Obamova rodina v Keni volby prožívá i bez televize

man
10. 1. 2008 11:55
Babička a strýc možné hlavy USA žijí na západě Keni
Sarah Hussein Obamová.
Sarah Hussein Obamová. | Foto: Reuters

Nairobi - Lidé všude ve světě obvykle drží palce politikům velmocí, kteří mají kořeny v jejich zemi.

V České republice se těšila a stále těší velkému zájmu bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, Maďaři fandili ve francouzských prezidentských volbách Nicolasi Sarkozymu, v Rakousku si váží kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera.

Nejinak je tomu v Keni. Baracku Obamovi, jehož otec z této africké země pochází, tady palce drží samozřejmě především jeho příbuzní.

Babička Sarah Hussein Obamová a strýc Saíd Obama mají dům a pozemek na okraji západokeňské vesnice Kogelo, kde chovají slepice a dobytek.

Babička a strýc Baracka Obamy.
Babička a strýc Baracka Obamy. | Foto: Reuters

Vesnice se nyní stala oblíbenou destinací amerických novinářů. Obamům to nevadí, svému příbuznému vyjadřují podporu. A prý sledují na dálku jeho bitvu v primárkách, přestože doma nemají televizi.

"Myslí, že i po porážce v New Hampshire má pořád velkou šanci. Není to člověk, který se snadno vzdá. Dříve v průzkumech hodně zaostával za Hillary, a přesto to nevzdal," řekl reportérům agentury AP Barackův strýc.

Jeho babičku zastihl štáb televize CNN ve chvíli, kdy připravovala kukuřici zvířatům. "Modlím se za jeho úspěch, nechávám to na Bohu," řekla novinářům. Ti v domě nalezli na zdech fotografie Baracka Obamy a jím podepsaný plakát z předvolební kampaně do amerického Senátu.

Barackův otec se v Kogelu narodil a vyrostl. Na rodinném pozemku je také pohřben: v roce 1982 zemřel při autonehodě. S matkou politika se seznámil v době stáže na Havaji.

Obama slibuje Američanům změnu.
Obama slibuje Američanům změnu. | Foto: Reuters

Oba se ale brzy rozvedli a demokratický kandidát na prezidenta USA přiznává, že otce vlastně ani příliš neznal. Kogelo navštívil dvakrát. V roce 1987 a pak předloni už jako známý senátor.

Všichni v rodině Obamů jsou muslimové, ale americký politik se k islámu nehlásí.

V posledních dnech se snažil urovnat vnitropolitickou krizi v Keni, kde po kontroverzních volbách propukly násilnosti mezi stoupenci vlády a opozice. Telefonoval dokonce keňskému prezidentovi Kibakimu i vůdci opozice Railu Odingovi.

Čtěte také: Humanitární krize v Keni. Statisíce lidí jsou po volbách na útěku

Ten tvrdí, že jsou bratranci, protože Barackův otec je jeho strýcem. Obamova mluvčí ale upřesnila, že předkové obou mužů sice pocházejí ze stejného kmene, ale o přímých příbuzenských vazbách na Odingu není americkému politikovi nic známo.

 

 

Právě se děje

Další zprávy