Berlín - Německá modelka Gina-Lisa Lohfinková koncem loňského roku odešla od soudu s pokutou. Tvrdila, že ji před čtyřmi lety znásilnila dvojice mužů. Na internet se dokonce dostala část nahrávky, na níž nyní 29letá žena křičí "Ne!" a "Přestaňte!".
Soud ovšem její verzi neuvěřil a byla to ona, koho čekal trest. Hvězdě německých reality show nařídil zaplatit za křivé obvinění 24 tisíc eur (v přepočtu 650 tisíc korun), protože podle něj šlo o dobrovolný pohlavní styk a výkřiky nesouhlasu Lohfinkové se mohly týkat natáčení.
Byl to právě tento ostře sledovaný případ, jenž nakonec přiměl německé zákonodárce k razantní změně trestního zákoníku. Podle nově schválené právní úpravy se budou muset soudy při řešení sexuálních deliktů řídit zásadou, že "ne znamená ne."
A postačí, když bude pachatel ignorovat vyjádření nesouhlasu oběti.
Z oběti pachatelkou
Německo tak změnilo dřívější ustanovení zákona, podle kterého je pro naplnění skutkové podstaty znásilnění třeba použít nátlaku nebo násilí. Tuto právní úpravu po potrestání Lohfinkové silně kritizovaly nevládní organizace i někteří poslanci.
"Způsob zacházení s Ginou-Lisou Lohfinkovou je děsivý. Z oběti se dělá veřejně zostuzená pachatelka, které se nevěří," uvedla třeba místopředsedkyně poslaneckého klubu Zelených Katja Dörnerová s tím, že případ bere dalším ženám odvahu, aby o znásilnění promluvily a podaly trestní oznámení. Modelka se proti rozhodnutí soudu odvolala.
Útok nahlásí jedna z deseti žen
Organizace zabývající se právy žen úpravu označily jako "dobrý začátek". Novelu ale kritizují, že není důsledná.
Obávají se, že neposkytuje dostatečnou ochranu obětem, které nesouhlas nemohou - třeba kvůli tomu, že byly zdrogovány - jasně vyjádřit.
Úprava zákona, kterou iniciovala ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová, měla podporu vládnoucích stran CDU/CSU i sociální demokracie. Dolní komora německého parlamentu ji nakonec jednomyslně schválila.
Aktivisté také upozorňují, že Německo je v potírání sexuálního násilí stále pozadu. Podle Kristiny Lunzové, kterou cituje server BBC, je nepřijatelné, že velká většina znásilnění se nepodaří potrestat. Sexuální útok navíc nahlásí v průměru jen jedna z deseti žen.
"Jestli šlo o znásilnění, rozhodnou ženy následující ráno."
Profesorka trestního práva Monika Frommelová v rozhovoru poskytnutém agentuře DPA označila schválený zákon za "kontraproduktivní". Podle ní přibude obžalovaných, prokázání znásilnění ale bude stejně náročné jako doposud.
Podle německého listu Die Zeit se oběťmi nového zákona, který má chránit především ženy, jež jsou nejčastěji terčem sexuálních útoků, mohou stát paradoxně muži. Ti pak budou daleko častěji neprávem obviňováni ze znásilnění.
"Zda to byla noc plná milostné vášně, či znásilnění, žena určí až následující ráno," varovala autorka komentáře v prestižním listu.
Německo v poslední době šokovaly případy sexuálního obtěžování žen při silvestrovské noci. Do hromadných útoků na náměstích velkých německých měst se zapojovali přistěhovalci. Mnoho pachatelů se nepodařilo usvědčit. Proto je součástí novely také úprava v oblasti skupinového sexuálního obtěžování.
Trest by nově měli dostat i ti, kteří se útoku přímo neúčastnili, byli ale součástí skupiny, která se jich dopustila. Podle právníků oslovených agenturou DPA by ale mohlo být toto ustanovení protiústavní.
Změna zákona prošla Spolkovým sněmem ještě dřív, než skončilo odvolací řízení v případu modelky Lohfinkové. To má pokračovat nejméně do srpna.