Praha je 69. nejlepším městem na světě, na Vídeň nemá

Martin Novák Martin Novák
29. 11. 2011 18:25
V prestižním žebříčku hodnotila společnost Mercer 221 měst z celého světa
Vídeň.
Vídeň. | Foto: Reuters

Řím - Nejlépe se žije Vídni, nejbezpečnějším městem je Lucemburk, zatímco největší mizérie i kriminalita je v iráckém Bagdádu. Praha je v pořadí nejlepších měst devětašedesátá.

K takovým závěrům došla konzultační a poradenská firma Mercer, která pravidelně sestavuje prestižní žebříček nejlepších a nejhorších měst. Tentokrát jich hodnotila 221.

Mercer hodnotí města podle devětatřiceti kategorií. Od dopravy, životního prostředí, cen služeb přes kvalitu vody, pravidelnost dodávek elektřiny a rychlost internetu až po přírodní katastrofy nebo možnost napadení nebezpečnými zvířaty.

U Vídně například firma ocenila hustou síť cyklostezek.

Dominují města, kde se mluví převážně německy. V první sedmičce je jich pět. Za vítěznou Vídní následuje Curych, čtvrtý je Mnichov a o páté místo se s kanadským Vancouverem dělí Düsseldorf. Sedmý je Frankfurt.

Německá a švýcarská města mají vůbec vysoké hodnocení. První desítku uzavírají Bern se Ženevou a Berlín, Hamburk i Norimberk se vešly do pětadvacátého místa.

Curych.
Curych. | Foto: Reuters

Oslo je čtyřiadvacáté, ale hodnotitelé tvrdí, že by skončilo mnohem lépe, nebýt vražedného řádění Anderse Breivika letos v červenci.

Města z bývalých komunistických zemí v této kategorii nemají moc šancí na slušný výsledek, takže Praha je až devětašedesátá.

V hodnocení ovšem Mercer uvádí, že „řada východoevropských měst zlepšuje kvalitu života a blíží se západním sousedům." Konkrétně uvádí jako první příklad Prahu a pak také Budapešť, Lublaň, Varšavu a Bratislavu.

Naopak gruzínská metropole Tbilisi je hodnocena jako jedna z nejhorších co do kvality života i bezpečnosti a ocitla ve společnosti měst subsaharské Afriky a zemí, ve kterých zuří válka.

Bagdád.
Bagdád. | Foto: Reuters

Celkově Mercer konstatuje, že v důsledku ekonomických krizí, obavách z nich a také kvůli protestům v mnoha částech světa se celkově "kvalita života" i bezpečnost celoplanetárně zhoršuje.

Zmiňuje se především o násilí v evropských městech, připomíná krizi v Řecku a Itálii, rabování v Londýně či vysokou nezaměstnanost ve Španělsku.

Protesty a násilí během takzvaného Arabského jara prudce snížily hodnocení mnoha měst v severní Africe a na Blízkém východě.

Nejlepší v této oblasti je Dubaj, ovšem celkově až čtyřiasedmdesátá. Tedy pět příček za Prahou. Irácký Bagdád je na úplně posledním místě celého žebříčku jako nejméně bezpečné a pro život vhodné místo.

 

 

Právě se děje

Další zprávy