Rusko a USA na Měsíci: kdo postaví první základnu?

lem
31. 8. 2007 17:30
Roskosmos zaostává za NASA. O pět let
Na Měsíci stanul první Američan. Základnu tam chtějí mít dřív Rusové.
Na Měsíci stanul první Američan. Základnu tam chtějí mít dřív Rusové. | Foto: NASA

Moskva - Rusko zveřejnilo ambiciózní plány na dobytí vesmíru: Nejdřív přistaneme na Měsíci, vystavíme zde základnu a skončíme u Marsu.

Téměř půl století po letu Jurije Gagarina na oběžnou dráhu hodlá Rusko zřídit stálou základnu na Měsíci. První posádka by tam ale měla přistát až v roce 2025.

Rusko míří na Měsíc

V následujících pěti letech by zde mohla vyrůst stálá základna, oznámil šéf vesmírné agentury Roskosmos Anatolij Perminov.  Dosáhnout Marsu přitom Rusové chtějí o deset let později, dodal.

Před pár měsíci zveřejnil obdobný plán americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Do roku 2020 přistaneme na Měsíci, základnu vybudujeme do čtyř let, tvrdí.

A kde budou američtí astronauti a specialisté uskutečňující mise na Měsíci přebývat do té doby?  První astronauti si budou na Měsíci připadat jako na táboře, protože jako nepraktičtější se NASA zatím jeví speciálně upravené nafukovací stany.

Peníze chce získat od turistů

Mezitím se Moskva zaměří na soukromé lety zbohatlíků, které by mohly příspět k větším investicím do kosmického výzkumu. Pětice dosavadních vesmírných turistů zaplatila za několikadenní výlet kolem 25 milionů dolarů.

Prototyp lunárního přístřešku, který jeho tvůrci přezdívají jednoduše
Prototyp lunárního přístřešku, který jeho tvůrci přezdívají jednoduše | Foto: NASA

VÍCE ZDE: Astronauti budou na Měsíci stanovat

Finance jsou totiž jedním z artiklů, které ruskému vesmírnému průmyslu momentálně chybí a v čemž jasně zaostává za Spojenými státy.

Ruská vesmírná agentura má již údajně jasno, kdo bude prvním ruským turistou, jeho jméno ale pečlivě tají. "Vše, co můžu říct, je, že je to respektovaný obchodník, politik a že je mladý," prohlásil Perminov. Před časem se dokonce spekulovalo o tom, že by tímto výletníkem mohl být ruský prezident Vladimír Putin.

Čtyři americké a jednoho jihoafrického turistu vynesl na oběžnou dráhu ruský Sojuz, který by měl až do roku 2015 zůstat hlavním dopravcem. Teprve poté představí americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) novou loď, nazvanou Orion. Ta by měla někdy kolem roku 2020 letět na Měsíc.

Dosavadní vesmírní turisté (všichni na palubě ruského Sojuzu):

  •    1) Dennis Tito (Američan). Ve vesmíru v dubnu-květnu 2001
  •    2) Mark Shuttleworth (Jihoafričan). Ve vesmíru v dubnu-květnu 2002
  •    3) Gregory Olsen (Američan). Ve vesmíru  v říjnu 2005
  •    4) Anousheh Ansariová (Američanka íránského původu). Ve vesmíru loni v září 
  •    5) Charles Simonyi (Američan maďarského původu): Ve vesmíru letos v dubnu

Kráter Victoria na Marsu, jak jej vyfotil robot Opportunity
Kráter Victoria na Marsu, jak jej vyfotil robot Opportunity | Foto: Reuters/NASA

Po Měsíci přijde řada na Mars

Dalším cílem ruských i amerických astronautů se stává Mars. Vše však stále zůstává snem na další desítky let.

V Moskvě mají přesto již od příštího roku probíhat simulované mise na rudou planetu, kterých se účastní dobrovolníci vybraní Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Čeká je život v uzavřeném prostoru, pouze s radiovým spojením se světem, po dobu 105 až 520 dní.

Každou "posádku" bude tvořit šest osob - dva Evropané a čtyři Rusové, které čeká balené jídlo, zadané úkoly a hlavně život mimo normální svět.

 

Právě se děje

Další zprávy