Clintonová se stáhla do ústraní. Republikáni nevylučují její další vyšetřování

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
21. 11. 2016 11:20
Hillary Clintonová se po prohře v amerických prezidentských volbách, kdy ji porazil Donald Trump, na veřejnosti moc neukazuje. Její volební tým věří, že v kampani se pro ni osudovou stala kauza s e-maily. Zejména informace, které o její poště krátce před volebním dnem zveřejnila FBI. Vlastní pochybení odmítá. Donald Trump během předvolební kampaně sliboval, že Clintonovou kvůli jejím e-mailům dostane za mříže. V lednu usedne nový prezident do Oválné pracovny a jeho příznivci nevylučují, že se svůj slib pokusí dodržet.
Foto: Reuters

Washington – Někdejší americká ministryně zahraničí a neúspěšná kandidátka na prezidentku USA Hillary Clintonová se po hořké prohře ve volbách stáhla do ústraní.

Vyjma povolebního projevu předstoupila před veřejnost zatím jen jednou, a sice na dobročinném shromáždění Fondu na ochranu dětí, kde v 70. letech odstartovala její právnická kariéra.

Přiznala, že promluvit k davu lidí pro ni nebyla ta nejjednodušší věc. "V minulém týdnu jsem zažila několik chvil, kdy jsem se jen chtěla schoulit do klubíčka s dobrou knihou a už nikdy nevyjít z domu," pronesla Clintonová.

"Vím, že mnoho z vás je hluboce zklamaných z výsledků voleb. Já také, ani nedokážu vyjádřit, jak moc," uvedla. Jméno "Donald Trump" ve své řeči ale ani jednou nezmínila. Místo toho apelovala na veřejnost, aby nepřestávala věřit v sílu Spojených států. "Amerika za to stojí. Naše děti za to stojí. Věřme v naši zemi, bojujme za naše hodnoty a nikdy se nevzdávejme."

Clintonovou podle informací serveru BBC doprovázelo na dobročinné shromáždění jen několik málo poradců a bezpečnostní opatření byla slabá.

Za náš neúspěch může FBI, věří tým Clintonové

Neúspěšná prezidentská kandidátka i její tým z volebního neúspěchu viní šéfa FBI Jamese Comeyho, který jen pár dnů před volbami informoval Kongres, že se rozhodl znovu vyšetřovat její kauzu s e-maily.

Přestože Comey o týden později prohlásil, že není důvod Clintonovou kvůli používání soukromé e-mailové adresy stíhat, škoda už byla podle ní samotné napáchána.

I přes to, že pro mnohé své příznivce prohrála životní bitvu, ve které měla snadno zvítězit, její tým odmítá přiznat jakoukoliv chybu vedení kampaně.

Tým poradců v čele s Johnem Podestou podle serveru Politico vysvětlil, že jeho strategie stála na základě průzkumů veřejného mínění. Spíše než hrát na stejnou populistickou notu, kterou využíval Donald Trump, se v té době podle něj zdálo výhodnější upozorňovat na kontroverzi jeho osoby. Zdaleka ne všichni s tím však souhlasí.

"Oni říkají, že neudělali nič špatně, což je směšné," cituje server jednoho z Clintonových lidí. "Všichni podcenili, jak moc byla pracující třída naštvaná."

Poradci se s Clintonovou shodli na tom, že svou životní šanci propásla především kvůli FBI, která informace o dalších e-mailech odeslaných z její soukromé adresy v době, kdy zastávala úřad ministryně zahraničí, zveřejnila jen 11 dní před konáním voleb. V té chvíli se od ní odklonili Hispánci a Afroameričané, kteří jí letošní volby měli vyhrát.

Clintonová za mříže

Kauza se soukromou e-mailovou schránkou navíc pro Clintonovou neskončila ani zdrcující volební porážkou. Donald Trump se před volbami oháněl výroky, že pokud bude zvolen, dostane demokratickou kandidátku za mříže.

Nyní jeho stoupenci z řad republikánů, o kterých se hovoří jako o možných členech budoucí vlády, nedokážou tuto možnost popřít.

"Je to těžká otázka. Rovný přístup ke spravedlnosti je jednou z našich nejdůležitějších zásad," řekl v rozhovoru pro televizní stanici CNN bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani.

"Musíte se podívat na to, jak špatné to bylo. Protože připusťme, že ode dneška za rok přijde někdo, kdo údajně ukradl 50 tisíc dolarů určených na charitu – a Clintonová přitom nikdy nebyla vyšetřována za stovky milionů," připomněl také údajnou zpronevěru peněz z jejího dobročinného fondu.

V rozhovoru pro Fox News pak vyjádřil nesouhlas s možným rozhodnutím Obamovy administrativy Clintonovou omilostnit. Toto prohlášení vyšlo z Bílého domu hned druhý den po volbách.

Republikán Jason Chaffetz, který předsedá parlamentnímu výboru pro dohled a vládní reformy, plánuje ve vyšetřování nakládání s tajnými informacemi pokračovat. "Má povinnost dostat se k pravdě v jednom z největších narušení bezpečnosti na ministerstvu zahraničí s volbami nekončí," upozornil v oficiálním prohlášení. "Stále existují desítky tisíc dokumentů, které ještě musí být předloženy Kongresu. Doufám, že nová vláda bude spolupracovat, abychom se k pravdě rychle dopracovali."

Nadějí pro Clintonovou je to, že ne všichni z Trumpova týmu jsou tak neoblomní. Mnozí se především snaží Trumpa mírnit a na roli prezidenta ho co nejlépe připravit. Příkladem takových snah je zmizení některých kontroverzních výroků z oficiální stránky Trumpovy kampaně.

Sám Donald Trump se v prvním velkém rozhovoru pro televizi CBS vyjádřil takto: "Řeknu vám, co budu dělat. Budu o tom přemýšlet."

 

Právě se děje

Další zprávy