Riga povolila uctít památku veteránů SS z bojů proti okupaci

ČTK ČTK
6. 3. 2014 23:34
Lotyšské jednotky SS bojovaly proti sovětské okupaci. Hlavní město zároveň ve stejný den umožnilo konání protifašistické demonstrace.
Lotyši nezapomínají na sovětskou okupaci. Protestují i proti ruské okupaci Krymu.
Lotyši nezapomínají na sovětskou okupaci. Protestují i proti ruské okupaci Krymu. | Foto: Reuters

Riga - Riga povolila tradiční pochod na oslavu lotyšských veteránů z jednotek SS (Waffen-SS), který se koná pravidelně 16. března na lotyšský den legionářů. Hlavní město zároveň ve stejný den umožnilo konání protifašistické demonstrace.

Ačkoli 16. březen není státním svátkem, mnoho Lotyšů tento den vnímá jako příležitost připomenout si padlé z lotyšských jednotek SS, které po boku německých vojsk bojovaly proti sovětské okupaci.

Mnozí Rusové tyto ceremonie považují za oslavy fašismu a spolu s protifašistickými aktivisty upozorňují, že v okolí Rigy bylo za války postříleno na 25 tisíc Židů.

Podle přívrženců legionářů ale byly lotyšské divize SS vytvořeny až v roce 1943, kdy už byla vyhlazena většina předválečné židovské komunity, asi 80 tisíc Židů. Považují to za důkaz, že tyto jednotky se na holokaustu nepodílely, jak tvrdí jejich odpůrci.

Pochody legionářů se v Lotyšsku konají od roku 1990. V minulosti je provázely i rvačky s protestujícími antifašisty a zásahy policie s desítkami zatčených. V prvních letech po znovunabytí nezávislosti šlo o oficiální svátek, než byl pod tlakem z Ruska a Západu vyškrtnut z kalendáře.

Lotyšsko získalo nezávislost na Rusku po první světové válce, ale v roce 1940 zemi obsadila sovětská vojska a po německém útoku na Sovětský svaz následovala nacistická okupace. Po boku Němců či naopak Sovětů válčilo asi čtvrt milionu Lotyšů, z nichž okolo 150 tisíc padlo.

 

Právě se děje

Další zprávy