Oděsa žije ve strachu. Město terorizují bomboví útočníci

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
18. 5. 2015 6:48
Ukrajinská policie pozatýkala desítky lidí, exploze však zatím objasnit nedokáže. Město se bojí návratu o rok zpět - do doby, kdy v Domě odborů uhořelo 50 lidí.
Policie v Oděse.
Policie v Oděse. | Foto: Reuters

Kyjev/Oděsa – Ukrajinská Oděsa jako by se vracela o rok zpět. Městem znovu znějí výbuchy, lidé se bojí, že přijde válka.

Exploze hlásili v minulých dnech obyvatelé hned několika čtvrtí.

Úřady je uklidňují, o útoky teroristů prý nejde. Připouštějí však, že pravidelně se opakující provokace mají za cíl destabilizovat situaci ve třetím největším ukrajinském městě.

Ukrajinská bezpečnostní služba (SBU) vyzvala, aby se obyvatelé černomořského přístavu chovali obezřetně. "Žádáme o zachování klidu a ukázněnosti," citoval oděský server dumskaya.net jejího zástupce Mariana Lubkivského.

I oficiální představitel kyjevské tajné služby zdůraznil, že nejde o terorismus. "Bezpečnostní služba Ukrajiny nepovažuje poslední výbuchy v Oděse za teroristické útoky. Situace ve městě je plně pod kontrolou silových složek. Nejsou žádné důvody ke znepokojení," řekl.

A dodal: Jsou tu jasné "pokusy o šíření paniky a obav, mimo jiné prostřednictvím zveřejňování nepravdivých informací... Víme dobře, kdo to dělá".

Novináři v podezření

Orgány činné v trestním řízení prošetřují v souvislosti s výbuchy mimo jiné místní novináře.

V redakci internetového deníku timer-odessa.net byly zabaveny počítače. Redaktoři museli vypovídat kvůli podezření z blíže nespecifikované protiprávní činnosti.

Server, jehož činnost byla pozastavena, údajně patří místnímu politikovi, který uprchl z Ukrajiny a je prý podezřelý ze separatistických aktivit. Zadrženo však bylo i několik novinářů z jiných médií.

Začátkem minulého týdne Oděsu vyděsily hlavně noční výbuchy. Slyšet byly i v centru města.

Podle oficiálního vyjádření šlo jen o ohňostroje, policie žádné stopy po výbušnině nenašla.

Hned následující den ale podomácku vyrobená nálož explodovala na oděském železničním mostě. Krátce předtím, než tudy měl jet vlak.

Další byla nastražena v kolektoru, exploze zničila chodník ve frekventované části města. Časovaná bomba se našla i poblíž plynovodu a jen náhodou se ji podařilo zneškodnit.

Láhev s hořlavinou omotaná dráty prý visela na potrubí ve výšce deseti metrů. Objevili ji dělníci, kteří tam opravovali.

Pachatel stále neznámý

K výbuchům se nikdo nehlásí. Několik explozí přitom otřáslo městem už v lednu.

V březnu pak bomby rozmetaly kanceláře politické strany Svépomoc, dobrovolnického centra a také několik místností v budově, kde sídlí krajně pravicový Pravý sektor.

Ukrajinská policie už zatkla desítky osob.

Zhruba před měsícem Oděsu navštívil prezident Petro Porošenko.

"Dokázali jsme, že nedovolíme, aby se tady rozpoutaly boje. Nedopustíme, aby se ochrana kulturních a jazykových práv prosazovala prostřednictvím vraždění lidí. Nepřipustíme opakování 2. května," vzkázal.

Z eskalace napětí měla Oděsa strach už počátkem května - rok od loňských tragických událostí v tamním Domě odborů. Za dosud neobjasněných okolností tam zahynulo bezmála 50 lidí. Mnozí uhořeli zaživa.

"Bojíme se"

"Nikdo nechce, aby se tady opakoval Donbas. Bojíme se provokací," řekla Aktuálně.cz 30letá oděská podnikatelka Aljona.

"Nezbývá nám, než si na to zvyknout. Válka (na východě) stále neskončila a my se musíme také přizpůsobit. Snažíme se nedostat do konfliktních situací," říká.

Loňská tragédie podle ní byla určitým varováním. "Možná i díky tomu se podařilo odvrátit krvavý chaos," říká.

V Oděse zaznívají názory, že terorizování města výbuchy a šířením strachu může mít za cíl odstranit místního gubernátora Ihora Palycju, spojence nedávno sesazeného šéfa Dněpropetrovské oblasti Ihora Kolomojského.

"Někdo se pokouší vyvolat napětí a diskreditovat místní vedení," tvrdí i politolog Serhij Pudič.

"Oděsa byla vždy tolerantní, veselé a poněkud kosmopolitní město. Má svůj jazyk, který je jakousi směsí ruštiny, ukrajinštiny a jidiš. Pořádaly se tady humoristické festivaly a pochází odsud řada známých bavičů a satiriků. Pokojně tady žili lidé různých národností a náboženství a díky přístavní infrastruktuře měli výborné zázemí pro podnikání. Teď se ale z mnohých stávají nepřátelé," říká obchodník Petro.

Lidé se podle něj například bojí říkat své názory na ulici. "Spousta lidí tady krom toho začíná mluvit ukrajinsky. To tady nikdy nebylo. Doufají, že pro ně Ukrajina zajistí klid," vysvětluje.

 

Právě se děje

Další zprávy