Neviditelný koráb kapitána Kirka. US Navy přebírá futuristický torpédoborec Zumwalt

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
16. 5. 2016 13:12
Největší a technologicky nejvyspělejší americký torpédoborec loděnice v Maine svěří do rukou amerického námořnictva během příštích dní. Loď je dlouhá přes 180 metrů, před radary se ale dokáže zamaskovat do podoby malé rybářské lodi. Počítačem naváděný raketový systém dokáže zasáhnout cíl na vzdálenost asi 100 kilometrů. Fanoušci amerického seriálu ocení, že na můstku bude vládnout živý kapitán James Kirk, jmenovec slavné postavy ze sci-fi seriálu Star Trek.
Uss Zumwalt.
Uss Zumwalt. | Foto: Wikimedia Commons/U.S.Navy

Washington - Americké námořnictvo se po několika letech vývoje, konstrukčních prací a technologických úprav konečně dočká svého zřejmě nejfuturističtějšího plavidla. Torpédoborce USS Zumwalt.

Přes 180 metrů dlouhá válečná loď je - díky svému specifickému "vyzáblému" tvaru - až 50krát obtížněji detekovatelná. Radary kolos o výtlaku asi 15 tisíc tun vykreslují jako bárku o velikosti rybářského člunu.

Loď je přitom asi o 30 metrů delší a šest metrů širší než dosavadní největší americký torpédoborec. Oproti starším generacím navíc disponuje mnohem sofistikovanějšími technologiemi.

"Sestavit Zumwalt bylo díky všem těm technologickým prvkům výzvou. Zkoušky na moři ale ukazují, že je to válečná loď nejlepší světové úrovně s jedinečnými schopnostmi," popisuje ji analytik Loren Thompson z Lexintonského institutu ve Virginii.

Loď pohání elektřina vyprodukovaná turbínami podobnými těm, které používají letouny Boeing 777, uvedl server The Telegraph.

Počítačem naváděný raketový systém dokáže zasáhnout cíl na vzdálenost asi 100 kilometrů (některé zdroje hovoří až o 160 km). V případě potřeby může být loď opatřena také elektromagnetickým dělem nebo laserovými zbraněmi.

Díky vysokému stupni automatizace si navíc oproti starší generaci torpédoborců vystačí s méně početnou posádkou – asi se 140 lidmi. Loď má sice klasický "můstek", jeho zabezpečená síť ale kapitánovi umožňuje kontrolovat systémy de facto odkudkoliv.

Plavidlo je určeno pro operace na moři i podporu speciálních jednotek na souši.

Futuristickou povahu plavidla navíc dokresluje i její velící důstojník. Za kormidlo neviditelného korábu vybaveného nejmodernějšími technologiemi se nepostaví nikdo jiný než James Kirk, jmenovec kapitána vesmírného korábu USS Enterprise z legendárního sci-fi seriálu Star Trek.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

Cena přesáhla čtyři miliardy

Z loděnice v americkém státě Maine se válečné plavidlo do rukou námořnictva dostane v řádu dní, v tuto chvíli na jeho palubu putují zásoby. Do námořní flotily bude oficiálně zařazeno v Baltimoru ještě letos v říjnu, pak loď poputuje do svého domovského přístavu v San Diegu. Někteří ze členů posádku na převzetí plavidla cvičí už přes dva roky.

Zumwalt je první funkční loď ze stejnojmenné třídy. Původně jich měly oceán brázdit přes tři desítky, nakonec budou zřejmě jenom tři. Mohou za to vysoké náklady. Celková cena USS Zumwalt se všemi technologickými vymoženostmi se pohybuje kolem 4,5 miliardy amerických dolarů.

Torpédoborec sestavili inženýři z Bath Iron Works, kteří jsou podepsaní i pod torpédoborci Arligh Burke z přelomu 80. a 90. let.

Nová loď nese jméno po admirálu Elmovi Zumwaltovi, někdejším nejmladším náčelníkovi námořních operací USA. Dekorovaný válečný veterán, který zemřel v roce 2000, se proslavil zejména během vietnamské války.

Video: Youtube.com/U.S. Navy
 

Právě se děje

Další zprávy