Reportáž z místa nejhorších bojů o Jižní Osetii

Dmitrij Solovjov/Vendula Křížová
12. 8. 2008 21:30
Reportér agentury Reuters ve zničeném Cchinvali
Město začíná po odchodu ruských vojáků pohřbívat své mrtvé.
Město začíná po odchodu ruských vojáků pohřbívat své mrtvé. | Foto: reuters

Cchinvali - Boje o hlavní město separatistické Jižní Osetie, Cchinvali, utichly. Ruská armáda se pomalu stahuje za hranice - do Ruska. Město začíná po pěti dnech bojů s Gruzií pohřbívat své mrtvé.

Pozůstalí odění do smuteční černé truchlili u rakve na kopci za městem, právě když kolem projel vojenský konvoj rozvážející vodu, jídlo a zbraně. Ještě před pár dny v Cchinvali žilo 35 tisíc lidí, většina z nich tu už ale není. Utekli do Ruska, na druhou stranu pohoří Kavkaz.

Čtěte více: Rusko řeklo ano příměří, Gruzínci se stahují z Osetie

Jak ve Stalingradu či Grozném

"Vypadá to jako malý Stalingrad, že?" ptá se dvaašedesátiletý Teimuraz Plijev. Se svou rodinou se už tři dny ukrývá ve sklepě svého domu. "Jsou to barbaři! Podívejte se, takhle vypadá Gruzínská demokracie. Kdyby nebylo Rusů, už bychom byli dávno mrtví," říká na adresu gruzínské snahy převzít nad oblastí kontrolu.

Na křižovatce ulic Moskevská a Mírových tvůrců stojí dva rozstřílené gruzínské tanky T-72. Detonace odhodila kola desítky metrů daleko.

Rozstřílené město místním připomíná Stalingrad.
Rozstřílené město místním připomíná Stalingrad. | Foto: reuters

Nezávislá závislá Osetie

Právě Cchinvali se stalo cílem hlavních útoků v konfliktu mezi Gruzií a separatisty z Jižní Osetie. Ta leží na gruzínském území, ale po válce z let 1991-1992 vyhlásila nezávislost, aniž by ji uznal jediný další stát.

Podle ruské armády zemřelo od začátku nynejší války 1600 lidí. Ozbrojené střety se rozhořely ve čtvrtek minulý týden, kdy Tbilisi vyslalo do regionu své vojáky.

Většina obyvatel Jižní Osetie je jiné etnicity než Gruzínci a většina také vlastní ruské pasy. V regionu se platí rublem a Moskva Osetii slíbila politickou i finanční pomoc, ačkoliv oficiálně nezávislost oblasti neuznala.

Prohlídka města v ruském konvoji

Po několika dnech těžkých bojů a těsně před svým odjezdem vzala ruská armáda malou skupinku zahraničních reportérů na prohlídku města. Přísně ale kontrolovala, kam se jdou podívat, a rozhodovala o tom, kde se bude zastavovat.

Kněz zdraví ruské vojáky, kteří z Cchinvali vyhnali gruzínské vojáky a nyní se stáhli.
Kněz zdraví ruské vojáky, kteří z Cchinvali vyhnali gruzínské vojáky a nyní se stáhli. | Foto: reuters

Jeden z velitelů, který nechtěl sdělit své jméno, potvrdil, že ve městě už se téměř přestalo bojovat. "Občas se ještě někde najde ostřelovač, ale pomalu a jistě je všechny likvidujeme," uvedl.

"Mnoho z těch, kteří během bojů zemřeli, pochovali jejich blízcí jen tak, na zahrádkách," řekl novinářům Plijev. Jejich těla už se v horku začala rozkládat.

Umírali hlavně civilisté

Na jihu města, v bývalé židovské čtvrti, bombardování srovnalo se zemí všechny jedno i dvoupatrové domy.

Ruští vojáci cestou ukazují na obrovské kusy bíle natřeného železa. Podle jihoosetinských separatistů se jedná o raketomety Grad, kterými gruzínští vojáci ostřelovali hlavní město rebelského regionu.

Při jednom z ostřelování zemřela i těhotná Malvína Čkobrevová. Její tělo tlelo na ulici, dokud ho nepohřbili sousedé na dvoře její sestry.

"Všichni se báli ven ze sklepů, kde se schovávali. Neměl ji kdo pohřbít," vypráví jeden ze sousedů.

Ruský voják na checkpointu před Cchinvali.
Ruský voják na checkpointu před Cchinvali. | Foto: reuters

Zničená nemocnice

Více než dvě stě lidí zraněných během bojů ošetřovali lékaři v republikové nemocnici. Ta je teď úplně opuštěná. Ve sklepeních se válí rozházené zakrvácené obvazy a lidské výměšky.

"To místo bylo tak špinavé a plné infekcí, že už jsme tam nemohli o pacienty pečovat," říká vedoucí lékařka Tina Zacharová. Dočasná nemocnice vznikla nedaleko.

Tina vypráví, že nemocnici rozstříleli gruzínští vojáci. Střely vymlátily okna a na zdech jsou vidět šrámy od střepin. Pod těžkou palbu se však nemocnice rozhodně nedostala.

"Takhle vypadá ta humanitární pomoc, kterou nám sem Tbilisi posílalo," říká Tina a zdvihá ze země šrapnel. "Jen díky Bohu a ruským mírovým jednotkám jsme to přežili."

 

Právě se děje

Další zprávy