Stáhněte se z Krymu, vyzývají Putina Ukrajina a USA

Přenos skončil
Dění na Ukrajině jsme sledovali v online reportáži.
Letiště Simferopol.
Letiště Simferopol. | Foto: Reuters

Simferopol - Situace v ukrajinské autonomní oblasti Krym se dramatizuje.

Po vládních budovách obsadili neznámí proruští ozbrojenci v neoznačených uniformách a se samopaly v rukou také letiště Belbek u Sevastopolu a letecký přístav ve správním centru oblasti, Simferopolu.

Předseda ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov obvinil Rusko z otevřené agrese. Přitom podle agentury AP prohlásil, že Moskva postupuje podle podobného scénáře, který předcházel válce Ruska s Gruzií o Abcházii. Agentura AFP zároveň informovala, že na Krym se letecky přesunují ruští vojáci.

Do Sevastopolu přiletělo přes deset  ruských vojenských vrtulníků. Loď Černomořské flotily mezitím zablokovala v Balaklavě poblíž Sevastopolu průchod pro lodě ukrajinské pohraniční služby, na ulicích Sevastopolu se objevily obrněné transportéry Černomořské flotily.

Spojené státy vyzvaly Rusko, aby se stáhlo z ukrajinského Krymu. Zároveň volají po naléhavé mezinárodní zprostředkovatelské misi. Podle agentury Reuters to oznámila v New Yorku velvyslankyně USA v OSN Samantha Powerová.

Dramatické dění na Ukrajině jsme sledovali online:

Přenos skončil

Nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov podpořil nového ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka a vyslovil se pro co nejrychlejší podepsání asociační dohody Ukrajiny s Evropskou unií. V rozhovoru s českými novináři to řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který dnes s Achmetovem jednal v Doněcku přímo na stadionu fotbalového klubu Šachtar Doněck, který miliardář vlastní.

"Pan Achmetov se naprosto jednoznačně radikálně postavil za princip jednotné Ukrajiny. Evropská unie by podle něj rovněž měla co nejdříve podepsat s Ukrajinou asociační dohodu," řekl Zaorálek. Jak prý Achmetov v rozhovoru s ministry zahraničí Maďarska, České republiky a Slovenska dodal, 55 procent jeho obchodů je s Evropskou unií.

Velvyslankyně USA v OSN Samantha Powerová novinářům řekl, že Spojené státy jsou zprávami o ruských vojenských prostředcích na Krymu hluboce znepokojeny. Vyzvala k naléhavému vyslání mezinárodní mise na Krym, která by měla za úkol "začít snižovat napětí a napomoci mírovému a produktivnímu dialogu mezi všemi ukrajinskými stranami". Požadavek stažení Rusů zdůvodnila potřebou, aby Ukrajinci rozhodli o svém osudu sami.

Podle ruského velvyslance při OSN Vitalije Čurkina jsou všechny ruské vojenské přesuny na Ukrajinu v souladu s platnými dohodami s Kyjevem o rozmísťování ruských sil v této zemi.

Agentura AFP informovala, že do krymského správního střediska Simferopolu bylo v pátek letecky přepraveno více než 2000 ruských vojáků. "Jsme dnes svědky invaze ruské armády... Vzdušný prostor (na Krymu) je uzavřen kvůli přistávání velkého počtu ruských letadel a vrtulníků," sdělil podle agentury zástupce ukrajinského prezidenta na Krymu Serhij Kunicyn.

Úřadující ukrajinský prezident Turčynov naléhavě vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby zastavil provokace na jihoukrajinském Krymu. Situaci srovnal s ruskou intervencí v Gruzii v roce 1992 kvůli Abcházii, kde žije početné ruské obyvatelstvo.

"Rusko vyslalo síly na Krym... Postupují podle scénářů, které jsou zcela analogické s Abcházií, když při vyvolání vojenského konfliktu začali s anexí jejího území," řekl podle AP.

