Klíčový summit začíná. Když Orbán nekývne na pomoc Kyjevu, EU může zaútočit na forint

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
Aktualizováno 1. 2. 2024 9:09
Německý kancléř Olaf Scholz koncem roku zachránil začátek ukrajinských rozhovorů o vstupu do EU. Maďarský premiér Viktor Orbán byl jako jediný z lídrů unie proti, a tak s ním Scholz dojednal, že v momentě rozhodnutí na summitu odejde z místnosti, aby rozhovory prošly. U peněžní pomoci pro Ukrajinu ale Orbán stejný manévr nezopakoval a peníze zablokoval. Ve čtvrtek EU jedná o pomoci znovu.
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Unijní lídři v Bruselu se podruhé pokusí Orbána přesvědčit, aby na pomoc ve výši 50 miliard eur (zhruba 1,2 bilionu korun) kývl. Situace se ale od prosincového summitu zásadně nezměnila. 

Maďarský premiér nadále odmítá souhlasit s revizí unijního rozpočtu na roky 2021 až 2027, který se má navýšit právě o zmíněnou sumu pro Ukrajinu, kde před téměř dvěma lety Moskva rozpoutala válku. Orbánovi lidé argumentují, že Kyjev prohrává boj s Ruskem, a nemá tudíž smysl dávat zemi půjčky a granty na čtyři roky dopředu, které podle Maďarska jen oddalují nevyhnutelnou porážku Ukrajiny.

V uplynulých týdnech ale Maďaři nastínili, jaká může být cena za jejich případný souhlas. Orbánova vláda například žádá dodatečné miliardy od EU na boj proti nelegální migraci a odmítá platit úroky z pandemické unijní půjčky s argumentem, že sama z peněz ještě nic nečerpala kvůli sporu s evropskými institucemi o porušování právního státu v zemi.

A především Orbán chce, aby pomoc pro Ukrajinu podléhala každoroční revizi, která by se schvalovala jednomyslně. Jinak řečeno, aby měl předseda maďarské vlády nakloněný Rusku možnost kdykoli další část peněz zablokovat.

Ostatní evropští politici s tím nesouhlasí. "Maďarské požadavky buď nejsou přijatelné pro ostatní lídry, nebo pro ně neexistuje žádný legitimní základ," shrnul pod podmínkou zachování anonymity vysoce postavený zástupce EU.

Evropské instituce pracují i na plánu B, který by peníze zemi čelící ruské agresi zajistil i bez Maďarska. "Jakékoli řešení mimo rámec rozpočtu unie je ale dražší a složitější. Prioritou zůstává dohoda v sedmadvaceti," dodal zmíněný zástupce EU.

Sabotáž maďarské ekonomiky

Nervozita z druhého krachu jednání o pomoci mezi unijními lídry narůstá. Svědčí o tom i pondělní článek deníku Financial Times. List cituje z údajných podkladů k summitu, v nichž se tvrdí, že je unie připravena "sabotovat maďarskou ekonomiku" a "zaútočit na forint", pokud Orbán ani tentokrát neustoupí.

Několik národních delegací popřelo, že by takový dokument vidělo, a nic jako sabotáž maďarské ekonomiky podle nich unie nechystá. Forint však krátce po zveřejnění článku začal vůči euru oslabovat.

"Sabotovat maďarskou ekonomiku zní jako velká věc, ale těžko si to představit v praxi. Nemůžete jen tak odstřihnout Budapešť od eurofondů nebo obchodu s unií. Na všechno jsou v EU procedury, všechno se musí odehrávat podle práva," komentoval to pro server Aktuálně.cz analytik bruselského think-tanku Centrum evropské politiky Eric Maurice.

"Únik podkladů do tisku byl hlavně vzkaz Orbánovi, že ho má zbytek EU plné zuby a je připraven jeho vydírání neutralizovat," dodal Maurice.

Maďarsko zřejmě vzkaz obdrželo. Orbánův poradce v reakci na informace Financial Times poprvé řekl, že Budapešť se chce ve čtvrtek dohodnout. Žádný průlomový kompromis ale zatím nikdo nepředložil.

Obavy z Ficova postoje

Podobný postoj k Ukrajině jako Maďarsko nyní vyjadřuje i slovenský premiér Robert Fico, který se na domácí scéně vůči západní pomoci Kyjevu vymezuje. Oficiálně se zatím nepřidal k Orbánovi, na pracovní úrovni už ale Slovensko poprvé maďarské požadavky vůči Ukrajině podpořilo. "Fico zvyšuje nejistotu, jak summit dopadne," řekl zdroj Aktuálně.cz v evropské diplomacii.

Pokud by Maďarsko ve čtvrtek pomoc opět vetovalo, zbytek lídrů může dočasně odebrat hlasovací práva Budapešti na půdě EU a zabránit tak budoucím blokacím. Jako o nástroji v záloze se o tom začíná v Bruselu čím dál častěji mluvit. Jestliže se ale k Orbánovi přidá Fico, trest maďarskému lídrovi neprojde.

Deník Financial Times také ve středu zveřejnil komentář, v němž premiéři pětice zemí EU včetně českého předsedy vlády Petra Fialy vyzývají k další podpoře Ukrajiny. Evropa by podle nich měla ještě zdvojnásobit společné úsilí, zejména pokud jde o vojenskou pomoc. Pod komentářem jsou dále podepsaní představitelé Německa, Dánska, Estonska a Nizozemska. Unijní lídři budou ve čtvrtek vedle peněžní pomoci řešit i tu vojenskou.

Video: Orbán a Zelenskyj vedli intenzivní rozhovor, když se setkali při inauguraci argentinského prezidenta (12. 12. 2023)

Orbán a Zelenskyj vedli intenzivní rozhovor, když se setkali při inauguraci argentiského prezidenta | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy