Naše útrapy přesahují chápání, líčí bosý advokát v USA

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 5. 2012 13:10
Čínský disident Čchen Kuang-čcheng poskytl první rozhovor od příletu do Ameriky
Čchen Kuang-čcheng během rozhovoru s novináři.
Čchen Kuang-čcheng během rozhovoru s novináři. | Foto: Reuters

Peking - V současnosti asi nejznámější čínský disident Čchen Kuang-čcheng poprvé od svého sobotního příletu do Spojených států hovořil s novináři.

Líčil nejen útrapy, kterým byl doma vystaven, ale svěřil se i s obavami o své nejbližší.

"Dlouhou dobu jsem vůbec necítil přírodu. Nějakou dobu jsem proto chtěl strávit jen tak sluněním a procházením se na čerstvém vzduchu. Dlouho mi to bylo odpíráno," zdůvodnil Čchen Kuang-čcheng své dosavadní mlčení.

Jeho další výpověď už ale byla o poznání ponuřejší.

"Chtěl bych nejprve jednu věc ujasnit: nepoužívejme, prosím, výraz domácí vězení, ale termín ilegální zadržování. Je pro mě těžké popsat, co jsem v té době prožíval. Řekněme prostě, že mé útrapy byly za hranicí představitelného," pronesl v rozhovoru pro CNN.

Horší, než si dokážete představit

Muž přezdívaný "bosý advokát" byl od propuštění z žaláře v roce 2010 až do letošního útěku držen ve svém domě, a to bez udání důvodu.

Do bezpečí na území Spojených států přiletěl teprve v sobotu a po mnoha letech teď může volně dýchat. Mezi Washingtonem a Pekingem se ale kvůli jeho dramatickému útěku z domácího vězení a skrývání na ambasádě USA rozhořela diplomatická roztržka.

Čtyřicetiletý muž se komunistickému režimu znelíbil, jelikož se stavěl za práva žen, které byly v rámci tzv. politiky jednoho dítěte nuceny k potratům.

On i jeho žena prý byli mnohokrát zmláceni. "Bylo to horší, než si dokážete představit, ale nechci o tom teď mluvit," dodal s tím, že si chce nejprve utřídit myšlenky, jež provázely jeho útěk.

Ve službách strany pracují i na první pohled křehké dámy:

Nejhorší je strach o blízké

"Poté, co jsem se dostal mimo nebezpečí a utekl z rodné vesnice Tung-š'-ku, jsem zavolal svému dobrému známému Kuo Jü-šanovi a požádal ho o pomoc. On dal dohromady skupinu lidí, která mě zanedlouho našla a doprovodila do Pekingu."

Tito lidé jsou teď podle disidenta v nebezpečí. "Chtěl bych vyzdvihnout, že to nedělali proto, aby získali jakékoliv uznání, ale naprosto nezištně a velice přitom riskovali. Teď se o ně - ve světle toho, co se stalo mé rodině - samozřejmě bojím."

Poté, co uprchl, si přišla policie pro jeho synovce Čchen Kuang-čchenga. Ten ale za dosud nevyjasněných okolností s nožem v ruce uprchl a zřejmě při tom někoho z policistů zranil nebo zabil. Čelí totiž obvinění z vraždy.

Vyhrál soud a šel do vězení

"Zranili ho na hlavě a nechali ho tři hodiny krvácet. Měl roztrhané oblečení a hole, jimiž ho bili, byly úplně zohýbané. Když by tohle (chování synovce) nebylo bráno jako sebeobrana, co by potom mělo čínské právo posuzovat jako sebeobranu?" položil disident řečnickou otázku.

"To, co se mu teď děje, je velmi podobné, tomu, co udělali mě. Když chtěl právníka, řekli mu, že ho nikdo nechce zastupovat. Těm, kteří čekali venku, zase řekli, že už si najal jiné. To samé tehdy udělali i mě."

Čchen Kuang-čcheng se v roce 2005 pokusil vést kolektivní žalobu za skupinu mladých Číňanek z Šan-tungu (kvůli potratům) a skutečně dosáhl potrestání několika komunálních politiků. Jemu to ale vyneslo obvinění z "podněcování vzpoury a poškozování veřejného majetku" (rozezlení vesničané totiž na čas zablokovali silnice v okolí Tung-šiku a střetli se s policisty). Za to tehdy dostal čtyři roky vězení. Po propuštění následovalo, už bez rozsudku, domácí vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy