...) Ale Rusko před zraky světa ničí potraviny," vysvětlili na svém webu komunisté s tím, že ničit by se mělo jen vadné a nebezpečné zboží.

 

Právě se děje

Další zprávy