Putinova komanda mohou vyrazit do ciziny

Red Zah, ČTK
7. 7. 2006 12:44
Moskva - Ruský parlament definitivně schválil zákon, který prezidentovi umožní nasazení speciálních komand za hranicemi. Zákon ihned začal platit.
O vyslání speciálních komand do zahraničí bude rozhodovat sám prezidetn Putin.
O vyslání speciálních komand do zahraničí bude rozhodovat sám prezidetn Putin. | Foto: Reuters/S.Perez

O zahraničním nasazení komand bude rozhodovat sám prezident Vladimir Putin. Ruská ústava od něj nevyžaduje, aby ke svému rozhodnutí o nasazení komanda v zahraničí žádal souhlas parlamentu.

Přijetí zákona urychlila vražda čtyř ruských diplomatů v Iráku. Putin okamžitě oznámil, že hodlá vrahy svých spoluobčanů nechat vypátrat a zlikvidovat.

Ruská tajná služba a armáda tak nyní mohou splnit rozkaz ruského prezidenta "najít a zničit" vrahy ruských diplomatů.

Podle deníku Izvěstija tento úkol nejspíš připadne tajnému komandu "Zaslon" (Záštita) ruské zahraniční rozvědky SVR. Utajovaná jednotka, do které patří asi 300 mužů, vznikla podle deníku v roce 1998 a už má zkušenosti s prací v zahraničí.

 

Zákon umožňuje i sestřelení letadla

Zákon umožňuje také sestřelení letadla uneseného teroristy. K tomuto se jednotlivé země staví různě. Německý ústavní soud například počátkem roku označil zákon umožňující sestřelení uneseného letadla s pasažéry za protiústavní, protože omezuje právo na život. 

V České republice je sestřel teoreticky možný, alespoň to krátce po 11. září 2001 tvrdila analýza, již si nechala vypracovat tehdejší česká vláda.

Ruská verze výslovně zdůrazňuje, že při rozhodování o sestřelu uneseného letadla nerozhoduje, zda jsou na palubě rukojmí. Podle současných zákonů přítomnost unesených lidí znamenala, že letadlo není možné sestřelit. 

Teroristické skupiny v Rusku se zatím nepokusily využít unesených dopravních letadel jako zbraní. V roce 2004 dvě sebevražedné útočnice ale odpálily bomby na palubách strojů směřujících z Moskvy na jih Ruska.

Nová právní úprava popisuje terorismus jako "ideologii násilí a způsob vlivu na rozhodování mezinárodních organizací, státních nebo místních orgánů svázaný se zastrašováním obyvatelstva nebo jinou násilnou činností".

Špinavou práci v zahraničí vyřídí tajné služby

Rusové dosud k zásahům na cizím území proti lidem, které označují za teroristy, vojáky nepoužívali, uchylovali se spíš k využití tajných služeb. V únoru 2004 byl v Kataru při výbuchu svého vozu zabit bývalý prezident separatistické Čečenské republiky Zelimchan Jandarbijev. Moskva oficiálně podíl na atentátu odmítla, Katar ale zatkl a odsoudil dva ruské občany, zřejmě důstojníky ruské rozvědky.

"Nyní je v ruské protiteroristické legislativě přesně určen právní rámec používání ruských ozbrojených sil v boji s terorismem," prohlásil místopředseda dumy Vladimir Katrenko. Proti přijetí zákona byl jen jeden poslanec, pro normu jich hlasovalo 408.

Foto: Reuters

V oblasti protiteroristické operace, kterou je v současnosti třeba Čečensko, mohou nově tajné služby odposlouchávat telefony, číst elektronickou poštu, ale také dočasně vysidlovat obyvatelstvo z domů.

Rusko se s nebezpečím terorismu potýká už přes deset let, nejznámější akcí byl útok na školu v severoosetském Beslanu v září 2004. Dodnes trvá soud nad jediným přeživším útočníkem. Především příbuzní obětí však kritizují i způsob provedení protiteroristické operace a její velitele.

 

Právě se děje

Další zprávy