Budapešť/Bicske- Několik stovek migrantů, podle některých odhadů až 3000, se v pátek vydalo na pochod do Rakouska z budapešťského Východního nádraží (Keleti), kde marně čekali na odjezd do vysněné země. Budapešť poté vyzvala rakouskou vládu, aby sdělila svůj postoj k pochodujícímu davu, a následně nabídla běžencům autobusy na cestu k hranici.
Asi 300 běženců se vydalo pěšky do Rakouska také z Bicske, kde se policie snažila od čtvrtka migranty přimět k odchodu do uprchlického tábora. O něco dříve ze zdejšího záchytného zařízení uprchlo přes 60 běženců.
Dalších asi 300 migrantů uteklo z tábora v obci Röszke u hranic se Srbskem, policie ale ohlásila, že je později všechny opět zadržela. Jeden z dopadených uprchlíků podle MTI řekl, že dali úřadům dvě hodiny na zaregistrování svých azylových žádostí, pokud se tak nestane, z tábora i s dalšími migranty utečou. Večer se situace opět vyhrotila a běženci se pokusili znovu utéct. Policie za pomoci služebních psů jim v tom ale zabránila.
Uprchlíci z Bicske ve čtvrtek nastoupili v Keleti do vlaku v naději, že je odveze k rakouským hranicím. Policie ale soupravu 37 kilometrů za metropolí zastavila s tím, že běžence převeze do přijímacího tábora. Běženci až na několik výjimek odmítli vagony opustit.
V Bicske v pátek při útěku z odstaveného vlaku jeden běženec zemřel, podle policie to byl 51letý Pákistánec. Tělo bylo nalezeno u kolejí a záchranáři se bezmála hodinu snažili muže oživit. Podle bulvárního portálu Blikk.hu zemřel na plicní embolii, oficiálně příčina smrti není známá.
Dramatická situace zavládla na nádraží v obci Nagyszentjános u západomaďarského města Győru. Kolem 140 běženců bylo odpoledne přinuceno vystoupit z vlaku vypraveného z Keleti a odjet do tábora. Část z nich to nejdříve jako v Bicske odmítala, postupně se ale úřadům všichni podvolili.
V Budapešti stále setrvávají na nádraží Keleti stovky migrantů v naději, že nakonec budou moci odjet do Německa. Kolem poledne se část běženců s ruksaky, taškami a balíky vydala do Rakouska pěšky.
Počet pochodujících běženců maďarská média nově odhadují na 3000, jsou mezi nimi i rodiny s dětmi. Novináři si povšimli také lidí na kolečkových křeslech či s berlemi nebo toho, že někteří nesou vlajky EU a snímky německé kancléřky Angely Merkelové. Do Rakouska míří po dálnici M1, kde na čerpací stanici na 22. kilometru Červený kříž připravil podmínky pro provizorní přenocování, běženci se ale nezastavili a v pochodu pokračují. Cesta je dosud poklidná a policie nezasahuje. Klid podle médií zachovávají také řidiči, mnozí z nich dávají běžencům jídlo a pití.
Šéf úřadu maďarské vlády János Lázár na večerní tiskové konferenci ohlásil, že běženci dostanou na další cestu k rakouské hranici autobusy. Zdůvodnil to tím, že bezpečnost železniční a silniční dopravy v zemi je nyní ohrožena. Řekl také, že Budapešť zatím odpověď od rakouské vlády nedostala.
Na Keleti se odpoledne strhla rvačka mezi migranty a fotbalovými chuligány, policie na místě brzy zjednala pořádek. Podle MTI přes nádraží procházeli fotbaloví fanoušci mířící na zápas Maďarska s Rumunskem pro kvalifikaci na evropský šampionát.