Povstalci z Aleppa udeřili na nemocnici ve čtvrti kontrolované Asadem. Mrtvých jsou desítky

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 3. 5. 2016 14:46
Při povstaleckém útoku na nemocnici ve vládou držených oblastech Aleppa byly zabity a zraněny desítky lidí. Tvrdí to syrská státní televize i opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Přesný počet obětí není znám, nemocnice byla vážně poškozená. Před necelým týdnem bomby dopadly na nemocnici ve čtvrti kontrolované rebely. Při útoku, jenž je připisován armádě, zemřelo na 50 lidí. V noci bylo ostřelováno i město Rakká, které je baštou teroristické organizace Islámský stát (IS). Zahynulo tam nejméně 13 civilistů a pět radikálů. SOHR neupřesnila, zda letecké údery v Rakce podnikly vládní letouny, Rusové či koalice vedená USA.
Útoky v syrském Aleppu si v posledních dnech vyžádaly na 250 mrtvých civilistů.
Útoky v syrském Aleppu si v posledních dnech vyžádaly na 250 mrtvých civilistů. | Foto: Reuters

Damašek - Rakety odpálené povstalci na vládou kontrolovanou část syrského města Aleppo zasáhly nemocnici a zabily desítky lidí.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která o útoku informovala, přesný počet obětí neuvedla. Nemocnica však byla silně poškozena.

Podle státní televize Ikhbariya zemřely uvnitř nemocnice tři ženy a dalších 17 lidí bylo zraněno.

V prohlášení syrské armády stojí, že útok byl součástí rozsáhlé ofenzivy, kterou povstalci podnikli v úterý ráno. Při útocích bylo zabito nejméně 19 lidí, včetně tří dětí. Dalších 80 jich utrpělo zranění. Informovala o tom syrská státní televize i opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR).

Syrská armáda se nechala slyšet, že na útoky odpovídá rovněž palbou. Z ostřelování Damašek obvinil skupiny, jako je fronta An-Nusrá napojená na Al-Káidu, či radikální Ahrár aš-Šám a Džajš Islám neboli Armáda islámu, uvedla agentura Reuters.

Snahy udržet křehké příměří

Během posledních 12 dnů zemřelo podle SOHR v Aleppu v důsledku bojů mezi syrskou armádou a povstaleckými skupinami na 250 civilistů. Zhruba dvě třetiny obětí pochází z východní části města, která se nechází v rukou rebelů.

Pomalu se tak hroutí příměří, které začalo platit na konci února. O jeho obnovu se v posledních dnech snaží Rusko i Spojené státy.

Moskva podporujíce vládu prezidenta Bašára Asada čelí tlakům poté, co bomby syrské armády dopadly minulý týden na nemocnici ve čtvrti ovládané rebely. Hájí se však tím, že nálety cílily pouze na teroristy.

Do jednání o klidu zbraní se zapojil i zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, který se v úterý setkal s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, aby se společně pokusili najít způsob, jak rozpadající se syrské příměří zachránit.

Podobné jednání absolvoval de Mistura v pondělí v Ženevě se šéfem americké diplomacie Johnem Kerrym. "Je třeba zajistit, aby opět došlo k zastavení nepřátelských akcí," uvedl zmocněnec OSN před jednáním v ruské metropoli.

 

Právě se děje

Další zprávy