90 vteřin střelby. Proč soud osvobodil policistu z Fergusonu

Martin Novák Martin Novák
25. 11. 2014 11:10
Klíčové výpovědi Afroameričanů a nálezy na místě činu podporují verzi střílejícího policisty.
Ve Fergusonu vypukly po rozhodnutí poroty protesty.
Ve Fergusonu vypukly po rozhodnutí poroty protesty. | Foto: Reuters

St. Louis / Praha – Devadesát vteřin. Tak dlouho trvala podle zjištění poroty a výpovědi svědků konfrontace mezi bílým policistou Darrenem Wilsonem a osmnáctiletým černošským mladíkem Michaelem Brownem na ulici ve Fergusonu 9. srpna.

Wilson zastavil se svým policejním vozem u chodníku, vystřelil po Brownovi ještě z automobilu, pak za ním běžel a nakonec střílel. To vše se vešlo do pouhé minuty a půl.

Dvanáctičlenná porota (devět bělochů a tři černoši, sedm mužů a pět žen) nerozhodovala o vině policisty za smrt Browna. Pouze o tom, zda má být obviněn a souzen.

Rozhodla se, že ne. Podle deníku Washington Post klíčové svědectví ve prospěch Wilsona přednesli černošští obyvatelé čtvrti, kde se konflikt odehrál.

Podle tohoto svědectví Wilson nestřílel na Browna zezadu, což potvrdila i pitva. Svědci zpochybňují i tvrzení, že Brown se vzdával a měl ruce nahoře, když na něj policista pálil.

Co se přesně stalo, asi ze samotných výpovědí nelze zjistit. Žádná průmyslová kamera nic nezachytila.

Jisté je to, že Wilson zastavil svůj policejní vůz, když viděl Browna a jeho kamaráda na chodníku. Policista měl podezření, že jde o dvojici, která krátce předtím kradla v obchodě.

Oba muži se dostali do slovního i fyzického konfliktu ještě před tím, než policista stihl vystoupit z auta. Podle svých slov otevřel dveře, ale Brown k nim přistoupil a zabouchl je.

Policista vypověděl, že se mu mladík snažil vytrhnout zbraň z ruky postranním oknem a rovněž ho udeřil do obličeje. Vypálil dvě kulky z vozu.

Nikdo ze svědků ale tento souboj neviděl zblízka. Někteří lidé pouze zaznamenali, že se u auta "něco děje".

Brown se dal na útěk od policejního automobilu, Wilson běžel za ním. Porota rozhodovala právě o tom, co následovalo.

Zda se neozbrojený Brown vzdával a dal ruce nahoru, či zda šel směrem k Wilsonovi a ten se cítil ohrožen. V takovém případě mu zákon dovoluje střílet v sebeobraně.

Podle předsedy poroty byly výpovědi svědků, kteří tvrdili, že Wilson pálil do zad prchajícího Browna, nevěrohodné a navzájem si odporovaly. Brownova rodina se domnívá, že Wilson zasáhl Browna do zad, ten se v reakci otočil a vzdával se. Pak Wilson střílel zepředu.

Nasbírané indicie ale podle poroty potvrzují, že mladík se obrátil a šel směrem k policistovi, aniž by byl zasažen. A neměl ruce nahoře, nevzdával se.

"Sedm nebo osm Afroameričanů podalo svědectví, které podporovalo verzi předloženou policistou Wilsonem. Kvůli své bezpečnosti se ale nikdo z nich nevyjadřuje veřejně," napsal deník Washington Post.

Verzi, ke které se přiklonila porota, podporují i balistické testy a analýzy krevních skvrn na místě střelby.

Vypovídalo celkem šedesát svědků, jejich výpovědi trvaly dohromady sedmdesát hodin.

 

Právě se děje

Další zprávy