Ze zákulisí: Proč je Orbán proruský? Odpověď visí na sloupu v každé maďarské vesnici

Martin Novák Kateřina Šafaříková Martin Novák, Kateřina Šafaříková
11. 7. 2024 14:10
Maďarský premiér zaskočil ostatní evropské státníky cestou za Putinem. Do Moskvy se Viktor Orbán vydal tajně a v rozporu se spojeneckou dohodou, že Rusy budou po invazi na Ukrajinu ignorovat. Z pohledu Orbána však dává cesta perfektní smysl, vysvětluje nový díl podcastu E40.
Video: Kateřina Šafaříková, Martin Novák

Maďar je každý, koho bolí Trianon, říkával nedávno zesnulý český hungarista Evžen Gál. Trianonská dohoda z roku 1920 připravila Maďarsko o třetinu území a třetinu Maďarů nechala mimo jejich vlast.

"S tímhle Viktor Orbán pracuje," říká v podcastu E40: napříč kontinentem novinář Martin Novák. "Pro Maďary není rok 1956, a tedy krvavé potlačení revolty proti sovětské okupaci, traumatem, jako je pro Čechy rok 1968. Národním traumatem Maďarů je Trianon."

Celý podcast E40 si můžete přehrát ve svých podcastových aplikacích, mimo jiné na Spotify nebo Apple Podcasts:

To je jeden z důvodů, proč má Orbánův přístup vůči ruskému režimu podporu Maďarů. Z nedávného průzkumu Pew Research, který srovnával postoj Poláků a Maďarů vůči Moskvě po invazi na Ukrajinu, vyplynulo, že zatímco 78 procent Poláků považuje Rusko za hrozbu, v případě druhého zmiňovaného státu to je jen 33 procent. "Maďaři souhlasí s Orbánem, když říká, že útok na Ukrajinu není jejich válka," dodává Novák.

Spojenci Maďarska v EU a NATO ale začínají mít Orbánových akcí plné zuby. "Alianční země už teď nesdílejí s Maďary všechny citlivé informace. Mají obavy, aby některé z nich neskončily na Putinově stole, jak říkají zástupci centrály NATO," upozorňuje spoluautorka podcastu Kateřina Šafaříková.

Maďarsko se v červenci na půl roku ujalo předsednictví Evropské unie a členské státy začaly řešit, jestli mu lze předsednictví omezit. Právníci EU sdělili, že Orbánovy výpravy za diktátory Putinem a tři dny poté Si Ťin-pchingem, čínským prezidentem, jsou v rozporu se smlouvou o Evropské unii.

Ta zapovídá veškeré akce, které míří proti schváleným cílům EU. Mezi nimi je už třetím rokem obnova suverenity a územní celistvosti Ukrajiny.

"Nelze předpokládat, že by Maďarsko bylo dostrkáno ke dveřím s nápisem EU exit. Suverénní moc mají v unii členské státy, a když nebudou chtít, nikdo je k odchodu nedonutí," pokračuje Šafaříková.

V praxi ale už teď dochází k tichému bojkotu Orbánových lidí. Tento a příští týden probíhají v Maďarsku neformální schůzky maďarských ministrů s těmi z dalších zemí EU a většina států za sebe posílá jen úředníky. Mezi nimi i Česko. Kvůli Orbánově cestě do Moskvy a Pekingu nejede do Budapešti ani český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

 

Právě se děje

Další zprávy