Objev: Venuše byla jako Země, ale zničilo ji oteplování

man
29. 11. 2007 18:40
Vědci zveřejnili nové, překvapivé poznatky o planetě
Planeta Venuše.
Planeta Venuše. | Foto: NASA

Washington - Země a Venuše se kdysi sobě navzájem velmi podobaly, ale pak se jejich cesty rozešly.

Zatímco na Zemi se vytvořily podmínky pro život, Venuše se stala pustou, drsnou planetou.

Venuše se podle nově doplněných zjištění vědců stala obětí oteplování, skleníkového efektu.

Studium jejího osudu tak může pomoci při zkoumání klimatických změn na Zemi.

Vědecký tým, který analyzuje informace dodávané evropskou sondou Venus Express, zveřejnil nové poznatky v odborném časopise Nature.

Podle nich byly Země a Venuše skutečná dvojčata. Před čtyřmi až pěti miliardami let téměř identická.

Foto: Reuters

Na Venuši pak ale začalo vypařování oceánů, prudký nárůst teploty a zvýšil se podíl oxidu uhličitého v její husté atmosféře. Na planetě se vytvořil skleníkový efekt a oteplení zničilo šanci na jakýkoliv život.

"Zjistili jsme, že některé procesy na Venuši a Zemi byly velmi podobné, i když dnes Venuše samozřejmě vypadá odlišně," citovala agentura Reuters člena týmu Hakana Svedhema.

Dodal ale, že na Venuši byly v minulosti oceány jako na Zemi. "Všechno se doslova odvařilo, voda skončila v atmosféře," uvedl Svedhem.

Venuše je dnes opravdu nehostinným místem. Teplota na povrchu planety přesahuje 450 stupňů Celsia, atmosférický tlak je více než devadesátkrát vyšší než na Zemi. Vítr vane rychlostí přes 350 kilometrů v hodině.

"Změny oproti vývoji na Zemi nenastaly jen tím, že Venuše je blíže ke Slunci. Je jasné, že s tím má co dělat i neexistující magnetické pole kolem Venuše a její pomalejší rotace. Procesy, které se odehrávají na Zemi, se odehrály i na Venuši, jenže mnohem rychleji," tvrdí profesor Fred Taylor z univerzity v Oxfordu.

(Článek pokračuje pod grafikou)

Takhle se dnes otepluje Země.
Takhle se dnes otepluje Země. | Foto: Reuters

Jeho kolega  z Kalifornského technologického institutu Andrew Ingersoll v rozhovoru pro agenturu Reuters pojmenoval úkol, který nyní před odborníky stojí: "Je třeba přesně zjistit, jak a proč vše na Venuši takovým způsobem zkolabovalo."

Hakan Svrchem tvrdí, že je třeba rozluštit ještě jednu záhadu. Podle zjištěných dat se zhruba za poslední miliardu let výrazně změnila topografie Venuše.

Povrch vypadá jinak než v minulosti.

"Způsobila to nějaká velká síla, ale zatím nedokážeme tento proces vysvětlit," řekl agentuře AFP.

 

Právě se děje

Další zprávy