Není východiska. Ulice Aleppa plní krev, zní z nitra Sýrie

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
5. 5. 2015 14:10
Amnesty International v nové zprávě tvrdí, že se válečných zločinů v Aleppu dopouští režim i rebelové.
Záběr ze syrského Aleppa. Ilustrační foto.
Záběr ze syrského Aleppa. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Aleppo - "My v Aleppu jsme se ocitli v pekelném kruhu. Ulice jsou naplněné krví. Lidé, kteří byli zabiti, nejsou ti, kteří bojují. Pro ty z nás, kteří zbývají, není východiska," svěřil se jeden z obyvatel oficiálně nejlidnatějšího syrského města lidskoprávní organizaci Amnesty International.

O pekle, které se během více než čtyřleté občanské války v Aleppu rozhořelo a jehož konec je stále v nedohlednu, nehovoří jen on sám.

"Viděl jsem děti bez hlav, všude byly rozesety části těl. Tak jsem si představoval, že vypadá peklo," svěřil se loni například zaměstnanec místní továrny. Vzpomínal přitom na následky jednoho z útoků barelovými bombami, jejichž používání ale syrská vláda v čele s prezidentem Bašárem Asadem striktně popírá.

Podle nové zprávy Amnesty International ale jen za rok 2014 tyto bomby v Aleppu a jeho okolí zabily přes 3000 civilistů a "jen" okolo 35 povstaleckých bojovníků.

Obyvatelé trpí nepředstavitelnými zvěrstvy

Zbývající obyvatelé Aleppa podle lidskoprávní organizace trpí pod tíhou "nepředstavitelných zvěrstev", která se na ně valí ze všech stran a den po dni.

"To, že nad námi přelétávaly vrtulníky, se stalo rutinou. Takže jsem se nakonec nahoru přestal dívat. Smrt jsem cítil všude," svěřil se další z místních.

AI tvrdí, že válečných zločinů se dopouštějí jak vládní jednotky, tak i opoziční ozbrojené povstalecké skupiny. Vojáci na straně režimu ale podle lidskoprávních aktivistů na civilisty míří plošně a systematicky, a tím se dopouštějí i zločinů proti lidskosti.

"Civilisté v částech města, které kontroluje opozice, jsou během vzdušných úderů vládních sil bombardováni ve svých domovech, v nemocnicích, školách, na trzích i na náboženských místech," uvádí organizace. Ostřelování města navíc podle zprávy v posledních týdnech opět nabylo na intenzitě.

Zatímco syrská vláda odmítá, že by při náletech v Aleppu umírali civilisté, a opakuje, že cílí pouze na "teroristy", AI tvrdí pravý opak. Řada faktorů podle organizace nasvědčuje tomu, že "vládní síly ve městě Aleppo vědomě cílí na civilisty a na civilní objekty".

Barelové bomby, mizení lidí a mučení

Právě během útoků ze vzduchu jsou podle důkazů a svědectví, které zpráva shrnuje, používány i barelové bomby. Jedná se o sudy, nádrže či lahve naplněné výbušninami, palivem a kovovými částečkami, které se při výbuchu rozletí do všech stran. Jejich následky jsou otřesné.

"Barelové bomby jsou tou nejděsivější zbraní, způsobující velmi bolestivá zranění... Musíme řešit množství traumat, amputací, případů, kdy se dostala střeva mimo tělo člověka, je to šílené," uvedl jeden z chirurgů z Aleppa.

Zločiny proti lidskosti zpráva zmiňuje i v souvislosti s násilným mizením obyvatel, mučením a nelidským zacházením s civilisty, kteří se konfliktu jako takového ani neúčastní.

"Co se týče mučení a násilného mizení v Aleppu, zdá se, že je součástí systematického a rozsáhlého útoku na civilní populaci, který má na svědomí vláda. Toto jednání může představovat zločiny proti lidskosti," tvrdí lidskoprávní aktivisté.

Za válečnými zločiny stojí i opozice

Válečnými zločiny – zabíjením, únosy i mučením  se podle AI proviňují i povstalci.

Ozbrojené skupiny útočí na části města, jež kontrolují ozbrojené síly spadající pod vládu, a používají přitom řadu podomácku vyrobených a ne zrovna spolehlivých či přesných zbraní, například raket či minometů. Podle AI jim tak musí být jasné, že během útoku zahyne i spousta civilistů.

"Nikdy si nepřipadáte v bezpečí. Nikdy nevíte, co se může stát, můžete být zasažen kdekoliv," uvedl jeden z místních občanů.

Bez vody i elektřiny

Aleppanům napříč celým městem se nedostává vody, elektřiny a mnohdy ani jídla a léků. V řadě případů tak musejí spoléhat na humanitární pomoc, zejména k lidem žijícím v rebely kontrolovaných čtvrtích se humanitární pracovníci ale dostávají jen s obtížemi.

"Ti, kteří poskytují pomoc do oblastí kontrolovaných vládou, hovoří o značných potížích, za neposledním z nich stojí vládní síly, které kontinuálně cílí na silnici, jež slouží jako hlavní přístupová cesta pro humanitární pomoc směřující do města," vysvětluje AI. Obyvatelé se navíc obávají dalšího možného obléhání, které město v minulosti v podstatě úplně odřízlo od okolí. Zvláštní velvyslanec OSN pro Sýrii Staffab de Misturi loni navrhl ozbrojené střety ve válkou sužovaném Aleppu "zmrazit".

 

Právě se děje

Další zprávy