Obama chce omezit NSA. Telefony mají sledovat operátoři

ČTK ČTK
27. 3. 2014 21:32
Podle plánu prezidenta Baracka Obamy na omezení činnosti NSA by měla mít vláda možnost nahlížet do dat o telefonátech bez svolení soudu pouze v případech, kdy bude ohrožena bezpečnost státu.
Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

Washington - Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) by v budoucnu měla sběr a uchovávání údajů o telefonátech milionů Američanů přenechat operátorům.

Vyplývá to ze čtvrtečního prohlášení Bílého domu, který zveřejnil podrobnosti plánu prezidenta Baracka Obamy na omezení činnosti NSA. Podle něj by měla mít vláda možnost nahlížet do těchto dat bez svolení soudu pouze v případech, kdy bude bezprostředně ohrožena bezpečnost státu. Obamovým návrhem se bude zabývat Kongres.

USA přestanou shromažďovat data

"Po pečlivém zvážení dostupných možností jsem se rozhodl, že nejlepším řešením bude, když stát přestane masově shromažďovat a uchovávat data," citoval Bílý dům v prohlášení slova prezidenta, který je na návštěvě Itálie.

Činnost NSA mají podle návrhu převzít soukromé telefonní společnosti, které budou data uchovávat a v nutných případech je vládě poskytnou.

Aby mohly úřady požádat operátory o údaje o délce či účastnících telefonního hovoru, budou podle návrhu potřebovat souhlas zvláštního soudu pro tajné služby. Výjimkou budou pouze případy, v nichž bude prokazatelně ohrožena bezpečnost státu - tehdy bude moci NSA soud pominout.

"Podle návrhu budou muset telefonní společnosti poskytovat informace ze svých záznamů rychle a v použitelném formátu, řekl podle agentury Reuters nejmenovaný vládní představitel. Stejně tak budou muset poskytnout NSA technickou pomoc při prohledávání uschovaných záznamů.

Uklidní obavy Američanů o soukromí?

Návrh má podle Obamy uklidnit obavy Američanů vyvolané masovým uchováváním informací o jejich telefonických hovorech. Důvěru v ochranu soukromí lidí nabourala loni odhalení někdejšího spolupracovníka NSA Edwarda Snowdena o tajných sledovacích programech zaměřených jak na Američany, tak na obyvatele řady dalších států včetně politických špiček.

Britský deník The Guardian, který se Snowdenovými informacemi loni přišel, napsal, že návrh neobsahuje žádné změny pokud jde o soukromí cizinců mimo USA, přestože o tom Obama v lednu při svém projevu o práci tajných služeb mluvil.

Podle The Guardian také skupiny na ochranu soukromí znepokojuje, že plán se týká jen informací o telefonátech a nikoli internetové komunikace či finančních transakcí.

Americká vláda začala plošně shromažďovat takzvaná metadata o telefonátech v zahraničí i v USA krátce po teroristických útocích v USA 11. září 2001.

Metadata zahrnují obě telefonní čísla hovoru, čas jeho konání a jeho délku, ale nikoli obsah. Podle obhájců nynějšího uspořádání to umožňuje najít konspirující teroristy, podle kritiků to je nepřípustné porušení soukromí.

 

Právě se děje

Další zprávy