Nehoda mění zákony, Poláci budou vozit alkotestery

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
13. 1. 2014 21:05
Polskem otřáslo neštěstí, při němž opilý řidič zabil šest lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Varšava (od naší spolupracovnice) - Testery na alkohol by se mohly již za rok stát povinnou součástí výbavy řidičů v Polsku. Tamní vláda je hodlá nasadit jako jeden z nástrojů v boji proti opilcům za volantem.

Navrhuje také razantní změny zákonů, které výrazně zpřísní tresty za řízení vozidla pod vlivem návykových látek.

Pro radikální změny trestního systému se vláda rozhodla po silvestrovském dopravním masakru, při němž opilý řidič zabil v první den letošního roku na severu země šest osob, včetně dítěte.

Pomoc náhodným opilcům?

"Uvědomujeme si, že tento jev nevymýtíme ze dne na den. Bez tvrdých, drastických změn v zákonech se nám nepodaří rychle dosáhnout efektu," uvedl premiér Donald Tusk na zasedání polského kabinetu.

Právě testery alkoholu by podle něj mohly omezit problém s takzvanými náhodnými opilci, tedy lidmi, kteří usedají za volant v domnění, že požitý alkohol již vyprchal.

Cena jednoho testeru by se podle premiéra měla pohybovat kolem pěti až deseti zlotých (zhruba 30 až 70 korun).

Levný tester nepomůže

Odborníci ale návrh hodnotí skepticky. Poukazují na pochybnou kvalitu zařízení v této cenové relaci.

"Ani tři testery nepomohou, pokud do auta nasedne opilý řidič," citoval list Gazeta Wyborcza Krzysztofa Sarzalu z Centra krizové pomoci v Gdaňsku.

Lidé, kteří požili alkohol, to podle něj vědí i bez testeru, a přesto za volant sedají.

Větší smysl by podle něj měla výchova řidičů přistižených s alkoholem v krvi. Ministerstvo spravedlnosti například navrhuje povinné psychologické školení, za které by alkoholu chtiví řidiči museli platit.

Rozdělení politici

Na polské politické scéně se názory na Tuskův návrh různí.

"Je to dobrá myšlenka. Ne všichni lidé si uvědomují, jak jejich tělo spaluje alkohol," myslí si poslanec Pawel Olszewski z Občanské platformy. Jeho levicový kolega Ryszard Kalisz naopak mluví o populismu.

Janusz Popiel, předseda Sdružení pro pomoc obětem dopravních nehod, zdůrazňuje, že spolehlivý alkotester musí být homologovaný. "Když si budeme foukat do něčeho za pár zlotých, je to jen hračka. Spolehlivý tester stojí tisíce zlotých," uvedl podle listu wyborcza.pl.

Stop až na 15 let

Už za první prohřešek by řidič s více než 0,5 promile alkoholu v krvi měl být podle vládního návrhu potrestán odnětím řidičského průkazu přinejmenším na tři roky. Při opakovaném přistižení si recidivisté nesednou za volant až 15 let.

Dostanou také pokutu od 5000 zlotých (asi 33 000 korun) do 100 0000 zlotých.

Teď hrozí osobě, která je poprvé dopadena při jízdě s alkoholem v krvi, odnětí řidičského průkazu na rok až deset let. Soudy se ovšem mnohdy přiklánějí k dolní hranici.

Malé pivo povoleno

Řidič může v Polsku usednout za volant, pokud má v krvi maximálně 0,2 promile alkoholu (zhruba jedno malé desetistupňové pivo). Pokud je přistižen s alkoholem do 0,5 promile, je stíhán za přestupek.

Polsko není jedinou zemí Evropy, která sází na testery alkoholu.

První zkušenosti s testerem už mají ve Francii. Tamní vláda ho do povinné výbavy pro řidiče zařadila předloni, plánovanou pokutu za jeho absenci ale později zrušila.

Teď se řidičům doporučuje mít v autě alespoň chemický tester.

 

Právě se děje

Další zprávy