"Osobně se obracím na prezidenta (Vladimira) Putina s požadavkem, aby okamžitě zastavil provokaci a odvolal vojáky z Krymské autonomní oblasti a postupoval výlučně v rámci podepsaných dohod," prohlásil Turčynov podle agentury Interfax-Ukrajina na tiskové konferenci v ukrajinském parlamentu.

"Jsme přesvědčeni, že Ukrajina si zachová svoje území, že si uhájí svoji nezávislost a veškeré pokusy o anexe, vpády, budou mít velmi vážné následky," dodal podle Interfaxu Turčynov na tiskové konferenci.

Americký prezident Barack Obama dnes vyjádřil hluboké znepokojení nad informacemi o rozmísťování ruských vojsk na Ukrajině. Upozornil, že jakékoli narušení svébytnosti této země může vážně destabilizovat tamější situaci. Prezident také v přímém televizním přenosu Moskvu varoval, že jakákoli vojenská intervence na Ukrajině "bude něco stát".

Spojené státy dnes vyzvaly Rusko, aby se stáhlo z ukrajinského Krymu. Zároveň volají po naléhavé mezinárodní zprostředkovatelské misi. Podle agentury Reuters to oznámila v New Yorku velvyslankyně USA v OSN Samantha Powerová. Rada bezpečnosti se kvůli situaci na Ukrajině sešla k mimořádným konzultacím.

Ukrajinský zástupce při Organizaci spojených národů dnes obvinil Rusko z nelegálního vysílání vojenských sil na ukrajinské území a požádal o naléhavou schůzku Rady bezpečnosti. Zároveň prohlásil, že jeho země je schopna se ubránit. Podle agentury Reuters to Jurij Serhijev řekl po uzavřeném briefingu rady, na kterém informoval především o vývoji na Krymu.

"Jsme dost silní na to, abychom se ubránili," citovala agentura Serhijeva. Členy rady prý informoval o obsazení dvou letišť na autonomním poloostrově Krym, které údajně nyní kontrolují neznámí ozbrojenci. Krize na Krymu se podle ukrajinského velvyslance stupňuje.

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov obvinil Rusko, že na Ukrajině používá stejný scénář jako před válkou s Gruzií.

Britský ministr zahraničí William Hague oznámil, že v neděli odletí do Kyjeva jednat s novou vládou.

Ukrajinské  ministerstvo zahraničí se ohradilo vůči Rusku, že narušilo ukrajinský  vzdušný prostor a porušuje podmínky smlouvy o Černomořské flotile. Ukrajinská pohraniční služba hlásila, že nejméně 10 vojenských vrtulníků přeletělo z Ruska do vzdušného prostoru Ukrajiny nad Krymem.

Úřad  britského premiéra Davida Camerona uvedl, že Putin se s britským premiérem shodl, že "všechny země musí respektovat územní celistvost Ukrajiny".

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso dnes telefonoval novému ukrajinskému premiérovi Arseniji Jaceňukovi, někdejšímu opozičnímu předákovi. Podle Evropské komise se i při tomto telefonátu hovořilo o potřebě "zabývat se nynějším napětím na Krymu prostřednictvím politického dialogu při zachování územní jednoty země".

Barroso uvedl, že příští týden opět na Ukrajinu pojede šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová. Kromě toho se vydá na Ukrajinu tým Evropské komise, který bude posuzovat potřeby ukrajinské ekonomiky. Podobný tým se chystá do Kyjeva vyslat také Mezinárodní měnový fond

Zatím neidentifikovaní rusky hovořící ozbrojenci dnes obsadili vojenské letiště v krymském Sevastopolu a pohybují se i v blízkosti mezinárodní letiště v Simferopolu, správním středisku autonomního Krymu. Mluvčí Bílého domu Jay Carney uvedl, že Spojené státy se snaží vyjasnit původ ozbrojenců. "Intervence by byla vážnou chybou," řekl.

