"Jsme tu všichni v šoku." Co se dělo v Oděse a proč uhořely desítky lidí

Jiří Just Jiří Just
5. 5. 2014 15:35
Oděský novinář Jakov Gopp z televizního kanálu Novaja Oděssa v rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje, co způsobilo tragédii v Domě odborů v Oděse a jestli může posloužit jako záminka k ruské silové intervenci.
Po požáru Domu odborů v Oděse.
Po požáru Domu odborů v Oděse. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Ukrajina má nové ohnisko napětí – Oděsu. Až dosud relativně klidné přístavní město na jihovýchodě země se ze dne na den změnilo v krvavé bojiště mezi proukrajinskými aktivisty a proruskými separatisty.

V ulicích zněla střelba, vzduchem létaly zápalné láhve. Bilance srážek z konce minulého týdně je děsivá – 46 mrtvých a několik stovek zraněných. Většina obětí zemřela při požáru Domu odborů.

Oděský novinář Jakov Gopp z televizního kanálu Novaja Oděssa v rozhovoru pro Aktuálně.cz popsal, co tragédii způsobilo a jestli může posloužit jako záminka k ruské silové intervenci.

Aktuálně.cz: Jak teď - po páteční tragédii a víkendových nepokojích - vnímáte situaci v Oděse?

Požár stanového městečka proruských aktivistů v Oděse.
Požár stanového městečka proruských aktivistů v Oděse. | Foto: Reuters

Lidé tu jsou v šoku. Došlo k tragédii, která musí být vyšetřena. Jsem přesvědčen, že každý krok vyšetřovatelů bude veřejnost pečlivě sledovat. Je to citlivý a závažný případ nejen pro naše město, ale i pro naši ukrajinskou společnost a celý stát.

A.cz: K čemu v pátek přesně došlo a proč je tolik obětí?

Existuje podezření, že do města - za přímé účasti vysoce postavených policistů z Oděsy - přijely jakési organizované a ozbrojené skupiny. Měly i palné zbraně – pistole a samopaly. Ty byly následně použity.

Existuje podezření, že do města - za přímé účasti vysoce postavených policistů z Oděsy - přijely jakési organizované a ozbrojené skupiny. Měly i palné zbraně – pistole a samopaly.

Všechno začalo na Soborném náměstí, kde se sešla poklidná demonstrace. Její účastníci nebyli ozbrojeni. Akci hlídalo pouze 10 až 15 lidí z Pravého sektoru, kteří byli vyzbrojeni tyčemi. Ani ti však nebyli připraveni k nějakým srážkám.

Demonstranti (včetně fotbalových fanoušků - pozn. redakce) plánovali jen projít centrem města na podporu jednotné Ukrajiny. Taková akce doprovází každý fotbalový zápas ukrajinských mužstev. Fanoušci všech týmů, které na Ukrajině existují, podporují myšlenku jednotné Ukrajiny.

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny

Reportér Aktuálně.cz projel Ukrajinu. Přečtěte si jeho reportáže z konfliktu, který je označován za největší v Evropě od konce studené války.

Živě z Luhansku a Kramatorsku: Do války s fašisty půjdeme znovu

Reportáž ze Slavjansku: Putin je mesiáš i antikrist

Vlakem z východu na západ: Jsme šašci v cirkusu Ukrajina. Zadarmo

Reportáž: Povstalci z kraje stachanovců bojují za staré časy

CHAT Začala válka? Odpovídal zpravodaj z Ukrajiny

Ze Lvova: Západ Ukrajiny budou bránit i babičky

Zdroj: Aktuálně.cz

A.cz: A potom?

Průvod měl projít centrem města, ale ještě na Soborném náměstí se objevila policie, za níž šla skupina ozbrojených lidí, která se shromáždila asi 500 metrů od proukrajinských aktivistů. Poté, co se aktivisté dali do pohybu, na ně ozbrojenci náhle zaútočili. Začali na ně házet zápalné směsi, ke kterým byly přidány kupříkladu hřebíky, aby způsobily větší zranění.

A.cz: Jak reagovali demonstranti?

Došlo ke střetu. Neozbrojení lidé začali brát kameny, dlažební kostky. Najednou se však ozvaly výstřely. První oběť byla zasažena kulkou do hlavy. Druhý proukrajinský aktivista zemřel o několik desítek metrů dál. Policie, která byla na místě, vůbec nezasáhla.

Dál docházelo ke střetům mezi fanoušky, aktivisty a proruskými ozbrojenci. Kromě kamenů se objevily i zápalné láhve. Na obou stranách. Lahvemi byla zasažena jedna budova, která krátce vzplála. Dál pokračovala střelba do proukrajinských aktivistů...

