Polská prokuratura předvolala šéfa Evropské rady Tuska k výslechu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 13. 3. 2017 13:19
Polská prokuratura v pondělí oznámila, že předvolala předsedu Evropské rady Donalda Tuska na 15. března k výslechu. Má vypovídat jako svědek ke kauze z roku 2010, kdy byl polským premiérem. Podle polského serveru Niezalezna.pl se případ týká spolupráce polské kontrarozvědky SKW a ruské tajné služby FSB. Na té se měly obě strany dohodnout v dubnu 2010, hned po letecké tragédii u města Smolensk. Během ní zemřelo 96 lidí, včetně prezidenta Lecha Kaczyńského, bratra současného šéfa vládní strany Právo a spravedlnost Jarosława.
Předseda Evropské rady Donald Tusk
Předseda Evropské rady Donald Tusk | Foto: Reuters

Varšava/Brusel - Polská prokuratura předvolala předsedu Evropské rady Donalda Tuska na 15. března k výslechu. Má být svědkem v případu z roku 2010, který se týká neschválené spolupráce bývalých vedoucích činitelů polské tajné služby se službami jiného státu, zřejmě ruskými.

"Pan Donald Tusk byl předvolán jako svědek v případu vedeném proti bývalým šéfům vojenské kontrarozvědky (SKW), kteří byli obviněni ze spolupráce se zpravodajskými službami jiné země bez potřebného pověření předsedou vlády," citovala agentura Reuters mluvčího Michala Dziekańského.

Brusel ale oznámil, že Tusk už má jiné závazky a k výslechu se nedostaví.

"Prezident Tusk vzhledem ke své povinnosti informovat Evropský parlament po každé Evropské radě (summitu EU) bude ve středu 15. března na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku," informoval Tuskův mluvčí.

V letech 2007 až 2014 byl v čele polského kabinetu právě Donald Tusk, který se šéfem Evropské rady stal v prosinci 2014. Minulý týden ho summit EU v Bruselu přes tvrdý odpor Varšavy ve funkci potvrdil na dalšího dva a půl roku. Kromě Polska pro polského politika hlasovali představitelé všech 27 ostatních členských států unie.

Současná polská konzervativní vláda Tuskovi mimo jiné vytýká, že ve své funkci nehájil dostatečně polské zájmy, a také tvrdí, že podporuje polskou opozici.

Podle mluvčího Dziekańského výslech nemá nic společného se znovuzvolením Tuska unijním prezidentem. Předvolání i se stanoveným datem výslechu mu prý bylo posláno "už před nějakým časem".

List Gazeta Wyborcza s odvoláním na nejmenované zdroje uvedl, že vyšetřování je tajné a týká se generálů Janusze Noska a Piotra Pytla. Vyšetřována je prý premiérem neschválená spolupráce s Ruskem při organizaci bezpečného návratu polských vojáků z Afghánistánu a dohoda o výměně informací po leteckém neštěstí u ruského Smolenska. Při něm v dubnu 2010 zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a desítky dalších vysokých činitelů.

Tuskovo předvolání je podle prokuratury nezbytné, "protože v materiálech tajných služeb není jeho souhlas - jako šéfa vlády - se spoluprací s Ruskem".

"Vyšetřovatelé se musí ujistit, zda Tusk o aktivitách SKW věděl," citovala Gazeta Wyborcza mluvčího prokuratury.

 

Právě se děje

Další zprávy