Mluvčí prezidenta Evropské unie Hermana Van Rompuye bez podrobností vydal prohlášení, podle něhož unijní prezident odpoledne mluvil s Putinem o finanční a bezpečnostní situaci na Ukrajině.

"Je mimořádně důležité vyhnout se eskalaci násilí a co nejrychleji situaci normalizovat," uvedl Putin podle tiskové služby Kremlu.

Ukrajina podala žádost o vydání uprchlého prezidenta Viktora Janukovyče z Ruska.

Aerolinka Ukrainian International Airline sdělila, že vzdušný prostor nad Krymem byl uzavřen poté, co jeho hlavní letiště bylo obsazeno ozbrojenci. Agentura Interfax informovala, že z Kyjeva nebyl povolen žádný let na mezinárodní letiště v Simferopolu. Nicméně oficiální zprávy letiště hovoří o jediném zrušeném letu z Kyjeva.

Situací na Ukrajině se ještě v pátek bude zabývat Rada bezpečnosti OSN. Podle agentury ITAR-TASS o tom informoval mluvčí generálního tajemníka OSN Martin Nesirky, podle něhož se rada sejde nejprve ve 21:00 SEČ k "soukromému setkání". Neupřesnil ale, zda se setkají zástupci všech 15 členských států RB OSN.

"Rada bezpečnosti se sejde k soukromému setkání v 15:00 (21:00 SEČ) a poté bude následovat schůze. Bude se projednávat situace na Ukrajině," sdělil podle ruské agentury Nesirky novinářům. Dodal, že členy bude o situaci v zemi informovat náměstek generálního tajemníka OSN Jan Eliasson.

Úřad německé kancléřky Angely Merkelové podle agentury Reuters oznámil, že kancléřka probrala situaci na Ukrajině s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Vyjádřila obavy z destabilizace země.

Americký ministr zahraničí John Kerry oznámil, že volal šéfovi ruské diplomacie, aby mu tlumočil obavy Spojených států z vojenské aktivity na Krymu, která může vést k další eskalaci násilí. "USA pozorně sledují ruskou aktivitu, který by mohla překročit únosnou mez.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk nepovažuje za podstatné, že se Janukovyč přihlásil a pronáší nějaká prohlášení. "On už není prezident. Je osoba, po které bylo vyhlášeno pátrání. Je podezřelý z masových vražd a ze spáchání zločinu proti lidstvu," uvedl.

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski v reakci na páteční tiskovou konferenci Janukovyče uvedl, že by měl bývalý prezident přemýšlet spíše o tom, co bude říkat před soudem místo obviňování opozice z toho, že porušila dohodu s ním o urovnání politické krize.

"Zavinil si to sám. Dohoda předpokládala, že do 48 hodin bude odhlasováno usnesení o ústavních změnách, a že bude dokument podepsán. To se však nestalo. Janukovyč porušil dohodu," uvedl šéf polské diplomacie, který byl jedním ze tří západních diplomatů, jež se podpisu dohody v Kyjevě účastnili.

Šéfové parlamentů zemí takzvané visegrádské čtyřky uvítali vytvoření nové vlády národní jednoty na Ukrajině jako důležitý krok směřující ke konsolidaci státu a k nezbytným reformám. Dále podpořili sbližování Ukrajiny s Evropskou unií, ale také vyjádřili znepokojení nad aktuálním vývojem na Krymu.

Vyplývá to z jejich prohlášení k dění na Ukrajině, které v pátek přijali v Budapešti na závěr svého dvoudenního setkání.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Rusko nemá v úmyslu narušit ukrajinskou územní suverenitu, píše agentura Reuters.

Přinejmenším čtyři ruské letouny IL-74 přistály na vojenském letišti Hvardijskyj na Krymu. Ze Sevastopolu zase ve směru Simferopolu jede kolona obrněných transportérů, hlásí server Ukrajinska pravda. Ukrajinská pohraniční služba oznámila, že vzdušné hranice překročilo nejméně 10 ruských vojenských vrtulníků.

