Guantánamo ohrožuje bezpečnost USA, zavřeme ho, řekl Obama. Vězně přemístí jinam

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 2. 2016 19:25
Neblaze proslulá věznice Guantánamo na Kubě ohrožuje bezpečnost USA, a proto ji zavřeme, oznámil prezident Barack Obama. Podle plánu, který představil, by přibližně 35 ze současných 91 vězňů mělo zamířit do zahraničí. Ti zbylí budou převezeni na 13 blíže nespecifikovaných míst ve Spojených státech. Podle mluvčího Pentagonu "naplnění plánu" připraví teroristy o jeden ze symbolů jejich propagandy, zlepší vztahy s klíčovými spojenci a také ušetří peníze. Právě náklady na provoz jsou dlouhodobě kritizovány. Obama si zavření Guantánama vytyčil za jeden z hlavních cílů svého končícího druhého prezidentského období.
Guantánamo. Ilustrační foto.
Guantánamo. Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Washington - Americké ministerstvo obrany v úterý posílá do Kongresu návrh na uzavření věznice Guantánamo na Kubě. Oznámil to prezident Barack Obama s tím, že část z necelé stovky zbývajících vězňů by měla být převezena do USA. Pentagon má vytipováno 13 blíže nespecifikovaných lokalit, kde by mohlo být téměř šest desítek vězňů umístěno. Očekává se, že plán narazí na odpor republikánů, kteří mají většinu křesel v obou komorách Kongresu.

Obama požádal Kongres, aby projednal a schválil plán, která má podle něj vést k dlouho kýženému uzavření věznice. Ta 14 let po svém zprovoznění není přínosem pro americkou bezpečnost a její existence popírá americké hodnoty, řekl prezident. "Guantánamo poškozuje naše vztahy se spojenci," pronesl Obama, podle něhož jsou kvůli této věznici Spojené státy negativně vnímány ve světě.

Obama řekl, že už byl schválen převoz 35 ze současných 91 vězňů, kteří jsou na základně na východě Kuby umístěni. Vězni budou převezeni do několika zemí, zbytek by měl být umístěn na některém z vybraných míst v USA.

Republikáni nesouhlasí

Prosadit uzavření Guantánama, jehož existenci obhajuje mimo jiné i favorit souboje o republikánskou prezidentskou nominaci Donald Trump, však bude pro Obamu v nepřátelsky naladěném zákonodárném sboru těžké. "Plán prezidenta Obamy prozkoumáme. Ale protože zahrnuje převoz nebezpečných teroristů do zařízení v amerických městech, měl by vědět, že vůle obou stran v Kongresu již několikrát vedla k zamítnutí tohoto návrhu," uvedl šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell s odkazem na minulé neúspěchy snahy o zavření věznice.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan zase řekl, že prezident musí přesvědčit Američany, že přesun vězňů na americké území je bezpečný.

Obama, kterému již zbývá necelý rok v Bílém domě, prohlásil, že by nerad zanechával problém s Guantánamem svému nástupci. Věznice by podle něho měla být uzavřena už z finančních důvodů. "Jen loni stál provoz věznice 450 milionů dolarů," přiblížil šéf Bílého domu.

Převozem vězňů USA ušetří

Nejmenovaní vládní činitelé v úterý médiím řekli, že náklady na převoz a umístění zbylých vězňů a uzavření trestnice se odhadují na 290 až 475 milionů dolarů (7,3 až 11,7 miliardy korun).

Přemístění desítek vězňů do USA navzdory těmto výdajům ušetří Američanům až 85 milionů dolarů v porovnání s tím, kolik by stálo jejich držení na kubánské základně. Podle Obamy byl již schválen převoz 35 ze současných 91 vězňů umístěných na základně na východě Kuby do několika zahraničních zemí. Zbytek by měl být umístěn na některém z vybraných míst v USA.

Obama si uzavření věznice vytyčil za jeden z hlavních cílů svého letos končícího druhého prezidentského období. Velká část republikánů je však dlouhodobě proti a argumentuje tím, že věznice nemůže přestat sloužit v době, kdy USA čelí zvýšené hrozbě mezinárodního terorismu. Podle analytiků je pravděpodobné, že již několikátý Obamův plán opět v zákonodárném sboru narazí na obtíže.

Věznice na východě Kuby byla zřízena před 14 lety. Určena byla zejména pro podezřelé z účasti na teroristických útocích na USA ze září 2001.

 

Právě se děje

Další zprávy