Homosexuálové v Německu se mohou brát. Proč, když je Merkelová proti? Otázky a odpovědi přehledně

Zahraničí Zahraničí
30. 6. 2017 14:06
Německo se zařadí po bok dalších dvaceti dvou zemí světa, ve kterých mohou homosexuálové uzavírat sňatky. Novelu zákona, která umožňuje párům stejného pohlaví i adoptovat děti, schválili v pátek němečtí poslanci. O návrhu na zavedení manželství pro všechny, jak se mu ve Spolkové republice přezdívá, se v parlamentu debatovalo už řadu let. Vždy ale bezvýsledně. Proč se nyní věci "hnuly" tak rychle dopředu? Projděte si nejdůležitější otázky a odpovědi.
Katrin Goering Eckardtová, Volker Beck a Claudia Rothová ze strany Zelených slaví.
Katrin Goering Eckardtová, Volker Beck a Claudia Rothová ze strany Zelených slaví. | Foto: Reuters

Co novela obsahuje?

Od roku 2001 mohli homosexuálové v Německu uzavírat takzvané registrované partnerství - podobně jako v České republice. Nově budou moci vstoupit do manželství.

Spolu s tím budou moci gayové a lesby adoptovat děti, pokud budou sezdaní.

Proč ji Němci schválili právě teď?

V německém parlamentu se o legalizaci homosexuálních sňatků debatovalo dlouhá léta. Až teď se ale novela dočkala procesu schvalování, a to překvapivě rychle.

Důvod je podle tamních médií jednoduchý. Německo čekají 24. září volby do Spolkového sněmu.

Sociální demokraté (SPD), Strana zelených, Strana Levice i liberální Svobodní demokraté jasně podpořili manželství homosexuálních párů. Uvedli taky, že pokud novela neprojde, odmítnou po volbách koalici s křesťanskými demokraty (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

Právě křesťanští demokraté se ale až dosud stavěli k zákonu spíš negativně.

"Merkelová změnila názor, aby zabránila tomu, že ji opozice bude v této záležitosti během předvolební kampaně napadat," vysvětlil americkému listu Los Angeles Times Thomas Jaeger, politolog z Kolínské univerzity.

Jaký je osobní postoj kancléřky Merkelové?

Angela Merkelová se dlouhodobě stavěla proti uzákonění homosexuálních sňatků.

Svůj názor dávala najevo i během poslední volební kampaně v roce 2013. Tehdy říkala, že si není jistá, jaký dopad by mělo uzavírání homosexuálních svazků na péči o dítě. 

Od té doby Merkelová svůj postoj částečně změnila.

Když v pátek novela zákona prošla parlamentem, zdůraznila, že je stále proti, ale jde jen o její osobní postoj. K tomu kancléřka dodala, že doufá, že bude mít novela pozitivní vliv na společnost.

Za "zkušenost, která jí změnila život" Merkelová před několika dny označila společnou večeři s lesbickým párem, který vychovává osm dětí v pěstounské péči.

Na návštěvu ji pozvala partnerská dvojice v Meklenbursku - Předním Pomořansku, který je pro kancléřku domovským regionem. 

"Jestli současný systém svěří lesbickým párům do pěstounské péče osm dětí, pak stát nemůže používat argument 'starání se o dítě' jako důvod proti adopci," prohlásila Merkelová. 

Záhy nato se začal na sociální síti Twitter šířit hashtag #EheFuerAlle (#manželstvíprovšechny).

Jaké jsou reakce politických stran?

Pro novelu se vyslovilo celkem 393 ze 623 přítomných poslanců. 

Na co nejrychlejší schválení apeloval lídr vládních sociálních demokratů a zároveň největší soupeř Merkelové v blížících se volbách Martin Schulz.

"Pokrok je možný. Jako dvacátá třetí země na světě máme v Německu rovnost manželství. Jsem šťastný za všechny budoucí sezdané páry," napsal Schulz na Twitter.

Konzervativní unie CDU/CSU Angely Merkelové svým poslancům umožnila, aby hlasovali podle svého svědomí. A nikoliv podle stranických nót.

Novelu tak podpořilo i 75 jejích zákonodárců. Což je více, než se původně čekalo.

Se zákonem naopak ostře nesouhlasí krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která se před volbami prezentuje jako zastánce "tradiční rodiny".

Změna občanského zákoníku by měla bez problémů ve Spolkové radě projít i za týden.

Jaký je postoj německé společnosti?

Legalizace manželství párů stejného pohlaví se v Německu těší široké podpoře.

Poslední průzkum Federální antidiskriminační agentury z února letošního roku hovořil o 83 procentech lidí, kteří jsou pro schválení novely. Tři čtvrtiny dotázaných souhlasily také s adopcí dětí homosexuálními páry. 

Politování naopak vyjádřila německá katolická církev, podle které pojem "manželství" ztratil po schválení novely hodně ze svého významu.

Jaké postavení mají homosexuálové jinde ve světě?

V roce 1989 se Dánsko zapsalo do historie jako vůbec první země na světě, která povolila registrované partnerství.

V legalizaci homosexuálních manželství a adopci dětí pak drží světové prvenství Nizozemsko, kde tato práva platí od roku 2001.

Homosexuální sňatky mohou uzavírat lidé v celkem 13 zemích Evropy. Kromě zmíněného Dánska a Nizozemska to lze i ve Švédsku, Norsku, Belgii, Španělsku, Portugalsku, Francii, Lucembursku, na Islandu, ve Velké Británii (kromě Severního Irska), v Irsku a od března letošního roku i ve Finsku.

V České republice je možné od roku 2006 vstupovat do registrovaného partnerství.

O zlepšení práv homosexuálů se opakovaně pokoušelo taky Slovensko, naposledy v referendu v roce 2015. To bylo ale kvůli nízké účasti neplatné.

Mimo Evropu umožňuje sňatky lidí stejného pohlaví Argentina (v roce 2010 jako první latinskoamerická země), Brazílie, Jihoafrická republika (v roce 2006 jako první země Afriky), Kanada, Kolumbie, Nový Zéland, Uruguay a Grónsko.

Ve všech státech USA rozhodl o právu uzavírat sňatky mezi homosexuály a lesbami Nejvyšší soud v roce 2015.

Dnes manželství gayů a leseb podporuje většina Američanů, právo na sňatek by si zasloužili i gayové a lesby v ČR, říká aktivista Evan Wolfson. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy