Proud uprchlíků radikalizuje Maďary. Policie honí převaděče

Martin Novák Martin Novák
24. 6. 2015 12:43
Averze vůči běžencům je patrná hlavně na jihu Maďarska, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz zpravodaj ČRo v Budapešti Gregor Martin Papucsek.
Syrští uprchlíci na cestě Evropou.
Syrští uprchlíci na cestě Evropou. | Foto: Reuters

Budapešť – Na příliv uprchlíků z jihu reaguje Maďarsko radikálními opatřeními.

Vláda premiéra Viktora Orbána v úterý rozhodla, že nebude přijímat zpět běžence, které do země vrátí jiné členské země Evropské unie. Přestala tak respektovat azylovou dohodu, podle které žádost o poskytnutí azylu musí projednat ta země, v níž uprchlík poprvé vstoupí na půdu Evropské unie.

Maďarský policista kontroluje uprchlíky nedaleko srbské hranice.
Maďarský policista kontroluje uprchlíky nedaleko srbské hranice. | Foto: Reuters

Už minulý týden kabinet schválil stavbu plotu na hranici se Srbskem, který má zabránit migrantům v cestě z Řecka, Makedonie a Bulharska dále na sever.

Podle reportéra a zpravodaje Českého rozhlasu v Budapešti Gregora Martina Papucseka má Orbán v nastoupeném kurzu podporu většiny Maďarů.

A.cz: Je skutečně prokázané, že proud uprchlíků do Maďarska oproti minulosti výrazně zesílil?

To v každém případě. Od začátku roku přišlo šedesát tisíc utečenců z jižního směru, tedy ze Srbska. Samozřejmě všichni tady nezůstávají. Tábory, ve kterých mají ti, co se zaregistrují, přebývat, nejsou uzavřené a strážené. Pohyb je tam volný. Takže mnozí pokračují do Rakouska a do Německa. Už to ale mají těžší, protože i Rakousko si už dává pozor a více hlídá hranici.

Uprchlíků je hodně hlavně v jižním Maďarsku. Třeba v Szegedu jsou skupiny v centru města. Syřané, Afghánci, Iráčané, Pákistánci. Rozhodně i pouhým okem je zjevné, že je jich více než v minulosti na maďarském území.

A.cz: Cítí se Maďaři tímto vývojem ohroženi? Nebo se hněvají na Evropskou unii, že problém málo řeší?

Vláda vede silně protiimigrantskou politiku. Po celé zemi jsou billboardy, které vyzývají migranty, aby ctili maďarské zákony a kulturu. Aby nebrali Maďarům práci. Cílovou skupinou je samozřejmě maďarské obyvatelstvo. Vláda v tom má podporu, až osmdesát procent Maďarů podle průzkumů souhlasí s přísnější politikou vůči imigrantům, nebo dokonce s tím, aby vůbec nebyli vpouštěni do Maďarska.

Averze je silná hlavně v tom jižním Maďarsku. Utečenci se samozřejmě potřebují někde vyspat a odpočinout si. Nedělají žádné velké škody, ale obsazují neobydlené domy a budovy. Zvyšuje se počet jejich převaděčů, jsou to mafiánské sítě. Policie obvykle chytí jen řidiče, ne organizátory. Například dnes chytili bulharského řidiče, který z Bulharska převážel v nákladním autě osmačtyřicet uprchlíků.

A.cz: Kdy má být postaven plot na srbské hranici?

O termínech se zatím nehovoří. Zrovna dnes to projednává vláda. Není ani jasné, zda bude jeden, nebo dokonce dva ploty vedle sebe. Jisté je, že má měřit 175 kilometrů a vysoký bude čtyři metry. Cena se odhaduje na 22 miliard forintů, což jsou v přepočtu zhruba dvě miliardy českých korun.

Zajímavé bude sledovat, kdo bude plot stavět. Jsou podezření, že to vláda přihraje takzvaně spřáteleným firmám. Stavět plot mají policisté a vojáci.

A.cz: Profituje ze vzniklé situace krajně pravicové a protiimigrantské Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik)?

Jistě. Podstatné ale také je, že podpora vlády Viktora Orbána od února klesala, ale podle nejnovějších průzkumů se tento pokles zastavil, a naopak kabinet znovu získává popularitu. Jednou z příčin je zpřísněný postoj vůči migrantům. Takže Orbánovi se tato politika z hlediska voleb vyplácí.

Jobbik je už trvale na druhém místě, má kolem sedmnácti procent voličské podpory. Socialisté a levice jsou daleko za ním. Radikální řešení jsou v Maďarsku stále populárnější.

 

Právě se děje

Další zprávy