Benátky - Dva týdny karnevalového veselí, bárky na laguně a gondoly v kanálech. Nejslavnější evropské karnevalové oslavy dnešním dnem startují v italských Benátkách.
Jako každý rok se celé město oblékne do pestrobarevných kostýmů a ožije tanečním rejem tisíců lidí v maskách.
"Dny karnevalu jsou dny bláznovství a štěstí. Připomínají lidem nejslavnější dny Benátek," míní bývalý starosta města a člen Evropského parlamentu Paolo Costa.
Karnevalové reje plní světová města - ČTĚTE ZDE
Jako každý rok i letos se očekává příjezd desetitisíců cizinců, zejména Francouzů, Němců a Britů. Chybět samozřejmě nebudou ani návštěvníci z Japonska.
Za maskou se skrývá... špión
"Podvratná" povaha karnevalu se v průběhu času odrazila v mnoha zákonech, kterými se dobové autority v Itálii snažily oslavy omezit a často zakazovaly nošení masek.
Ty však přesto zůstávaly klíčovým rysem benátského festivalu.
V 18. století trval karneval dokonce několik měsíců. Jeho proslulost se záhy rozšířila po celém světě.
Na přelomu 19. století tomu učinil konec Napoleon, který daroval Benátky rakouským Habsburkům. Ti slavnosti zakázali z obavy, že by se v reji masek mohlo dařit špiónům.
A ve 30.letech 20. století se zase "podivné oslavy" nelíbily místním fašistům.
Karnevalová zábava pak byla obnovena až v roce 1979 po dvou desetiletích sociálních a politických změn v poválečné Itálii.
"Jeho oživení bylo důležité," tvrdí Costa. "Bylo to poprvé, kdy lidé mohli jít na náměstí a bavit se."
A to jim vydrželo dodnes. Bez ohledu na to, že v Itálii právě vrcholí politická krize po pádu 61. vlády od konce druhé světové války, se i tentokrát očekává tradiční bujaré veselí.