Německý fotbalový talent šel bojovat do Sýrie. Zemřel

Martin Novák Martin Novák
20. 11. 2013 11:45
Burak Karan hrál za juniorský německý národní tým. Před fotbalem dal přednost džihádu
Burak Karan na fotografii, zveřejněné na YouTube po jeho smrti.
Burak Karan na fotografii, zveřejněné na YouTube po jeho smrti. | Foto: YouTube

Berlín - Zhruba dvě stovky Němců bojují v Sýrii na straně povstalců proti režimu Bašára Asada. Jde o odhad německé rozvědky BND.

Jeden z nich přišel o život ve městě Azáz u hranice s Tureckem. Ten nejznámější. Velký fotbalový talent a bývalý juniorský reprezentant Německa Burak Karan.

Před fotbalovou kariérou dal ale před šesti lety přednost víře. Syn tureckých přistěhovalců a rodák z Wuppertalu se dostal pod vliv radikálních salafistů a tato cesta ho zavedla až na bojiště syrské občanské války.

V řadách rebelů vedl džihád proti Asadovu režimu. Není jasné, jak padl. Zdroje se rozcházejí. Podle jedné verze zahynul při leteckém bombardování, podle druhé ho provládní voják trefil při pouliční přestřelce do prsou.

Mezi Karanovy spoluhráče patřil Sami Khedira.
Mezi Karanovy spoluhráče patřil Sami Khedira. | Foto: Reuters

Burakův bratr Mustafa řekl deníku Bild, že v Sýrii bývalý fotbalista žil sedm měsíců. Prý se věnoval jen charitativní činnosti a nebojoval se zbraní v ruce po boku povstalců.

Rodina podle týdeníku Der Spiegel klade radikalizaci mladíka za vinu muslimskému kazateli Emrahu Erdoganovi, který působí ve Wuppertalu.

Ten je podezřelý z toho, že rekrutuje německé muslimy do bojů v Afghánistánu, Pákistánu, Somálsku a teď i v Sýrii.

Radikální muslimové jsou nabádáni k džihádu v Sýrii také prostřednictvím webových stránek. Problém nemá jen Německo, ale také Belgie nebo Francie. Francouzská policie v pondělí zadržela na předměstí Paříže čtyři muže, kteří provozovali síť pro nábor a přepravu bojovníků do Sýrie.

Strach z toho, že válkou radikalizovaní mladí muslimové se vrátí domů a budou v džihádu pokračovat, má i několik dalších zemí. Včetně Ruska, protože v Sýrii válčí jeho občané z Kavkazu.

V Sýrii vede válku režim reprezentující hlavně šíitské muslimy proti opozici, kterou tvoří převážně sunnitští muslimové.

Válka v Sýrii už trvá skoro tři roky.
Válka v Sýrii už trvá skoro tři roky. | Foto: Reuters

Radikální skupiny povstalců chtějí nejen Bašára Asada svrhnout, ale také přeměnit zemi v islámský stát podobný tomu, jaký existoval v Afghánistánu za vlády Tálibánu.

Karan hrál za reprezentaci Německa od šestnácti do sedmnácti let. Objevil se také v dresech hamburského HSV nebo Hannoveru. Jeho spoluhráči byly dnešní hvězdy - Sami Khedira z Realu Madrid nebo Kevin-Prince Boateng ze Schalke 04 Gelsenkirchen.

Foto: Reuters

Bývalý trenér Hannoveru řekl, že Karan byl vždy nábožensky založený a vždy se bez ohledu na okolnosti snažil modlit podle muslimských předpisů pětkrát denně.

"Peníze pro něj nikdy nebyly důležité," uvedl pro Bild Mustafa Karan.

Kevin-Prince Boateng zveřejnil na sociální síti Twitter příspěvek věnovaný někdejšímu spoluhráči: "Odpočívej v pokoji, můj bratře Buraku K!! Nikdy nezapomenu na čas, který jsme spolu strávili. Byl jsi opravdový přítel."

 

Právě se děje

Další zprávy