Obyvatelé Ria de Janeira se bojí konce olympiády, město nikdy nebylo bezpečnější

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
20. 8. 2016 6:28
Ulice brazilského Ria de Janeira křižuje na 85 000 policistů a vojáků. Starosta města už před zahájením her deklaroval, že Rio bude v srpnu zřejmě "nejbezpečnějším místem na světě", a velká část obyvatel mu dává za pravdu. To ale bude zakrátko minulostí a po olympiádě se vše nejspíš vrátí do starých kolejí.
Vojáci hlídkují před olympijskou vesnicí. | Foto: Reuters

Rio de JaneiroOlympiáda se pomalu blíží ke konci a stálí obyvatelé brazilského Ria de Janeira se obávají toho, co nastane, až ulice města opustí desetitisíce povolaných policistů a vojáků, kteří zajišťují bezpečnost sportovců, turistů i celé obří akce jako takové.

Zahraniční média sice neustále přinášejí zprávy o kriminalitě doprovázející sportovní svátek, ale řada místních Cariocas (jak se říká obyvatelům Ria de Janeira) si může v posledních týdnech připadat bezpečnější než kdy jindy. Zejména ti, kteří žijí v turisty oblíbenějších čtvrtích.

"Město nebylo pocitově nikdy tak bezpečné," svěřil se reportérům The New York Times (NYT) například 50letý Gilberto Dias, který se živí prodejem hotdogů.

Vypráví, že když se dva zloději u známé pláže Copacabana snažili okrást turistu, zničehonic se na místě vynořily pořádkové síly, aby zasáhly. "Najednou se tam objevili, jakoby odnikud. To je něco, co jsem do té doby nikdy neviděl."

"Je to hezké vidět vojáky, jak hlídají ulice. Alespoň tam, kde žiju já," pochvaluje si 39letý učitel Cassius Almada, taktéž ze čtvrti Copacabana.

"Nejbezpečnější místo na světě"

Úřady neponechaly nic náhodě a po dobu olympiády vypustily do center dění na 85 000 členů bezpečnostních složek. Ulice Ria de Janeira tak křižuje mimo jiné na 23 000 vojáků. Ve vzduchu krouží helikoptéry a kolem známých brazilských pláží proplouvají vojenské lodě.

Starosta města Eduardo Paes lidem bezpečnou olympiádu slíbil. Ani on ale o době po jejím skončení příliš optimisticky nemluví.

"Myslím si, že v srpnu to bude nejbezpečnější destinace na světě. Bohužel... přál bych si, abych mohl říct, že tak bezpečné bude i po hrách," cituje ho server The Time.

Finanční krize a kriminalita

Hlavním námětem pro obyvatele Ria de Janiera se – po vyprchání olympijského nadšení – stanou opět finanční krize a rostoucí kriminalita, která ji doprovází.

Stát Rio de Janeiro pouhých 49 dní před olympiádou vyhlásil krizový stav a požádal federální vládu o pomoc, aby se vyhnul "totálnímu kolapsu veřejné bezpečnosti, zdravotnictví, vzdělávání, dopravy a správy životního prostředí". Brasília přispěchala a poskytla mu 850 milionů dolarů, aby se během her – na očích celému světu – nezhroutil.

Ekonomickou krizi navíc doprovází narůstající kriminalita. Počet vražd za první pololetí roku 2016 vzrostl o polovinu, pouliční krádeže jen v květnu o více než 40 procent – policie zaznamenala zhruba 10 000 případů.

Ke krádežím nicméně dochází i během her a celosvětová média si jich pečlivě všímají. Stejně jako střetů, do kterých se zaplete policie.

Podle viceprezidenta brazilské národní asociace policejních důstojníků čelí policisté rizikům v ulicích města každý den. "Jistěže tyto epizody přitahují více pozornosti, protože se dějí ve chvíli, kdy celý svět hledí na Rio. Je to ale dilema, kterému Rio čelí každý den," tvrdí.

Policisté nebezpečí zvyšují, tvrdí kritikové

Názory na zvýšený počet policistů v ulicích se ale různí. Zatímco část obyvatel, stejně jako Dias, jejich práci opěvuje, druhá část je silně kritizuje. Zejména v chudších čtvrtích, favelách, kde neprobíhají sportovní akce, se podle kritických hlasů de facto nic nezměnilo. A pokud, tak k horšímu.

Podle šéfky Centra pro studia veřejné bezpečnost a občanství z univerzity Candido Mendes v Riu de Janeiru hry dokonce přispívají ke krveprolití.

"Policejní jednotky podnikají každý den razie do favel a zabíjejí lidi," řekla Julita Lemgruberová serveru NYT. "Jak může někdo doufat ve větší mít tím, že bude šířit násilí?"

 

Právě se děje

Další zprávy