Švýcarská prokuratura začala kvůli praní špinavých peněz vyšetřovat svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče a jeho syna Oleksandra. Policie v Ženevě ve čtvrtek ráno prohledala jeho ženevskou kancelář a zajistila některé dokumenty.

Rusko bude "silně a nekompromisně" bránit práva svých krajanů, cituje agentura BBC z prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

Poblíž ukrajinského pohraničního kontrolního stanoviště u přístavního města Sevastopol se shromáždilo nejméně dvacet ozbrojených příslušníků ruské námořní pěchoty, píše agentura Reuters.

Rusko se zapojí do jednání Mezinárodního měnového fondu o finanční pomoci Ukrajině. Podle agentury Reuters to prohlásil šéf Úřadu mezinárodních vztahů ruského ministerstva financí Andrej Bokarev.

Svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč na tiskové konferenci v ruském Rostově nad Donem popřel, že by měl bankovní konta v zahraničí.

Interfax: Ukrajinský generální prokurátor vydal zatykač na 24 bývalých představitelů režimu svrženého  prezidenta Viktora Janukovyče.

"Rusko odmítá nařčení z porušení dohody o pohybu svých armádních jednotek pouze ve vymezených prostorech a vyzývá Ukrajinu, aby s ním začala jednat," cituje z prohlášení ruského ministerstva zahraničí agentura Reuters. Dohoda o pohybu ruských jednotek na území Krymské autonomní republiky upravuje působení jednotek a techniky Černomořské flotily v prostoru vojenského přístavu v Sevastopolu.

O vojenskou pomoc Rusko Janukovyč podle svých slov nepožádá. "Věřím, že je jakákoliv vojenská operace nepřijatelná. Jsem přesvědčen, že by měla Ukrajina zůstat jednotná a nerozdělená," prohlásil dále Viktor Janukovyč a dodal, že ruským prezidentem Vladimirem Putinem mluvil zatím jen telefonicky. S šéfem Kremlu se ale prý dohodli na osobní schůzce.

Foto: Reuters

"Vrátím se na Ukrajinu hned, jak bude možné zajistit mně a mojí rodině bezpečnost," dodal Janukovyč na stále ještě probíhající tiskové konferenci v ruském Rostově na Donem. Rostov podle svých slov zvolil proto, že poblíž žije přítel, který mu poskytl přístřeší.

"Rád bych se omluvil ukrajinskému lidu za to, že jsme nedokázali v zemi udržet stabilitu a dopustili, aby zavládlo bezpráví," prohlásil Janukovyč s tím, že za oběti na životech lidí, kteří padli v revolučních dnech, může nezodpovědná politika Západu.

"Jsem rozhodnutý pokračovat v boji za budoucnost Ukrajiny proti těm, kdo chtějí okupovat Ukrajinu prostřednictvím strachu a hrozeb," dodal svržený ukrajinský prezident Janukovyč.

"Nikdo mě nesvrhl. Byl jsem donucen opustit Ukrajinu pod pohrůžkou smrti. Vládu nad Ukrajinou převzala fašistická a nacistická mládež, která představuje naprostou menšinu ukrajinského obyvatelstva," prohlásil Viktor Janukovyč na právě probíhající tiskové konferenci, kterou uspořádal v Rusku.

 

Bývalá ukrajinská premiérka Julia Tymošenková bude kandidovat v předčasných prezidentských volbách. Podle agentury Interfax to prohlásil další prezidentský kandidát a bojovník proti Junkovyčově režimu Vitalij Kličko. Tymošenková mu to údajně řekla při středečním rozhovoru.

Nasazení ukrajinské armády v Krymské autonomní republice je podle úřadujícího předsedy ukrajinské Národní bezpečnostní rady Andrije Parubyho nemožné, dokud nebude vyhlášen výjimečný stav.

