Nejasností kolem ponorky přibývá. Experti už před pěti lety varovali před katastrofou

ČTK Jana Václavíková ČTK, Jana Václavíková
Aktualizováno 21. 6. 2023 20:31
Už před několika lety odborníci varovali provozovatele ponorky Titan, která se nyní ztratila při plavbě k vraku zaoceánské lodi Titanic, před možnými "katastrofickými" problémy. Vyzvali ho také, aby podmořské zařízení podstoupilo certifikační proces. Jak se ale nyní ukázalo, firma to odmítla.
"Vše může selhat, ale vy budete naživu, slibovali." Novinář popsal plavbu v pohřešované ponorce. | Video: Reuters

Aby se ponorka Titan soukromé společnosti OceanGate potopila k Titanicu, musí vydržet tlak ve čtyřech tisících metrech pod hladinou. Množí se však zprávy, které zpochybňují bezpečnost plavidla. Více než tři desítky oceánografů, průzkumníků mořských hlubin, inženýrů a představitelů firem vyrábějících ponorky už v roce 2018 vyjádřili obavy, že "experimentální přístup" firmy může vést ke katastrofickým problémům.

V dopise, který před lety poslali šéfovi firmy Stocktonovi Rushovi, se píše také o tom, že marketing firmy byl "zavádějící", protože tvrdil, že ponorka dostojí, či dokonce překročí bezpečnostní normy stanovené agenturou pro posuzování rizik DNV. Zařízení u ní ale společnost nikdy nenechala otestovat.

"Doporučujeme, abyste alespoň podstoupili testování prototypu, který by byl přezkoumán a ověřen DNV," cituje z dopisu britský deník The Guardian.

Ve stejné době žaloval firmu OceanGate její bývalý zaměstnanec David Lochridge, protože dostal výpověď poté, co upozornil na bezpečnostní rizika. 

Společnost se k tomu vyjádřila až o rok později na svém blogu, kde možnost nezávislého testování plavidla odmítla s tím, že by to zpomalilo proces zavádění nových technologií. "Přivést externí subjekt na každou inovaci dřív, než se začne reálně testovat, by bylo zabijákem rychlého pokroku," stálo ve zprávě. 

Podle odborníků je ale právě testování třetí stranou "zásadní součástí bezpečnostních opatření, která chrání všechny uživatele ponorek".

Mike Reiss, který byl na palubě ponorky loni, uvedl, že pasažéři jsou s potenciálními riziky seznámeni. "Než nastoupíte, podepíšete smlouvu, ve které je smrt zmíněná hned na třech místech," řekl pro britský deník. Firma se podle jeho slov "učí za pochodu". "A věci se pokazí. Potopil jsem se s nimi už třikrát a téměř pokaždé jsme ztratili spojení," popsal průběh předchozích ponorů.

Společnost, jejíž ponorka se ztratila v neděli s pěti lidmi na palubě východně od pobřeží kanadské provincie Nový Foundland, se k pět let starému dopisu odmítla vyjádřit. V úterý sonary zachytily bouchání v oblasti, kde se ponorka ztratila. 

Pátrání v oblasti o rozloze Belgie

Zachycení "podvodních zvuků" v noci na středu potvrdila americká pobřežní stráž, která uvedla, že příslušná data sdílela s experty amerického námořnictva. V dané zóně pak probíhalo pátrání za pomoci dálkově ovládaných přístrojů, které ovšem v první fázi přineslo "negativní výsledky". Pobřežní stráž i dnes odpoledne uvedla, že data ze zachycených hluků jsou stále neprůkazná.

Pobřežní stráž odpoledne dále oznámila, že do pátrání posílá další lodě a podvodní plavidla. Nyní má k dispozici pět zařízení pro pátrání z hladiny moře a očekává, že do dvou dní jich bude dvojnásobek. Přesné místo a zdroj zvuků ještě nebyl určen, ale umožňuje pátrání zaměřit na úžeji vymezenou oblast. Pátrání se odehrává v oblasti odpovídající dvojnásobku rozlohy státu Connecticut, řekl dnes v Bostonu zástupce pobřežní stráže a koordinátor pátrání Jamie Frederick. Šlo by tak o oblast téměř o rozloze například Belgie.

"Je to pátrací a záchranná operace, na 100 procent," řekl Frederick. "Když jste uprostřed pátrání a záchrany, máte vždy naději," dodal podle AP. Frederick však také připustil, že někdy pátrací týmy nenajdou, co hledají. Pokud by nastal tento případ, budou před veřejností informovány rodiny pohřešovaných, řekl podle agentury DPA.

 

Právě se děje

Další zprávy