Washington - Americký prezident Barack Obama ohlásil dalekosáhlé změny v americkém imigračním systému, aby se stal "správnějším a spravedlivějším", jak se vyjádřil v televizním projevu.
Změny mají od příštího jara ochránit skoro pět milionů přistěhovalců před hrozbou vypovězení z USA, avšak Obamův postup vzápětí napadli jeho oponenti jako obcházení Kongresu. Testování mezí prezidentových pravomocí podle komentátorů hrozí střetem s čerstvou republikánskou většinou v obou komorách Kongresu.
"Náš současný imigrační systém je rozbitý a každý to ví," řekl Obama v emotivním televizním projevu a zdůraznil, že nastal čas vyvést ze stínu miliony přistěhovalců, kteří v zemi roky žijí bez platných dokladů a nad nimiž se ustavičně vznáší hrozba deportace, přestože tvrdě pracují a živí své rodiny.
Zdůraznil, že nevyhlašuje žádnou amnestii, tou je podle něj současný stav, kdy miliony imigrantů neplatí žádné daně. Avšak není ani realistické očekávat deportace milionů lidí již dlouho žijících v USA, to by odporovalo americkému charakteru. "Jsme a vždy budeme národem přistěhovalců," řekl prezident, který se podle svých slov řídil zdravým rozumem a vybral si střední cestu mezi krajnostmi.
Pokud jste zločinec, budete vypovězen
Obamovy změny v imigračním systému podle BBC umožní téměř pěti milionům z 11 milionů nelegálních přistěhovalců v USA uniknout hrozbě deportace. "Splníte-li kritéria, budete moci vyjít ze stínu a uspořádat si své záležitosti v souladu se zákonem," vzkázal.
"Pokud jste zločinec, budete vypovězen. Pokud se chystáte vstoupit do USA nelegálně, vzrostly vyhlídky, že budete dopaden a vypovězen," prohlásil. Přislíbil, že deportace se zaměří na přistěhovalce, kteří nedávno nelegálně překročili americké hranice, na zločince a členy gangů, a ne na rodiny, děti a jejich matky.
Nejvýraznější dopad zřejmě bude mít opatření umožňující od příštího jara přistěhovalcům žijícím více než pět let v USA a s dítětem narozeným v USA či s potomkem s povolením pobytu získat tříleté pracovní povolení.
"Není to ani záruka udělení občanství, ani právo se zde nastálo usadit," upozornil Obama.
Podle odhadů by se toto opatření mohlo vztahovat na bezmála polovičku z 11 milionů nelegálních přistěhovalců, vesměs Mexičanů a Jihoameričanů.
Za "krok správným směrem" označilo Obamovy přísliby sdružení Dream Action Coalition, bojující za práva přistěhovalců. Avšak chtělo by od prezidenta, aby udělal ještě více: "Jaká bude budoucnost milionů přistěhovalců bez dokladů, kteří neplní kritéria?"
Obama ohlásil změny imigrační politiky poté, co republikáni ve Sněmovně reprezentantů zablokovali návrh příslušného zákona, vypracovaný zákonodárci z obou stran a schválený loni Senátem.
"Takto naše demokracie nefunguje. Prezident řekl, že není ani král, ani císař, ale chová se tak," oponoval Obamovi republikánský předseda sněmovny John Boehner. Podle něj si Obama "zahrává s ohněm", postupuje protiprávně a přichází i o zbývající věrohodnost. Další republikánský zákonodárce Michael McCaul označil Obamova opatření za "protiústavní" a "ohrožující demokracii". Senátor John McCain i další politici zmiňují možnost napadnout Obamovy kroky u soudů. "Imigrace je otázka, která by se měla projednávat a řešit se zástupci lidu, a ne dekrety," řekl McCain.
Občanství? To ne
Obamovy kroky nicméně podle BBC nejdou tak daleko jako nepřijatý zákon, který by milionům přistěhovalcům nabídl vyhlídku na získání amerického občanství.
Bílý dům uvedl, že prezident využil své pravomoci při prosazení imigrační reformy podobně, jak před ním činili republikánští prezidenti Ronald Reagan a George Bush.
Sám Obama svým kritikům v Kongresu, zpochybňujícím prezidentovu autoritu při vylepšování imigračního systému, vzkázal, že koná tam, kde Kongres s konáním neuspěl - a má pro ně jedinou odpověď: "Schvalte zákon".