Při leteckých útocích na Sinaji zemřelo nejméně 20 lidí

ČTK ČTK
8. 8. 2012 15:21
Akce egyptské armády se zúčastnily vrtulníky a dvě vojenská letadla
Egypt - ilustrační foto.
Egypt - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Aríš - Ozbrojenci v noci na středu napadli kontrolní stanoviště v egyptském městě Aríš na severu Sinajského poloostrova.

Jen několik hodin poté zahájila na Sinaji egyptská armáda letecké útoky, při nichž zahynulo nejméně 20 lidí, pravděpodobně islamistů, uvedl ve své internetové verzi deník Al-Ahrám.

Podle agentury AP šlo o první podobnou vojenskou akci Egypta v oblasti od roku 1973.

Trojici kontrolních stanovišť egyptské armády podle svědků napadli ozbrojenci v autech. Vojáci jejich palbu opětovali a začali pak útočníky pronásledovat.

Při útocích, po nichž podle agentury Reuters v ulicích města protestovaly stovky lidí proti násilnostem, utrpělo zranění šest lidí - tři vojáci, dva policisté a jeden civilista, který je v kritickém stavu.

Vrtulníky egyptské armády podle AP zaútočily asi 30 kilometrů východně od Aríše poblíž hranic s pásmem Gazy. Reuters uvedla, že se akce zúčastnila dvě vojenská letadla. Útok byl prý odpovědí na smrt 16 příslušníků egyptské pohraniční stráže, kteří zahynuli při nedělním útoku na policejní stanici na Sinaji u hranic s Izraelem.

Incident, z něhož jsou obviňováni palestinští islámští radikálové, byl nejkrvavějším v hraničním regionu od podepsání egyptsko-izraelské mírové smlouvy v roce 1979.

Území, které se vymklo kontrole

Jak napsal zpravodajský server BBC, kolem Aríše se nahromadily vojenské posily a egyptský hraniční přechod Rafáh do pásma Gazy byl uzavřen na neurčito. Už v úterý média oznámila, že Egypt začal uzavírat nelegální pašerácké tunely do Gazy.

Egyptský prezident Muhammad Mursí slíbil, že nad Sinajem znovu zavede "plnou kontrolu"; toto území se v podstatě vymklo vládě zákona od revoluce, která loni v Egyptě svrhla vládu dlouholetého prezidenta Husního Mubaraka.

Oblast na Sinaji, kde se setkávají hranice Egypta, Izraele a pásma Gazy, se stala semeništěm pašování zboží do Gazy přes podzemní tunely; uvádí se také, že tu působí radikální bojovníci, kteří by mohli připravovat útoky na Izrael. Proto také Izrael vyzval vládu v Káhiře, aby proti této situaci zakročila. Egyptská vojenská přítomnost na Sinaji je omezená a vyžaduje izraelský souhlas na základě dohody z roku 1979.

Jak dodal server BBC, egyptský útok na takzvané "teroristy" toho mnoho nezmění. Sinaj je chudá a zanedbávaná oblast, kterou obývají svobodomyslné beduínské kmeny. V poslední době tu narůstá napětí úměrně tomu, jak tu údajně získávají půdu islámští extremisté využívající bezpečnostního vakua, které tu po pádu Mubaraka nastalo.

 

Právě se děje

Další zprávy