Masakr v Nigérii: Desítky mrtvých, hlavně ženy a děti

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 24. 6. 2014 21:18
Milice Boko Haram mají jen za letošní rok na svědomí 3300 obětí. Stovky lidí unesly.
Foto: Reuters

Abuja - Při útoku neznámých ozbrojenců na dvě vesnice ve státě Kaduna na severu Nigérie přišly o život desítky lidí. Údaje o počtu obětí se ale lišily - agentura AFP hovořila o 38 obětech, mezi kterými byly zejména ženy a děti, podle Reuters zemřelo nejméně 18 Nigerijců.

V dané oblasti dlouhodobě zuří etnické a náboženské střety a spory o půdu. Stát Kaduna a jeho stejnojmenné hlavní město leží na hranici mezi křesťanským jihem země a severní částí, obývanou převážně muslimy.

"Dvacet jedna lidí zemřelo v Karshi a 17 jich bylo zabito v Nandu. Ještě jsme nezjistili, kdo za útokem stojí," řekl AFP jeden z místních představitelů Emmanuel Danzaria Adamu. Mluvčí tamějšího guvernéra informace o útocích potvrdil, rovněž ale neuvedl, která z etnických skupin je za násilí zodpovědná. Jak doplnil policejní mluvčí Aminu Lawan, bezpečnostní složky již násilnosti vyšetřují a snaží se dopadnout pachatele.

Ztráty má i Boko Haram

Nigerijská armáda zabila v noci na úterý při leteckém útoku na severovýchodě země nejméně 70 údajných členů islamistického hnutí Boko Haram.

Nálet byl podle informací nigerijského deníku The Vanguard odvetou za přepad dvou vesnic, při němž o víkendu zemřelo přinejmenším deset lidí.

Na jiném místě příslušníci Boko Haram pozabíjeli podle očitých svědků až 30 osob a unesli 91 žen a dětí.

Únosy pokračují

První víkendový útok se uskutečnil asi deset kilometrů severně od města Chibok ve státě Borno, odkud islamisté z hnutí Boko Haram v polovině dubna unesli více než 250 školaček.

Přiveďte nám zpět naše dívky! Příbuzní viní vládu z nečinnosti.
Přiveďte nám zpět naše dívky! Příbuzní viní vládu z nečinnosti. | Foto: Reuters

Oběťmi nového únosu z vesnic sto kilometrů severně od Maiduguri se prý stalo asi 60 vdaných žen a dívek a 31 chlapců. Už po únosu školaček z Chiboku se islamisté pokusili dojednat výměnu rukojmí za své vězněné spolubojovníky.

Islamistické milice Boko Haram bojují proti centrální vládě od roku 2009. Terčem jejich útoků byly často školy, mešity, státní instituce, ale i policie nebo armáda.

Podle zprávy Norské rady pro uprchlíky zabily milice Boko Haram jen za letošní rok 3300 lidí. Rada bezpečnosti OSNje koncem května zařadila na seznam teroristických organizací.

 

Právě se děje

Další zprávy