Řecko chce změnit volební zákon. Novela by zrušila bonus pro vítěze, při prohře by pomohla Syrize

ČTK ČTK
7. 6. 2016 18:08
Řecko připouští uspořádání referenda o změně volebního zákona. Ta by zrušila bonusových 50 poslaneckých mandátů, které získává vítěz voleb, informovala mluvčí řeckého kabinetu Olga Gerovasiliová. Právě bonus 50 mandátů výrazně pomohl v minulých letech vládnoucí SYRIZE, nyní však podle preferencí očekává tvrdou porážku. Změna zákona by ale její negativní výsledek ve volbách mohla podstatně zmírnit.
Řecký premiér Alexis Tsipras.
Řecký premiér Alexis Tsipras. | Foto: Reuters

Atény - Řecká vláda nevylučuje uspořádání referenda o změně volebního zákona, která by odstranila bonus 50 poslaneckých mandátů pro vítěze voleb. Podle řeckých médií o tom informovala mluvčí kabinetu Olga Gerovasiliová. Předvolební průzkumy předpovídají levicové vládní formaci SYRIZA v příštích volbách tvrdou porážku. Změna by ji tak podstatně zmírnila. Strana sama přitom této výhody využila při dvou loňských volbách, kdy byla s to vytvořit vládu s nacionalistickými Nezávislými Řeky.

Řecký tisk už v pondělí uvedl, že premiér Alexis Tsipras se chystá předložit návrh příslušné ústavní změny 24. července. Nyní se spekuluje, že pokud pro ústavní změnu nezíská potřebnou podporu opozice, rozhodne se ji prosadit prostřednictvím lidového hlasování.

SYRIZA systém před nástupem k moci ostře kritizovala, ale když loni v září Tsipras vyhlásil předčasné volby, ve kterých podle očekávání opět vyhrál, o změně nechtěl slyšet. Nyní jeho SYRIZA na opoziční Novou demokracii ztrácí v průzkumech zhruba osm až 12 procentních bodů.

Bonusový systém zavedly v roce 2012 konzervativní Nová demokracie se socialistickou stranou PASOK, s níž se střídala u moci poslední čtyři desetiletí. Zdůvodnily to potřebou jasného vítěze v době, kdy byly volební výsledky stále těsnější a strana vyhrávající volby neměla už možnost získat nadpoloviční většinu v parlamentu, aniž by byla nucena vytvářet vládní koalici.

Hospodářská krize ale vedla k roztříštění politických názorů mezi voliči a i tak se do parlamentu dostalo větší množství stran. Nejmarkantnější je stabilní třetí místo pro neonacisty ze Zlatého úsvitu, který požaduje vládu tvrdé ruky, vyhnání přistěhovalců a například perzekuci homosexuálů.

 

Právě se děje

Další zprávy