Čínské úřady o lidech z lodi mlčí, média škrtí cenzura

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
2. 6. 2015 17:13
Příbuzní a přátelé cestujících z potopené lodi nemají informace od úřadů, plavební společnosti ani cestovní kanceláře, která lístky na výletní loď Eastern Star prodávala.
Nic nám neřekli, stěžují si příbuzní lidí na palubě.
Nic nám neřekli, stěžují si příbuzní lidí na palubě. | Foto: Reuters

Peking - Příbuzní cestujících z lodě, která se potopila na jihočínské řece Jang-c-ťiang s více než 450 lidmi na palubě, si stěžují na nedostatek informací.

O osudu jejich blízkých je neinformují úřady, plavební společnost ani cestovní kancelář, která lístky na výletní loď Eastern Star prodávala.

Cestovka zůstala po celý den zavřená. Z kanceláří uvnitř bylo slyšet nepřetržité vyzvánění telefonů a před vchodem se shromáždily desítky lidí.

O moc sdílnější nebyly ani čínské vládní úřady, napsala agentura Reuters.

Asi 60 lidí, jejichž blízcí byli s největší pravděpodobností na ztroskotaném plavidle, se sešlo před vchodem do cestovní kanceláře Xiehe Travel Agency v Šanghaji a s pláčem prosili o zprávy o pasažérech.

Na dveřích ale našli jen vzkaz, že vedoucí představitelé společnosti nejsou přítomni, protože řeší následky katastrofy.

Místní činitelé nakonec skupinu lidí odvedli na vládní úřad, kde je vyzvali, aby počkali v čekárně. Ani zde se ale příbuzní informací nedočkali a nakonec došlo ke strkanicím mezi čekajícími a úředníky.

Plavba, o níž mnozí snili celý život

"Je půl páté odpoledne (místního času) a nevíme nic kromě toho, co jsme slyšeli ze zpráv v médiích. Máme strach," stěžoval si 56letý Čang Jing-li, jehož bratr a manželka byli na lodi.

"Dozvěděl jsem se o tom teprve z televize, když jsem byl v práci, a tak jsem se vydal sem. Celou cestu jsem plakal a tady nikdo není, dveře jsou zamčené," vyprávěl s nářkem 35letý Wang Šeng, který měl na plavidle oba rodiče.

Podle internetových stránek cestovní agentury zmíněná výletní plavba začíná ve městě Nanking nedaleko Šanghaje a pokračuje 11 dní proti proudu řeky až do jihozápadního města Čchung-čching. Plavidlo přitom zastavuje v malebných a historicky zajímavých lokalitách.

Pro mnohé z turistů to byl podle výpovědí jejich blízkých vytoužený životní výlet. Většina cestujících byla podle místních médií ve věku mezi 50 a 80 roky.

Mezi cestujícími byla i žena 64letého muže jménem Čang. Ten uvedl, že si s manželkou telefonoval ještě v pondělí večer, krátce před nehodou, a ona mu popisovala nepříznivé počasí s hustým lijákem. "Obvykle jí volám dvakrát denně. Dnes ale, poté, co jsem slyšel ty zprávy..., se mi už nedaří se s ní spojit," řekl.

Na lodi bylo 458 cestujících a členů posádky, zachránit se zatím podařilo necelou dvacítku z nich. Potvrzeno je pět mrtvých, další stovky osob se pohřešují a pátrají po nich záchranáři.

Místní reportéři uvedli, že dostali od úřadů nařízeno, aby se nevydávali na místo nehody a o katastrofě informovali na základě zpráv státní televize CCTV a tiskové agentury Nová Čína.

Takováto kontrola informací je v Číně při rozsáhlých neštěstích běžná, podotkla agentura Reuters s tím, že tento přístup odráží obavy vládnoucí komunistické strany z možného vypuknutí nepokojů.

 

Právě se děje

Další zprávy