První projev Su Ťij: Snažme se dál o demokracii

Reuters ČTK Reuters, ČTK
14. 11. 2010 10:06
Propuštěná disidentka poprvé veřejně vystoupila
Foto: Reuters

Rangún - Patnáct z posledních dvaceti let života strávila barmská disidentka a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij  za mřížemi nebo v domácím vězení. Odvaha a vůle ji ale neopustily, den po svém propuštění vyzvala tisíce svých stoupenců, aby usilovali o demokracii v Barmě ovládané vojenským režimem a aby stáli za svými právy.

Zároveň apelovala na dodržování svobody projevu. Její proslov podle agentury Reuters naznačoval, že chce dál usilovat o politickou roli v zemi.

"Demokracie je, když lidé kontrolují vládu. Uznávám lidi, kteří budou kontrolovat mě," řekla ve svém prvním velkém projevu od sobotního propuštění na svobodu po sedmi letech strávených v domácím vězení.

"Musíte si stát za tím, co je správné," prohlásila před svými příznivci v sídle své opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD). "Pokud chceme dosáhnout toho, co chceme, musíme to učinit správným způsobem," dodala a zdůraznila, že "základem demokratické svobody je svoboda slova".

Spojme se, demokraté, vyzvala Su Ťij

Disidentka upozornila, že chce spolupracovat ve všemi demokratickými silami. Zároveň chce usilovat o národní usmíření. Podle Reuters se nyní očekává, že se pokusí znovu vybudovat NLD.

Její strana v roce 1990 vyhrála volby, ale junta vítězství ignorovala. Nedávno musela NLD podle nového volebního zákona ukončit činnost. Parlamentních voleb, které režim před týdnem uspořádal a které kritici označili za frašku, se nezúčastnila.

Budoucí role Su Ťij zůstává nejasná, ostatní prodemokratické strany se nicméně těší na její vedení. "Považujeme ji za národní vůdkyni, nepatří k žádné skupině nebo straně. Patří celé zemi," prohlásil lídr Národní demokratické síly Kchin Maun Schwei.

Su Ťij: Necítím zášť

Su Ťij v projevu také uvedla, že necítí žádnou zášť proti těm, kdo ji věznili. "Věřím v lidská práva a ve vládu práva," zdůraznila.

Příjezd pětašedesátileté představitelky demokratického hnutí do sídla NLD provázelo nadšení. Lidé obklopili její vůz, takže podle DPA mohla sotva otevřít dveře auta. Její ochranka jí musela vytvořit koridor, aby mohla slavícím davem projít. Ještě před projevem, který podle očitých svědků poslouchali nejen příznivci, ale také civilní agenti režimu, se sešla se zahraničními diplomaty.

Su Ťij strávila v internaci s přestávkami celkem patnáct z posledních zhruba dvaceti let života. Barmská justice ji věznila bez soudu až do loňského srpna, kdy porušila podmínky dřívějšího trestu. Následně byla odsouzena k dalšímu domácímu vězení. Její poslední trest vypršel v sobotu.

 

Právě se děje

Další zprávy