Vatikán - Schválení sňatků homosexuálů v nedávném referendu v Irsku je "porážkou pro lidstvo", řekl v úterý kardinál Pietro Parolin, který je po papežovi nejvýznamnějším činitelem římskokatolické církve.
"Byl jsem hluboce zarmoucen tímto výsledkem," citovala vatikánského státního sekretáře italská tisková agentura ANSA.
"Církev musí vzít v úvahu tuto skutečnost, ale v tom smyslu, že musí posílit svůj závazek evangelizace. Myslím si, že můžeme mluvit nejen o porážce pro křesťanské principy, ale i o porážce pro lidstvo," dodal.
Parolin je v úřadu od října 2013, kdy nahradil kardinála Tarcisia Bertoneho, jehož působení bylo ve Vatikánu vystaveno sílící kritice.
Osmdesátiletý Bertone byl ale ve Vatikánu již delší dobu terčem kritiky, zejména v souvislosti se skandálem kolem sexuálního zneužívání dětí katolickými kněžími. Jeho odchod proto pro znalce vatikánských poměrů nebyl překvapením.
Parolin bývá označován za cenného spojence pro papeže Františka při úsilí o reformu římskokatolické církve. Úřad vatikánského státního sekretáře bývá přirovnáván k funkci předsedy vlády.
Papež František je narozdíl od mnohých konzervtivních katolíků známý svým smířlivým postojem vůči homosexuálům. Brzy po nástupu do funkce se proslavil svým výrokem "Je-li člověk homosexuál, hledá boha a má dobrou vůli, kdo jsem, abych ho mohl soudit?".
I přesto se však nezdá být prozatím schopný zmírnit postoj římskokatolické církve, nebo změnit církevní doktrínu, podle které sice homosexualita jako taková hříchem není, ale homosexuální sňatky ano.
Úspěch referenda v tradičně katolickém Irsku přitom může představovat inspiraci i pro další evropské země.
Italský premiér Matteo Renzi připravuje návrh zákona umožňující homosexuálním párům uzavírat alespoň civilní sňatky.
V Německu, kde jsou civilní sňatky již povolené, posílily hlasy volající pro uzákonění homosexuálních manželství. Tlaky se vytvářejí dokonce uvnitř Křesťansko-demokratické unie (CDU), která se vždy stavěla jednotně proti.