Obama: Zastřeleným Travyonem Martinem jsem mohl být já

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
20. 7. 2013 21:10
Obama připomněl ústrky, kterým před desítkami let čelil jako Afroameričan on sám
Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama se překvapivě vůbec poprvé vyjádřil ke kontroverzi, kterou v USA způsobil soudní verdikt ve věci zastřelení černošského mladíka Travyona Martina. 

V projevu v Bílém domě se v pátek vyjádřil k osvobozujícímu rozsudku, který minulý týden vynesl floridský soud nad strážným Georgem Zimmermanem.

Podle Obamy je samotný verdikt pro černé Američany bolestivý, citoval v pátek informace agentury AP The Washington Post.

Americký prezident se domnívá, že důvodem jsou jejich zkušenosti i dějiny jako takové. Afroameričané podle něj případ vnímají skrze "soubor zkušeností a historii, která nemizí".

Zimmerman loni jako velitel místní dobrovolné hlídky zastřelil neozbrojeného černošského mladíka Trayvona Martina.

Obama uvedl, že černoši vnímají rozdíly ve způsobu, jakým s nimi nakládá právo. Prezident v rámci projevu přidal i některé z vlastních zkušeností.

Ještě v době, kdy nezastával veřejný úřad, si prý povšiml, že řidiči před ním zavírali dveře a ženy si pevně tiskly své kabelky, když kolem nich procházel. "Travyonem Martinem jsem před pětatřiceti lety mohl být já," řekl dokonce Obama.

Desítky amerických měst v sobotu čekají protesty zaměřené proti vynesenému rozsudku.

Bílý dům bude stát stranou

Americký prezident rovněž ocenil "neuvěřitelnou ušlechtilost a důstojnost", se kterou zareagovali na verdikt Trayvonovi rodiče Tracy Martin a Sybrina Fultonová. Ti byli Obamovými slovy nadšeni. "Prezident Obama se vidí v Trayvonovi a identifikoval se s ním. To je pro našeho chlapce obrovská pocta," uvedli ve svém prohlášení.

Bílý dům ihned po verdiktu slíbil, že se do případu nebude nijak vměšovat. Zimmerman, hájící se zákonnou sebeobranou, byl sice osvobozen na Floridě, ale občanskoprávní aktivisté vyvíjejí na Obamovu administrativu nátlak, aby se případ přenesl před federální soud jako rasová vražda; Zimmerman je po otci běloch, po matce hispánec. "Jde o rozhodnutí, které náleží ministerstvu spravedlnosti. Není to případ, do něhož by se prezident pletl," prohlásil mluvčí Bílého domu Jay Carney.

Již několikrát se ale Obama neubránil komentářům tohoto případu. Měsíc po Martinově smrti například prohlásil, že "kdybych měl syna, vypadal by jako Trayvon".

Devětadvacetiletý Zimmerman tvrdil, že jej sedmnáctiletý mladík napadl a že střílel z legálně držené zbraně v sebeobraně. Pokud by mu porota neuvěřila, mohlo mu za vraždu hrozit až doživotí.

Zimmerman, hájící se zákonnou sebeobranou, byl sice osvobozen na Floridě, ale občanskoprávní aktivisté vyvíjejí na Obamovu administrativu nátlak, aby se případ přenesl před federální soud jako rasová vražda; Zimmerman je po otci běloch, po matce hispánec.

Města se připravují na protesty

Případ rozvířil ve Spojených státech debaty nejen o rasismu v americké společnosti ale opětovně také o kontrole zbraní. Verdikt soudu vyvolal vlnu protestů, Obama však vyzval ke klidu.

Ve stovce amerických měst se v sobotu proti osvobozujícímu rozsudku odehrály demonstrace. Protest v New Yorku vedla chlapcova matka Sybrina Fultonová, v Miami se zase v čele demonstrací objevil jeho otec Tracy Martin, uvedla agentura Reuters.

Protesty organizuje známý černošský aktivista a obránce lidských práv Al Sharpton. "Demonstrace se uskuteční ve sto městech před federálními budovami. Chceme takto vyvinout tlak na vládu, aby chránila naše občanská práva," uvedl dopoledne Sharpton.

 

Právě se děje

Další zprávy