Porážka Islámského státu nestačí. Podpořme umírněný islám, vyzývá britský ministr

ČTK ČTK
13. 2. 2016 14:37
Britský ministr zahraničí Philip Hammond na mnichovské bezpečnostní konferenci varoval před nebezpečím náboženského fundamentalismu. Podle něj ho neodstraní ani porážka radikálního hnutí Islámský stát. Problém je potřeba řešit ve spolupráci s muslimskými zeměmi.
Ozbrojenec Islámského státu v Mosulu (Ilustrační foto)
Ozbrojenec Islámského státu v Mosulu (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Mnichov - Porážka radikálního hnutí Islámský stát neodstraní problém náboženského fundamentalismu. Na mnichovské bezpečnostní konferenci před tím varoval britský ministr zahraničí Philip Hammond.

Podle něj musí Západ podporovat umírněné muslimské země v boji s extremisty, protože jen umírněný islám může fundamentalismus potlačit.

"Islámský stát je jen aktuální projev násilného extremistického islámu. A i když jsem si jistý, že tuto organizaci zničíme, nebude tak snadné zničit ideologii, která za ní stojí," řekl Hammond.

Upozornil, že islamisté se nehlásí jen k Islámskému státu a nepůsobí jen na Blízkém východě, ale vytvořili řadu teroristických organizacích v mnoha zemích světa.

Teroristé podle Hammonda zneužívají falešnou interpretaci velkého světového náboženství k tomu, aby oslovili lidi, kteří mají pocit beznaděje. "Kvůli tomu má náboženský fundamentalismus hlubší kořeny a delší dosah než měly komunismus a fašismus," řekl britský ministr.

Současní extremisté navíc podle něj mají výhodu proti svým předchůdcům, že díky novým technologiím mohou snáz šířit své nenávistné poselství.

Podle britského ministra je třeba řešit problém islamismu ve spolupráci s muslimskými zeměmi. "Zatímco Západ čelí bezpečnostnímu problému, islámský svět stojí před existenční hrozbou. Fundamentalismus a umírněný islám jsou nekompatibilní a přežít může jen jeden z nich. A my v neislámských zemích bychom se raději měli postarat o to, že to bude ten správný," řekl Hammond.

Zdůraznil, že Západ musí podporovat islámské státy, aby samy bojovaly proti domácímu náboženskému extremismu a bránily radikalizaci svých občanů.

"Některé (muslimské) země s tím už začaly, ale obávám se, že jsou v menšině. Některé státy problém víceméně ignorují, další nadále tvrdí, že to je extrémní hrozba, která je k nim zavlékána zvenčí, a odmítají se pečlivě podívat na to, co se děje v jejich vlastních školách, mešitách a věznicích," řekl Hammond.

Islámský stát se v minulých letech nerozšířil kvůli svým výjimečným schopnostem, umožnili mu to slabí protivníci, domnívá se arabista Jan Čuřík. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy