Periskop: Anonymous napadli sítě KLDR, z Kima je vepř

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
4. 4. 2013 16:33
Čtvrtek 4. dubna: Zprávy ze světa vážné i nevážné v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Chléb a hry pro Zemana

Foto: Aktuálně.cz

Tam, kde Václav Klaus končil, Miloš Zeman začal. Řeč je o Slovensku.

Klaus se k východním sousedům vydal na svoji poslední návštěvu. A zakončil ji dnes již legendárním výrokem, kterak by si se svým protějškem Ivanem Gašparovičem zasloužili medaili, ale kvůli novinářům si ji nedají (aby tak učinili jen o pár dnů později).

To nový prezident Zeman do Bratislavy zamířil na svoji první zahraniční návštěvu. A namísto frází "daj-li medaili" prý došlo například na společnou hokejovou ligu.

Co by to bylo za přivítání bez bochníku chleba a soli?
Co by to bylo za přivítání bez bochníku chleba a soli? | Foto: Pavol Urbi, Aktuálne.sk

Krizi poznáte v supermarketech

Foto: Aktuálně.cz

Finanční krize může mít spoustu podob. A málokdo o tom ví tolik, co v posledních týdnech Kypřané. Nejprve jim každodenní život ztrpčoval nedostatek drobných, jelikož banky byly bezmála dva týdny zavřené. Nutnost šetřit lze nyní nejčastěji pozorovat v obchodech či u benzinek, napsal server Cyprus Mail.

A tak například v supermarketech začali zákazníci namísto nákupních vozíků používat jen malé košíky, jelikož pořizují jen základní potraviny. Na čerpacích stanicích pro změnu málokdo kupuje víc benzinu, než momentálně potřebuje. Pro obchodníky to ovšem znamená problém.

"Dodavatelé bohužel nadále požadují platby v hotovosti, což je - při problémech s oběhem peněz - těžší pro všechny," posteskl si Stefanos Kursaris, generální sekretář svazu majitelů malých obchodů.

Z ministryně spisovatelkou

Foto: Aktuálně.cz

Pětašedesátiletá Hillary Clintonová vymění pomyslný diplomatický kufřík za psací stroj.

Jak oznámilo nakladatelství Simon & Schuster, donedávna první dáma amerického ministerstva zahraničí pracuje na memoárech, v nichž mapuje čtyři roky ve vládě prezidenta Baracka Obamy. Na pultech knihkupectví by se měly paměti objevit příští rok v červnu.

Podmínky smlouvy nebyly zveřejněny, nicméně bez pochyb půjde o částku s minimálně šesti nulami. Když v roce 2003 vydala u stejného nakladatelství knihu Living History (Živoucí historie), inkasovala za ni 8 milionů dolarů.

Anonymous se zmocnili Twitteru a Flickru KLDR

Foto: Aktuálně.cz

Severní Koreu si vzali na paškál hackeři. Podle agentury AP se ve čtvrtek nabourali do účtů KLDR na sociálních sítích Twitter a Flickr, kde Pchjongjang často zveřejňuje svá stanoviska, případně fotografie svého vůdce Kim Čong-una.

Jeden takový snímek se na Flickru Uriminzokkiri objevil i ve čtvrtek. Jen Kim na něm má místo tváře prasečí rypák a na hrudi kresbu Mickey Mouse. Za útokem je podle všeho hacktivistické hnutí Anonymous.

Namísto tří hned sedm tříd

Foto: Aktuálně.cz

Tradiční dělení na dělnickou, střední a vyšší třídu už neplatí. Nových tříd je rovnou sedm, ukázal rozsáhlý průzkum mezi 161 tisíci Brity, který si nechala zpracovat BBC.

Vůbec nejvýše stojí "elita", jejíž členové mají vysoký ekonomický, sociální i kulturní kapitál. Nejpočetnější je pro změnu druhá v pořadí "tradiční střední třída", kam spadá čtvrtina obyvatel britských ostrovů.

To třetí "technická střední třída" je malá, má vysoký ekonomický kapitál, ale rovněž je do jisté míry společensky izolovaná. Průměrný ekonomický kapitál, ale za to velká sociální a kulturní aktivita, to jsou čtvrtí "noví zámožní pracovníci". "Akutní pracovníci ve službách" jsou poměrně chudí, jejich sociální a kulturní kapitál je ale vysoký.

Čtrnáct procent populace momentálně čítá "tradiční dělnická třída". Její příslušníci jsou nejstarší, vykazují nízký stav všech kapitálů, ale nejsou ještě zcela vytlačeni na okraj společnosti. Vůbec nejníže stojí takzvaný "prekariát", čili proletáři.

"A britští politici stále bojují jedny a ty samé bitvy v zemi, která se radikálně změnila," poznamenává k tomu poněkud jízlivě komentátor Martin Kettle z The Guardian.

Pět milionů za Konyho

Foto: Aktuálně.cz

Dojemná kampaň KONY 2012, jíž nezisková organizace Invisible Children usilovala o chycení ugandského povstaleckého vůdce Josepha Konyho, zřejmě s odstupem roku slaví úspěch. Spojené státy totiž nabídly za dopadení jeho a několika velitelů Armády Božího odporu (LRA) až pět milionů dolarů.

LRA je připisováno množství válečných zločinů, ale také únosy až 66 000 dětí, které byly posléze nuceny k boji. To Konyho dostalo na seznam nejhledanějších zločinců světa. Podle spekulací se společně s několika stovkami bojovníků pohybuje v oblasti Jižního Súdánu.

Kamarád, s nímž zajdete na pivo

Foto: Aktuálně.cz

Slovenský premiér Robert Fico ví, jak si udržet vysokou popularitu, byť se na něj valí jedna špatná ekonomická zpráva za druhou. Před voliči se totiž prezentuje jako kamarád, s nímž zajdete na pivo a kus řeči, napsal server Aktuálne.sk.

Účastní se tak populárního pořadu Modré z neba, memorandum v ocelárně podepisuje v montérkách, během setkání s elitními vojáky pro změnu dělá kliky. "Dokáže veřejnosti prodat představu o tom, že drží prst na tepu společnosti, je ochráncem na správném místě, který ví, koho pohladit a koho pokárat," je přesvědčen marketingový specialista Michal Novota.

Fico rozhodně není jediným politikem, jemuž se to daří. Proslulé jsou například kousky ruského prezidenta Vladimira Putina, který si dlouhá léta buduje image geroje, jenž rád vyrazí na lov či v Černém moři nachází stařičké amfory.

Chlouba kubánských komunistů prchla do USA

Foto: Aktuálně.cz

Prestižní Kubánský národní balet (Ballet Nacional de Cuba) přišel o sedm tanečníků. Podle agentury Reuters prchlo pět žen a dva muži během turné po Mexiku. "Ano, je to pravda, těch sedm zůstalo v Mexiku," potvrdil mluvčí souboru.

Šest "dezertérů" podle serveru Café Fuerte překročilo hranice do USA a odjeli na Floridu, kde žije početná kubánská komunita. "Bylo to nejtěžší rozhodnutí mého života, ale nedívám se do minulosti, nýbrž do budoucnosti," vysvětlila své pohnutky 24letá Annie Ruiz Diazová.

Jak připomíná ČTK, Kubánský národní balet je chloubou vládnoucí komunistické strany. Je líhní prvotřídních tanečníků, kteří pravidelně vyrážejí na světová turné. Během let jich mnoho zůstalo v cizině a připojilo se k zahraničním souborům.

 

Právě se děje

Další zprávy