Příběhy roku: Dezertér z KLDR miluje západní filmy. Oblíbené sušenky bude dostávat doživotně zdarma

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
31. 12. 2017 18:16
O Čchong-song, který v listopadu uprchl z KLDR přes demilitarizované pásmo, se pomalu zotavuje. Jihokorejským lékařům poděkoval v dopise za záchranu života.
Dramatické video ukazuje útěk severokorejského dezertéra do Jižní Koreje. | Video: Asociated Press

Soul - Čtyřiadvacetiletý milovník západních filmů, čokoládových sušenek a jihokorejského popu. Dezertér z KLDR dokázal téměř nemožné. Utekl přes extrémně střežené demilitarizované pásmo, které od sebe odděluje Severní a Jižní Koreu.

O Čchong-song pracoval přímo u pohraniční stráže KLDR. Dezertovat pro Severokorejce přitom znamená riskovat svůj život.

Letos se odvážili uprchnout přes zaminované pásmo čtyři vojáci, minulý rok jen jeden. Jeho útěk je tak jedním z nejsilnějších příběhů letošního roku.  

Jako den D si voják vybral třináctý listopad. Z KLDR chtěl ujet v džípu, jenže ten se po části cesty porouchal. Podle autentických záběrů nejspíš kola vozu zapadla do příkopu. Pak se z auta vypotácel a rozběhl se. Jeho kolegové z pohraniční stráže na něho nejméně pětkrát vystřelili. Celkem vypálili přes čtyřicet kulek. 

Měl ale obrovské štěstí. Povedlo se mu přeběhnout na jihokorejskou stranu pásma, kde ho zachránili tamní vojáci, kteří se k němu připlazili. Těžce postřeleného uprchlíka pak helikoptéra převezla do nemocnice v jihokorejském městě Suwon.  

Lékaři vojáka identifikovali pouze jako O. Jihokorejská média pak v prosinci informovala, že jeho celé jméno je O Čchong-songa a je mu 24 nebo 25 let.

Veřejnost o něm celkově ví jen zlomek informací, které prozradil lékař Lee Cook-Jong, který vedl operační tým, jenž vojákovi zachránil život. 

Záliba v západní kultuře

O nastoupil k severokorejské armádě už v sedmnácti letech, ve skutečnosti si ale přál být právníkem. Vojenské schopnosti zřejmě zdědil po svém otci, který je vysokým armádním důstojníkem. 

Lee ho také popsal jako milého a tichého člověka, který má rád západní kulturu. Voják miluje například francouzské mysteriózní krimi Transporter 3, americkou komedii Božský Bruce nebo detektivní seriály. 

V oblibě má také sušenky Choco Pies. Nadýchané piškoty, které jsou zalité čokoládou a plněné marshmallow, pochází z USA. Je to jedna z prvních věcí, po které se po probuzení v nemocnici sháněl. Firma Orion, která sladkost vyrábí, mu následně slíbila doživotní zásobu těchto sladkostí. 

O si také rád poslouchá jihokorejskou dívčí skupinu Girls Generation. Ve zdejší hudbě se podle všeho vyzná lépe než v politice. Vyptával se na volební systém v zemi a myslel si, že prezidentkou je stále Pak Kun-hje. Ta ale úřad musela opustit letos v březnu kvůli korupčnímu skandálu.

Děkovný dopis

O se nyní seznamuje s životem ve svobodné zemi. Zatím tráví téměř všechen čas připoutaný na lůžko ve vojenské nemocnici ve městě Songnam, kam ho přemístili v polovině prosince. 

V předchozí nemocnici v Suwonu mu lékaři zachránili život. Zastavili vnitřní krvácení, zachránili plíci a také operovali dva páteřní obratle. Situace byla o to složitější kvůli tomu, že O trpí tuberkulózou a žloutenkou typu B. Na lékaře také čekal ještě jeden šok. Voják měl žaludek prolezlý červy, z nichž někteří měřili až 27 centimetrů.

Dezertér už lékařům, kteří mu zachránili život, napsal děkovný dopis. "Hluboce děkuji celému lékařskému týmu univerzitní nemocnice včetně profesora Lee Cook-Jonga za dobrou péči," stojí v něm. 

Severokorejec se už s pomocí asistence zvládne hýbat. Už předtím se dokázal usmát, mluvit, hýbat rukama a jíst tekutou stravu. 

Zotavit se ale musí i psychicky. Trápí ho noční můry, že se vrátil do KLDR. Také si zvyká na to, že se z něj stala celebrita. Lee Cook-Jong se nechal slyšet, že se více strachuje o psychický stav pacienta než o ten fyzický. Vojákovi mimo jiné hrozí posttraumatická stresová porucha. Je proto v péči psychiatra.  

Další útěk

Až se bude uprchlík z KLDR cítit ještě lépe, vyslechnou ho jihokorejské tajné služby. Důkladná prověrka zjistí, jestli voják nepředstavuje bezpečnostní riziko. Člen zpravodajské služby ale pro agenturu Reuters odmítl sdělit, kdy přesně k výslechu dojde. Voják pak podstoupí tříměsíční kurz, který mu pomůže začlenit se do nové společnosti. Severokorejští utečenci mají také právo na státní podporu.

Severní Korea k útěku mlčí, v demilitarizované zóně ale posílila bezpečnostní opatření. Také potrestala pohraniční stráž, která útěku nezabránila. Vyhazov dostalo 35 až 40 mužů.

Demilitarizovanou zónu navíc bezpečně překročil před několika dny i další voják. Lze proto očekávat, že vůdce KLDR Kim Čong-un přistoupí k dalším opatřením.

Zeman: Problém se Severní Koreou by mohlo vyřešit komando, které by zabilo Kima | Video: TV Barrandov
 

Právě se děje

Další zprávy