Otcovství ve vyšším věku? Riziko - děti umírají častěji

mih
2. 6. 2008 20:00
Studie: Děti starších otců mají častěji vrozené vady
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Děti starších otců umírají před dosažením plnoletosti skoro dvakrát častěji než děti, které počal jejich otec ve věku mezi 25 a 30 roky.

Odhalila to rozsáhlá studie uveřejněná v časopise European Journal of Epidemiology, o které informoval britský deník Daily Telegraph.

Výsledky tak potvrzují, že otcovství ve vysokém věku je rizikové.

Uveřejněná data vycházejí z dosud nejrozsáhlejšího průzkumu, během kterého výzkumníci prověřovali zdravotnická data 100 tisíc dětí narozených mezi roky 1980 až 1996.

Ukázalo se, že počet potomků otců nad 45 let, které zemřely před dosažením plnoletosti, je takřka dvakrát vyšší než počet zemřelých dětí otců, kterým bylo v době početí 25 až 30 let.

Řada úmrtí dětí starších otců byla zapříčiněna vrozenými vadami - například problémy se srdcem či páteří, které způsobily úmrtí krátce po narození. U dětí starších otců výzkumníci zaznamenali i vyšší počet náhlých úmrtí.

Vědci se také domnívají, že s vyšším věkem otce se u dětí častěji projevují schizofrenie, epilepsie nebo autismus, což je nejspíše způsobeno zhoršující se kvalitou spermií ve vysokém věku.

Už dříve průzkum stejných zdravotnických dat odhalil, že starší muži mají čtyřikrát častěji potomky s Downovým syndromem než otcové mladší třiceti let.

Specialista na reprodukci Allan Pacey z univerzity v britském Sheffieldu deníku Daily Telegraph řekl: „Spousta lidí ví, jaká jsou rizika, když má dítě starší žena. Jenže u starších otců také rizika rostou. Výsledky této studie jsou dalším důkazem toho, že je lepší mít dítě co nejdřív."

V Česku přitom například počet otců starších padesáti let podle údajů Českého statistického úřadu v posledních deseti letech stoupl na dvojnásobek. Ročně se narodí českým mužům nad 50 let přes 500 dětí.

 

Právě se děje

Další zprávy