A.cz: Proč ale došlo k tomu tragickému požáru?

Najednou se ozbrojenci vytratili. Jak náhle se objevili, tak náhle zmizeli. A s nimi i policie. Aktivisté si asi mysleli, že ustoupili na Kulikovo pole, kde byl tábor odpůrců Majdanu. Jsem přesvědčen, že lidi, kteří tam žili ve stanech a jež potkal tragický osud, nevěděli a nevěřili, že konflikt bude pokračovat na jejich území.

Fanoušci a proukrajinští aktivisté přišli na Kulikovo pole a tam začali řádit. Místo toho, aby proruští separatisté vzali nohy na ramena a uprchli pryč, běželi se schovat do Domu odborů. Zřejmě tam asi měli nějaký štáb.

Nejdříve začaly hořet stany proruských aktivistů a následně vypukl požár v Domě odborů. Vzplanulo druhé a třetí patro. Přitom nebylo vůbec jasné, jak tam mohlo začít hořet. Vždyť stěží někdo dohodí zápalnou lahví do okna třetího patra.

Blízcí obětí z Domu odborů jsou velmi rozzlobení, protože si myslí, že za tragédii mohou jejich odpůrci. Já si ale myslím, že tam mohla být nějaká třetí síla, která záměrně vyvolala konfrontaci, ale která nečekala takový vývoj událostí. Jsem o tom přesvědčen.

To je velmi záhadná situace, protože na střeše budovy se nacházeli lidé, kteří se snažili házet zápalné lahve na útočníky.

A.cz: Hasiče nikdo nevolal?

Jakmile vznikl požár, byli okamžitě zavoláni hasiči. Ačkoliv je hasičská stanice nedaleko, požární vozy přijely a začaly hasit až po 40 minutách. Docela rychle uhasili požár v přízemí. Ale nemohli se dostat dovnitř budovy. Přitom nikde už nehořelo.

A.cz: Ani ve vyšších patrech?

Ve třetím a druhém patře byl pouze dým. Tam už nebyl žádný požár.

Právě z těchto pater začali lidé skákat a po dopadu na zem umírali. To bylo hrozné!

Většina lidí, která zůstala v budově, se zřejmě otrávila kouřem. Vyšetřování musí určit, jak k tomu došlo, protože oběti ležely v místnostech, v nichž nehořelo. Ležely a okolo nich byl ohněm nepoškozený nábytek a elektronika.

A.cz: Viníkem tragédie jsou tedy fotbaloví fanoušci?

Otázek, co způsobilo tragédii, je obrovské množství. Lidé, zejména blízcí obětí z Domu odborů, jsou velmi rozzlobení, protože si myslí, že za tragédii mohou jejich odpůrci. Já si ale myslím, že tam mohla být nějaká třetí síla, která záměrně vyvolala konfrontaci, ale která nečekala takový vývoj událostí. Jsem o tom přesvědčen.

Východ naší země se orientuje spíš na Rusko, západ má blíž k Evropě. A mezi nimi stojí Oděsa. To znamená, že u nás to je 50 na 50. Kdo... zvítězí, s tím půjde i Oděsa.

A.cz: Proč?

Něco podobného se odehrálo v Charkově koncem dubna. Na průvod fotbalových fanoušků začali neznámí útočníci házet kameny, někoho zmlátili a poté se rozutekli. Myslím si, že lidé, kteří 2. května vyprovokovali v Oděse konflikt, nečekali, že vše může tak tragicky skončit.

A.cz: Jak silné jsou v Oděse proruské nálady?

Oděsa nikdy nevynikala ani proruskou, ani proukrajinskou orientací. Východ naší země se orientuje spíš na Rusko, západ má blíž k Evropě. A mezi nimi stojí Oděsa. To znamená, že u nás to je 50 na 50.

Tragický požár v budově odborů v Oděse.
Tragický požár v budově odborů v Oděse. | Foto: Reuters

Kdo v současné situaci zvítězí, s tím půjde i Oděsa.

A.cz: Nebojíte se, že Rusko může tragédii v Domě odborů využít a poslat na Ukrajinu vojsko?

Myslím si, že k tomu nedojde. To by si vyžádalo mnoho obětí a velké hoře. Konflikt by přinesl velké množství mrtvých, protože by se Ukrajina velmi silně bránila.

Myslím si, že ruská strana si toho je velmi dobře vědoma. To harašení zbraněmi, které můžeme na hranicích vidět, je jen zastrašování.

 

Právě se děje

Další zprávy