Dokud chtějí Ukrajinci zvítězit vojensky, míru se nedočkají

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
6. 9. 2015 17:18
Aktuálně.cz mluvilo v Kyjevě s generálním ředitelem tiskové agentury Interfax-Ukrajina Oleksandrem Martynenkem.
Kyjev 1. Speciální síly ukrajinského ministerstva vnitra.
Kyjev 1. Speciální síly ukrajinského ministerstva vnitra. | Foto: Reuters

Kyjev (od naší zpravodajky) - Ukrajina žije v naději, že už konečně bude líp. Napodzim chystá komunální volby spojované s reformou místní samosprávy. Naráží ale na vojenské ambice, které zatím stále prosazují všichni účastníci konfliktu na východě země. V rozhovoru pro Aktuálně. cz to řekl kyjevský novinář a generální ředitel agentury Interfax-Ukrajina Oleksandr Martynenko.

"Celá společnost je ve stavu očekávání. Lidé by si přáli, aby byl klid a aby ti, co rozkrádali zemi, byli ve vězení. Na druhé straně chápou, že i když se v něm nějaký korupčník ocitne, jejich život se nezmění. Rozhoduje o tom ekonomika, nikoli to, zda někdo z Janukovyčova klanu bude mřížemi," tvrdí.

Veškeré reformy i ekonomické změny závisí podle Martynenka na jediném: zda se podaří zastavit válku, anebo alespoň její "horkou fázi".

Obě strany tak musí podle něj především přestat usilovat o vojenské úspěchy. Jen tak se země pohne z místa.

"Zvítězit nelze"

"Problém prezidenta Petra Porošenka je v tom, že na Ukrajině jsou lidé, kteří o vojenské vítězství velmi stojí. Chápou, že existuje vnější hrozba, a z jejich pohledu je činnost stávajícího vedení nedostatečná," upozorňuje novinář, který v minulosti pracoval jako mluvčí ukrajinského exprezidenta Leonida Kučmy, jenž nyní Ukrajinu zastupuje při jednání o Donbasu.

Jde hlavně o dobrovolnické prapory. Ale i o aktivní ukrajinské vojáky a civilisty.

"Z vojenského hlediska není síla dobrovolnických praporů nijak významná. Prapory navzdory své image velkou roli nehrají, ale jsou mediálně zajímavé a dává se jim značný prostor. Mají své tiskové a PR služby a aktivně vytvářejí svůj obraz, zatímco ve skutečnosti bojuje armáda. Právě ony jsou nicméně překážkou pro zmrazení konfliktu. Přáli by si vojenské vítězství, avšak zdravý rozum ukazuje, že vojenského vítězství v tomto konfliktu dosáhnout nelze".

Jako Abcházie

Ukrajina podle Martynenka může dopadnout podobně jako Abcházie. Ta je již sedm let fakticky pod ruskou správou.

"Bude tam (v tzv. Doněcké a Luhanské lidové republice - pozn. red.) neustále hodně vojáků a celé území bude potenciální hrozbou pro Ukrajinu. Není vyloučeno, že Rusko tyto kvazirepubliky nakonec uzná. Sankce ze strany Západu mezitím budou pokračovat a konflikt bude doutnat," řekl.

"Žádné náznaky ze strany Ruska, že by si přálo vyřešení situace, nejsou," upozorňuje.

Nový fenomén: dobrovolníci

Novým faktorem, jaký Ukrajiny dosud neznala, je podle Martynenka aktivita dobrovolníků.

"Je to velmi rozsáhlé hnutí, které pomáhá v nejrůznějších situacích. Lidé se zapojili do života společnosti, což na Ukrajině v minulosti nebylo zvykem. Občanská společnost generuje lidi, kteří nejen mluví o reformách, ale pokoušejí se ovlivňovat nejrůznější procesy," řekl.

Podle něj jde o nový ukrajinský fenomén, který by se mohl promítnout už do nadcházejících komunálních voleb, plánovaných na říjen. Aktivisté z dobrovolnických hnutí by se mohli dostat do místních zastupitelstev a pokusit se o reálné změny.

Okupace Krymu, válka na Donbasu a ekonomická krize, která následovala, způsobila podle novináře prudké snížení životní úrovně.

"Ukrajina ztratila 20 procent svého průmyslu. To by těžko vydržela kterákoli země. Vedlo to navíc k polarizaci společnosti. Zatímco část lidí je přesvědčena, že se země vydala správným směrem a je třeba pouze dotáhnout zahájené reformy, další tvrdí, že všechno je špatně a nevidí pozitivní perspektivu v dohledné budoucnosti. Takto rozdělená jsou města, okresy i oblasti. Týká se to západu i východu země".

Hrozící příliv uprchlíků

Martynenko také upozornil, že pokud vojenské střety na Ukrajině budou pokračovat - a případně se rozšiřovat -, může to vyvolat novou vlnu uprchlíků. "Bude to ohromná vlna, která se nedá srovnat s tím, co se děje kolem uprchlíků ze Sýrie," tvrdí.

Další nebezpečí pak vidí v šíření zbraní na Ukrajině - a z ní dál do Evropy. "V zemi je válka a mezi lidmi je hodně zbraní. Ty se mohou nějakým způsobem dostávat i do Evropy," řekl.

Varuje také před Ruskem. "Politika Ruska je nepředvídatelná. Veškerá logika, která platila v bývalém postsovětském prostoru, byla zmařena Krymem. Nikdo netuší, co se může stát v Estonsku, Lotyšsku nebo Litvě. Zázemí pro vnitřní konflikty - které se využívá pro hybridní válku - je v mnoha oblastech. Všude, kde jsou nespokojené menšiny či výrazné rozdělní na chudé a bohaté," uvedl.

"Zkušenost Ukrajiny ukázala, že se to může využívat pro vnější agresi či občanskou válku. Situace, kdy se tyto vnitřní konflikty aktivují společně s vnějším vlivem, vytvářejí předpoklady pro vznik podobné situace. V Evropě je celá řada zemí, kam by se ukrajinský příměr mohl přenést."

 

Právě se děje

Další zprávy