Papež vyzval k reformě "zvrhlého" ekonomického systému

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 6. 2015 14:59
Současné socio-ekonomické uspořádání podle hlavy římsko-katolické církve umožňuje bohatým vykořisťovat chudé a dělá ze světa "ohromnou hromadu špíny".
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František ve čtvrtek zveřejnil svou druhou encykliku. Obrátil se v ní na všechny obyvatele Země - věřící všech vyznání i ateisty. Vyzval je, aby radikálně změnili svůj životní styl a zasadili se tak o záchranu života tak, jak ho známe. 

Hlavní příčinou oteplování, jež ničí planetu, je totiž podle hlavy katolické církve lidská činnost.

Za neúspěch vrcholných setkání k ekologii může podřízenost politiky financím, míní papež František.

Země je "ohromná hromada špíny"

Je třeba ihned jednat, zdůraznil. Vyzývá k odvážné kulturní revoluci s cílem napravit to, co nazývá "strukturálně zvrhlý" ekonomický systém. Systém podle něj umožňuje bohatým vykořisťovat chudé a dělá ze Země "ohromnou hromadu špíny".

"Náš dům je ničen a to škodí každému, hlavně těm nejchudším z nás," řekl papež už ve středu k nové encyklice. Vyzval všechny obyvatele planety k odpovědnosti.

Univerzálnost textu se Vatikán rozhodl podpořit tím, že encykliku představili novinářům společně ghanský římskokatolický kardinál, řecký pravoslavný teolog, německý ateistický vědec a americká ekonomka a katolička.

Papež vyzývá země světa, aby snižovaly množství skleníkových plynů v ovzduší. "Nadešel čas přistoupit na určité omezení (ekonomického) růstu v některých částech světa a poskytnutí zdrojů pro zdravý růst v jiných částech světa," věří papež.

Proti jsou konzervativní politici

Tím se podle komentáře stanice France25 trefuje hlavně do Spojených států a Číny, jejichž výroby nejvíce znečišťují životní prostředí a které se zdráhají to zásadně změnit.

U mnoha konzervativců ve světě včetně USA vyvolal nelibost.

"Nemyslím, že bychom měli politizovat naši víru. Myslím si, že náboženství nám má pomáhat stát se lepšími lidmi a méně se zabývat věcmi, které zasahují do politiky," řekl republikánský kandidát na amerického prezidenta, katolík Jeb Bush.

Encyklika je nejautoritativnější dokument, jaký může papež vydat. Vždy se zabývá otázkami, které církev v dané chvíli považuje za nejdůležitější.

František převzal své jméno po svatém Františku z Assisi, jenž je patronem ekologie. Od svého nástupu do funkce v březnu 2013 zmínil vztah člověka a přírody již v několika svých vystoupeních.

Například loni v lednu uvedl před diplomaty ve Vatikánu: "Bůh vždycky odpustí, my odpouštíme někdy, ale když je s přírodou špatně zacházeno, ta neodpouští nikdy."

 

Právě se děje

Další zprávy