Pákistánská opozice vyzvala k demonstraci síly v Islámábádu

ČTK ČTK
17. 8. 2014 12:41
Její lídr Chán a vlivný muslimský duchovní Muhammad Táhir Kadr, kteří nynější demonstrace do pákistánské metropole svolali, prohlásili, že protesty neskončí, dokud neodstoupí premiér Šaríf.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Islámábád - K demonstraci síly na dnešní den pozval do ulic pákistánské metropole své stoupence opoziční vůdce Imran Chán. V Islámábádu se od páteční noci konají desetitisícové protesty proti vládě premiéra Naváze Šarífa. Dav žádá rezignaci premiéra, obviněného z korupce, a nové volby.

Chán, bývalý špičkový hráč kriketu, svůj sobotní projev opepřil herní metaforou, když podle agentury Reuters svým příznivcům řekl, že "možná již zítra se tu odehraje světové finále" .... "lidé zapomenou na (káhirské) náměstí Tahrír".

Narážku na náměstí Tahrír, místo největších protivládních protestů v Egyptě, učinil Chán poté, co vládu varoval, že jeho stoupenci chtěli pochodovat na parlament a že musel vynaložit velké úsilí, aby jim v tom zabránil.

Chán a vlivný muslimský duchovní Muhammad Táhir Kadr, kteří nynější demonstrace do pákistánské metropole svolali, podle Reuters prohlásili, že protesty neskončí, dokud Šaríf, kterého obviňují z korupce, neodstoupí.

"Dáváme vládě 48 hodin, aby rezignovala ... a postavila sama sebe před soud. Nebo rozhodne lid a za to já neponesu žádnou odpovědnost," prohlásil Kadr.

Imran Chán žádá odchod Šarífa kvůli tomu, že premiér nenechal vyšetřit obvinění z podvodů při loňských volbách. Demonstranti jsou také rozhořčeni slábnoucí ekonomikou, nezaměstnaností, nekontrolovaným posilováním extremistických skupin a špatným fungováním základních služeb, jako jsou dodávky elektřiny, které byly podle BBC téměř zastaveny.

Šarífova Pákistánská muslimská liga podle BBC v sobotu oznámila, že vláda je připravena obvinění z podvodů během loňských voleb prošetřit. Dodala však, že demonstrace nepovede k Šarífovu odstoupení. Mluvčí vlády Parvíz Rašíd odsoudil "nezodpovědné chování a činy" jejich protivníků. Protestující se podle nich snaží poškodit demokracii.

Někteří pákistánští představitelé jsou přesvědčeni, že za protesty stojí armáda, která chce tímto způsobem oslabit civilní vládu. Jaderný stát Pákistán, kde žije 180 milionů lidí, byl ve své historii svědkem množství vojenských převratů a soupeření o moc mezi civilními a vojenskými vůdci je klíčovým problémem pákistánské politiky.

 

Právě se děje

Další zprávy