Letiště na Krymu jsou podle úřadujícího předsedy ukrajinské Národní bezpečnostní rady Andrije Parubyho pod kontrolou ukrajinských bezpečnostních složek. V okolí vzdušných přístavů ale stále hlídkují ozbrojenci, jejichž příslušnost zůstává neznámá. "Jedná se o skupiny separatistů, kterým velí Kreml," dodal Paruby.

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov podle deníku The Telegraph označil dění na Krymu za "ruskou invazi" a požádal o pomoc Spojené státy a Velkou Británii. Odvolává se při tom na Budapešťské memorandum, které USA, Velká Británie, Rusko a Ukrajina uzavřely v roce 1994.

Na jeho základě západní mocnosti výměnou za jaderné odzbrojení Ukrajině garantují územní celistvost.

Ruský parlament bude v pátek projednávat zákon, který zjednoduší připojení cizího území k ruské federaci. Návrh zákona předpokládá, že území může být k Rusku připojeno na základě referenda či rozhodnutí parlamentu tohoto subjektu. "Je to jasný signál, že Rusko alespoň legislativně připravuje anexi Krymu," konstatuje spolupracovník serveru Aktuálně.cz v Moskvě Jiří Just.

Ukrajinský generální prokurátor se nechal slyšet, že pokud se potvrdí informace o tom, že je svržený prezident Viktor Janukovyč v Rusku, požádá prozatímní vláda o jeho vydání. Moskva se ale ve čtvrtek nechala slyšet, že mu případně poskytne ochranu.

Reportér BBC Daniel Sanford hlásí, že právě minul 10 nákladních aut plných ruských vojáků. Kolona jela ze Sevastopolu směrem k Simferopolu, správnímu středisku Krymské autonomní republiky.

Do Sevastopolu přiletělo osm ruských vojenských vrtulníků. Informaci už potvrdil předák krymských Tatarů Refat Čubarov. Loď Černomořské flotily mezitím zablokovala v Balaklavě poblíž Sevastopolu průchod pro lodě ukrajinské pohraniční služby a na ulicích v Sevastopolu se objevily obrněné transportéry Černomořské flotily.

Na letišti Balbek u Sevastopolu se podle agentury Unian nachází již více než 300 vojáků se samopaly, jejichž příslušnost je stále nejasná.

Úřadující ministr obrany Ihor Teňuch dorazil na Krym, píše bez dalších podrobností agentura ITAR-TASS.

Prozatímní ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov odvolal šéfa ozbrojených sil Jurije Ilyna. Informovala o tom agentura Interfax.

Ruský prezident Vladimir Putin podle agentury ITAR-TASS vyzval vládu, aby s ukrajinskými partnery dál jednala o poskytnutí finanční pomoci a otevřela otázku možné humanitární pomoci Krymu.

Šéf ukrajinského parlamentu a prozatímní prezident v jedné osobě Oleksandr Turčynov podle BBC z vyhrocení krize na Krymu znovu nařkl Moskvu. Prohlásil, že se "ruské jednotky bohužel přímo zapojují do eskalace konfliktu, když se bez povolení ukrajinských úřadů se zbraněmi pohybují na území Autonomní republiky Krym."

Ukrajinský parlament podle agentury Reuters vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby kvůli situaci v zemi svolala mimořádné zasedání a posoudila situaci v zemi.

Letiště v Sevastopolu je sice formálně mezinárodní civilní letiště, už několik let ale slouží vojenským účelům. Ukrajinská armáda na nich zřídila základnu stíhaček Mig-29.

"Letiště nefunguje. Na vnějším obvodu jsou kontrolní stanoviště zřízená ukrajinským ministerstvem vnitra. Nedochází k žádným střetům," Snažíme se zjistit, co ti lidé chtějí, jaké jsou jejich cíle, mluvit s nimi. Zatím jsme nedostali žádnou odpověď. Chceme situaci vyřešit mírovou cestou," prohlásil Avakov o situaci v Belbeku s tím, že chce záležitost vyřešit diplomatickou cestou. Mezinárodní letiště Belbek využívá i ukrajinská armáda.

