Nový šéf prokuratury je zavázán Ficovi, varuje opozice

Jana Černá
19. 6. 2013 14:38
Slovenskou politikou se ozývají bouřlivé reakce na úterní zvolení Jaromíra Čižnára
Předseda slovenské sociálnědemokratické strany Smer-SD Fico.
Předseda slovenské sociálnědemokratické strany Smer-SD Fico. | Foto: Reuters

Bratislava - Jde o černý den pro demokracii, politici hlasovali ve strachu.

Tak komentuje slovenská opozice úterní zvolení Jaromíra Čižnára novým šéfem generální prokuratury, tedy obdoby českého nejvyššího státního zastupitelství.

Do dva roky neobsazeného křesla má poprvé od roku 1989 usednout člověk, pro něhož hlasovali pouze poslanci jedné strany.

Vládní Smer-SD premiéra Roberta Fica tak podle opozice dosáhl vítězství v dílčí bitvě o moc ve státě, když pro Čižnára odevzdal všech 82 hlasů.

Opozice se hlasování na protest vůbec nezúčastnila, napsal server Aktuálne.sk.

Pomohl Gašparovič?

Ficovým spojencem pro účelové obsazení postu měl být prezident Ivan Gašparovič, když v roce 2011 odmítl jmenovat parlamentem schváleného Jozefa Čentéše.

Klíčovou pozici přitom tehdy odmítl obsadit po dlouhém otálení. Zdůvodňoval to kontroverzními okolnostmi volby, kterou provázely spory uvnitř tehdejší vládní koalice i dosud nepotvrzená podezření o kupování hlasů.

"Jako demokratická opozice jsme se takové volby nemohli účastnit. Máme stále jako kandidáta Jozefa Čentéše," prohlásil předseda SDKÚ-DS Pavel Frešo. "Jako demokratická opozice musíme udělat všechno pro to, abychom nástup totality zastavili."

Opozice předsedovi vlády vytýká, že nedodržel svůj dřívější slib počkat na rozhodnutí Ústavního soudu, který stále jedná o Čentéšově stížnosti.

"Roberta Fica ale chápu, protože kdyby zasedl řádný generální prokurátor a začal by vyšetřovat, kdo vlastní hlavou sehnal 40 milionů a kdo také podepsal sponzorské smlouvy, tak tomu pánovi by zřejmě nebylo všechno jedno," komentoval situaci pro změnu šéf liberální SaS Richard Sulík.

Slovensko: Podívejte se na zdevastované hroby legionářů

Pravomoc zastavit vyšetřování

S postem generálního prokurátora se pojí velké pravomoci. Čižnár bude dohlížet na činnost všech ostatních prokuratur a bude rozhodovat o dalším postupu v trestních řízeních.

V jeho kompetenci bude i zahájení či naopak zastavení vyšetřování, a to kdykoli, dokud nebude podána obžaloba, napsal deník SME.

Slovenští prokurátoři přitom dlouhodobě čelí kritice, že - na rozdíl od svých českých kolegů - nedokážou razantně zakročit v případech podezření na korupci v politice. K porovnání postavení slovenských prokurátorů a jejich kolegů využila média i rozsáhlou razii, která minulý týden proběhla v Česku.

"Čeští státní zástupci jsou autonomní a neexistuje vnější síla, která by je legálně dokázala zastavit. Slovenskému prokurátorovi může jeho nadřízený legálně nařídit, aby jakékoliv stíhání okamžitě zastavil nebo naopak, aby v něm pokračoval. Bez ohledu na důkazy o vině a nevině," napsaly Hospodárske noviny.

Některá média dokonce spekulovala, že podobný zátah detektivů jako v Česku, který vedl až k demisi premiéra, by na Slovensku nebyl možný.

 

Právě se děje

Další zprávy