Na Zemana čeká v Ammánu velmi rozhněvaný potomek Proroka

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 10. 2. 2015 11:34
Český prezident přijíždí do země, která už je ve válce s Islámským státem.
Jordánský král Abdalláh II.
Jordánský král Abdalláh II. | Foto: Facebooková stránka jordánského královského dvora

Ammán/Praha – Když přijde řeč na organizaci Islámský stát (IS) nebo vůbec islám, není v Evropě mezi prezidenty nebo premiéry razantnějšího řečníka, než je Miloš Zeman.

Vyzývá ke globální vojenské akci proti IS, bojí se superholocaustu, ještě před zvolením do funkce prezidenta srovnával islám s nacismem a označoval ho za anticivilizaci.

Teď jede do muslimské země za muslimským politikem. Leč mužem, se kterým si rukou patrně potřese velmi rád. Shodou okolností Zeman přijíždí do Jordánska jen několik dní poté, co ozbrojenci Islámského státu zveřejnili video z brutálního upálení jordánského pilota Máaze Kasásby.

Jordánci volali v ulicích po pomstě a jejich král Abdalláh II. jim vyhověl. Letadla F-16 jordánského letectva už několik dní provádějí nálety na cíle Islámského státu ve východní Sýrii. "Jsme rozhodnutí vymazat je ze zemského povrchu," řekl v neděli velitel jordánského letectva generál Mansúr Džbúr.

V králi Abdalláhovi Zeman v Ammánu najde takříkajíc svého člověka, bojujícího proti Islámskému státu. Už avizoval, že třiapadesátiletému monarchovi udělí Řád bílého lva.

Panovník názorně demonstroval svůj postoj - hněv vůči Islámskému státu a vrahům pilota - beze slov. Fotografií, kterou zveřejnil na facebookovém profilu. Zamračený na palubě letadla, v maskáčích, s rukavicemi (fotografie je nahoře na začátku článku).

Nutno zdůraznit, že Abdalláh II. skutečně absolvoval příslušný výcvik a je školeným vojenským pilotem. Dokonce kdysi sloužil v britské armádě v Německu, kromě toho, že v Oxfordu studoval mezinárodní vztahy. Jeho matka princezna Múna je Angličanka.

Letecké útoky proti pozicím islamistů v Sýrii jsou odvetou za nedávnou krutou vraždu jordánského pilota. Podle prohlášení ministra zahraničí byly nálety "pouhým začátkem".
1:10
Letecké útoky proti pozicím islamistů v Sýrii jsou odvetou za nedávnou krutou vraždu jordánského pilota. Podle prohlášení ministra zahraničí byly nálety "pouhým začátkem".

Hášimovská dynastie, v jejímž čele Abdalláh II. stojí, odvozuje svůj původ od rodu Hášimovců proroka Mohameda. To dává Jordánsku určitou záruku stability. Spolu s tím, že jordánské beduínské kmeny jsou tradičně loajální vůči této dynastii a tvoří základ jordánské armády.

Královská rodina si udržuje moc i díky tomu, že se o ni dělí s klíčovými kmeny a rodinami.

Islámský stát zavraždil barbarským a potupným způsobem jednoho z nich. Toto Jordánci neprominou. Když se první skupina bombardérů minulý týden vracela z mise nad Sýrií, symbolicky proletěla nad městem Karak, odkud upálený pilot pocházel.

Podle agentury Reuters má ale Jordánsko jen zhruba čtyřicet amerických letadel F-16 a je otázkou, zda je schopno dlouhodobých intenzivních náletů.

"Abdalláhova pozice je pevná díky tomu, že je potomkem muslimského proroka Mohameda. Tuším, že ve dvaačtyřicáté generaci. Ale v Jordánsku jsou i síly, které ho nemají rády. Vzpomínám si na demonstrace v roce 2003, kdy jsem byl v Ammánu. Byly velké a lidé například dost vulgárně poukazovali na to, že po matce je poloviční Angličan.

Boj s Islámským státem je pro Abdalláha i Jordánsko bojem o přežití, sebeobranou. Tahle organizace i pro Jordánsko představuje velké nebezpečí, vždyť Jordánsko sousedí se Sýrii i Irákem, a je tak další zemí na řadě," uvedl pro Aktuálně.cz bývalý český velvyslanec v Jordánsku Tomáš Laně.

Miloš Zeman ani jako premiér do muslimských zemí příliš necestoval. Výjimkou byly Tunisko nebo Egypt. Poprvé dal o sobě na Blízkém východě vědět na začátku roku 2002, když v Izraeli přirovnal palestinského vůdce Jásira Arafata k Adolfu Hitlerovi.

Od té doby je v arabských zemích pověstný jako radikální obhájce židovského státu a naopak kritik islámu.

O averzi českého prezidenta Miloše Zemana na Blízkém východě dobře vědí. Když byl předloni v lednu zvolen, diplomat jedné z arabských zemí, který si nepřál být jmenován, řekl Aktuálně.cz:

"Velvyslanectví o vyjádřeních Zemana do svých států obšírně informovala. Několikrát se už o tom psalo i v arabském tisku. Je to problém a myslím, že zastupitelství arabských zemí se budou snažit získat nějaké vysvětlení, jaké jsou vlastně Zemanovy názory. Otázkou je, zda se bude takto vyjadřovat i jako prezident," řekl diplomat.

Zeman nadále občas balancuje na hraně. Vysloužil si například kritiku Ligy arabských států za návrh přesídlit české velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Jeho citace posvátných textů, kterou chtěl dokázat údajný islámský antisemitismus, rovněž vyvolala v arabském světě negativní ohlas.

Abdalláh II. na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
Abdalláh II. na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. | Foto: Wikipedia

V Ammánu ale český prezident najde spřízněné duše při kritice Islámského státu. A má o důvod víc, proč jordánského panovníka mít rád. Jordánsko je vedle Egypta jedinou arabskou zemí, která udržuje diplomatické vztahy s Izraelem a má v Tel Avivu velvyslanectví.

Tomáš Laně se domnívá, že pro Abdalláha Zemanův postoj k islámu asi není velkým problémem.

"Nepochybně o tom ví, protože jeho podřízení pro něj připravili složku, kde bude i profil Zemana. Včetně jeho výroků. Ale Abdalláh je velmi vzdělaný člověk, evropsky vzdělaný člověk. Je ochoten přijmout i tyto názory," říká český exdiplomat.

Abdalláh II. začal kralovat zrovna v době, kdy byl Miloš Zeman českým premiérem. 7. února 1999, kdy zemřel na rakovinu jeho otec král Husajn. Vládcem se stal Abdalláh na poslední chvíli. Těžce nemocný Husajn jen několik dní před svým skonem zbavil následnictví trůnu bratra Hasana a jmenoval Abdalláha, svého nejstaršího syna.

Tomu se dosud velké problémy vyhýbaly. Přestál takzvané arabské jaro, přestože zemí otřáslo několik demonstrací. Lidé ale nevolali po jeho svržení, tak jako v Egyptě, Libyi nebo Sýrii.

Boj proti Islámskému státu je ale vážnou zkouškou. I proto, že ve fanatické organizaci bojují přibližně dva tisíce Jordánců. Není to poprvé, co trůn v Ammánu ohrožují odpůrci monarchie.

Abdalláhův jmenovec a pradědeček Abdalláh I. zemřel v roce 1951 u vchodu do mešity al-Aksá v Jeruzalémě. Zastřelil ho Palestinec, podle kterého Abdalláh I. zradil Araby tajnou dohodou s Židy.

 

Právě se děje

Další zprávy