Krymské autonomní území stále uznává Viktora Janukovyče jako legitimního prezidenta Ukrajiny, prohlásil podle agentury Interfax předseda tamního parlamentu Vladimir Konstantinov.

"Žádné černomořské jednotky se nepřesunuly směrem k letišti, natož aby jej obsazovaly," cituje dále agentura mluvčího ruské Černomořské flotily, která má pronajatou základnu v Sevastopolu.

"Ruské armádní  jednotky nejsou zapojeny do blokády letiště Belbek," prohlásil podle agentury Interfax mluvčí ruské Černomořské flotily.

"Všichni jsme dobrovolníci a jsme tu, abychom nedovolili přistát fašistům a radikálům ze západní Ukrajiny," cituje jednoho z ozbrojenců na letišti v Simferopolu - bývalého policistu - agentura AFP. "Jestli dorazí nacionalističtí bandité, budeme se s nimi bít. Najdeme si zbraně, bude-li třeba," dodal.

Letiště v Simferpolu podle dostupných informací kontroluje asi padesátka ozbrojených mužů. Údajně dostali zprávu, že tu vysadili ukrajinské parašutisty.

Krymská domobrana považuje ukrajinské vojáky, kteří slouží novému vedení země, za nepřátele; žádá vyhlášení nezávislosti Krymu na Ukrajině. Hlásí se k sesazenému prezidentu Viktoru Janukovyčovi, kterému Rusko slíbilo ochranu.

Švýcarsko se rozhodlo zmrazit případná konta svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče ve švýcarských bankách. Ne jen tak bezdůvodně. V Ženevě totiž, jen pár kroků od sídel mezinárodních institucí, Janukovyčův nejstarší syn koncem roku 2011 založil společnost Mako Trading, obchodující s ukrajinským uhlím. Právě ve Švýcarsku se uzavírá většina obchodů s ukrajinským uhlím, ocelí a obilím. Oleksandr Janukovyč, původní profesí zubař, získal jmění odhadované na půl miliardy dolarů. Mako Trading řídí podnikatel Felix Blitštejn, který současně stojí v čele firmy Partefina, sídlící na stejné adrese. Podle listu L'Hebdo tato firma patří ukrajinskému miliardáři Rinatu Achmetovovi, který podporoval Viktora Janukovyče.

Švýcarsko se také rozhodlo napříště nepovolovat export svých zbraní a vojenského materiálu na Ukrajinu; poslední povolení vypršelo v prosinci 2013.

"Budeme sledovat, co učiní Rusko v příštích dnech, aby potvrdilo svá prohlášení. Všichni by měli učinit krok zpět a vyvarovat se provokací," řekl americký ministr zahraničí John Kerry s odkazem na telefonický rozhovor se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, který mu slíbil spolupráci Moskvy při řešení ukrajinské krize. Lavrov prý Kerryho předtím telefonicky ujistil, že vojenské cvičení, které v současnosti podniká ruská armáda poblíž hranice s Ukrajinou, nemá s vývojem v sousední zemi nic společného a jde o dlouhodobě naplánovanou akci.

USA vyzvaly Rusko, aby respektovalo ukrajinskou suverenitu a vyvarovalo se provokací vůči sousední zemi. "Silně podporujeme územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny. Očekáváme, že jiné státy udělají totéž," řekl mluvčí Bílého domu Jay Carney v reakci na Putinůvy kroky. Rusko uvedlo 150 tisíc ruských vojáků v centrální a západní části země do bojové pohotovosti a dnes navíc ministerstvo obrany oznámilo, že bojovou pohotovost mají i útočné stíhací letouny v západním pohraničí.

Spojené státy už nepovažují Viktora Janukovyče za ukrajinského prezidenta. Oznámil to mluvčí Bílého domu Jay Carney, který rovněž upozornil Rusko, aby respektovalo územní celistvost Ukrajiny. "(Janukovyč) odmítl plnit své povinnosti a opustil Kyjev, což podkopalo jeho legitimitu," prohlásil mluvčí. Zároveň připomněl, že USA už dříve daly najevo, že podporují rozhodnutí ukrajinského parlamentu o pověření výkonem pravomocí hlavy státu Oleksandra Turčynova a o vytvoření nové ukrajinské vlády.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zdůraznil nutnost zapojení Evropské unie do mírové dohody na Ukrajině.

Ruská diplomacie krátce poté zdůraznila, že bude všude tvrdě bránit zájmy svých spoluobčanů. "Ruské ministerstvo zahraničí bude nadále chránit na mezinárodní scéně práva svých spoluobčanů. Bude tvrdě a nekompromisně reagovat, když tato práva budou porušována," citovala agentura Reuters z vyjádření ruského úřadu.

Do pohotovosti byly uvedeny všechny policejní síly včetně speciálních jednotek, oznámil bez dalších podrobností ukrajinský prozatímní ministr vnitra Arsen Avakov.

Parlament krmyského autonomního regionu schválil referendum o posílení autonomie Krymu. Konat by se mělo 25. května, tedy souběžně s předčasnými volbami ukrajinského prezidenta.

Agentura RIA Novosti hlásí: svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v pátek uspořádá tiskovou konferenci. Měla by se uskutečnit ve městě Rostov na Donu, na jihu východní části Ruské federace. Janukovyč se tedy podle všeho skutečně ukrývá v Rusku...

Nový vrchní velitel ukrajinské armády Oleksandr Turčynov, který je předsedou parlamentu a zároveň úřadujícím prezidentem, označil obsazení budov v Simferopolu na Krymu ozbrojenci za "protistátní zločin". Varoval také ruskou Černomořskou flotilu před jakýmkoli pohybem mimo místo její stálé dislokace.

Spojené státy ani Severoatlantická aliance nemají plán reakce v případě, že by se Rusko rozhodlo pro vojenskou intervenci na Krymu, prozradil agentuře Reuters vojenský velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove. Na dotaz, zda má z takového kroku Moskvy obavy, prohlásil, že "by se toho měl obávat každý, ale momentálně to není jeho největší obava".

Moskva podle agentury Reuters prohlašuje, že Severoatlantická aliance svým "posuzováním" situace na Ukrajině vysílá "špatný signál".

Britský premiér David Cameron prohlásil, že je situací na Ukrajině znepokojen, a zopakoval, že je důležité, aby Rusko respektovalo ukrajinskou teritoriální integritu.

Do Prahy přiletí z Kyjeva 27 Ukrajinců, kteří byli zraněni při střetech demonstrantů s vládními silami. Nejmladšímu je 17 let a hrozí mu amputace nohy.

Vedoucím českých vojenských zdravotníků, kteří zraněné ve dvou speciálně upravených letounech v podvečer přivezou, je MUDr. Michal Mareček, náčelník Centra letecké záchranné služby z Plzně-Líní. Aktuálně.cz s ním pořídilo zajímavý rozhovor.

Svržený prezident Viktor Janukovyč zůstává nezvěstný, ruské tiskové agentury ITAR-TASS a Interfax ale vydaly údajné Janukovyčovo prohlášení, jehož pravost však nelze ověřit.

"Já, Viktor Fedorovyč Janukovyč, se obracím na ukrajinský lid. Stále se považuji za legitimní hlavu ukrajinského státu zvolenou ve svobodném hlasování občany Ukrajiny," napsal údajně Janukovyč a požádal Rusko o ochranu. To se nedlouho poté nechalo slyšet, že mu ji poskytne.

Zahraničí Zahraničí
1. 3. 2014 0:15
 

Právě se děje

Další zprávy