Nový fenomén na Ukrajině: Politici končí v popelnicích

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
30. 9. 2014 19:49
Ukrajinské "popelnicové lustrace" se rozšířily do celé země. Mají zamezit návratu "starých struktur" k moci.
Foto: Reuters

Kyjev - Popelnice a odpadkové koše - to jsou nové politické zbraně na Ukrajině. Mezi odpadky nechtěně skončilo už několik poslanců nejen v Kyjevě, ale i v regionech.

Podle aktivistů, kteří potupné akce proti nepopulárním zákonodárcům pořádají, jde o "lidové lustrace", které mají zamezit návratu "starých struktur" k moci. Terčem útoků jsou ale i příslušníci nového vedení.

YouTube: Politici na Ukrajině končí v kontejnerech
YouTube: Politici na Ukrajině končí v kontejnerech

Hned dva poslanci skončili v popelnicích v budově regionálního zastupitelstva ve městě Čerkasy v centrální části Ukrajiny. Několik desítek aktivistů občanských organizací tam vtrhlo na zasedání zastupitelstva s kontejnery, na kterých byly nalepeny portréty dosluhujících poslanců ukrajinského parlamentu za tento region.

Chtěli tak protestovat proti snahám příslušníků režimu exprezidenta Viktora Janukovyče dostat se znovu k moci díky nadcházejícím parlamentním volbám.

Nejen Kyjev...

S výkřiky "to je lustrace" a "toto je tvoje pracovní místo!" lidé oblečení v kamufláži nasoukali do odpadkových nádob komunistu a také člena Strany regionů, která oblast dříve ovládala. Několik osob bylo při potyčce lehce zraněno.

"Chcete, aby tady platila demokracie? Každý z vás projde popelnicí," řekl místním politikům od řečnického pultu aktivista Oleksij Juščenko. Podle dalších účastníků "lidových lustrací" jde zatím jen o varování.

"Jsme tolerantní společnost, avšak trpělivost nám může dojít," zdůraznil jeden z nich.

Popelnicové happeningy uspořádali příslušníci občanských hnutí v Kyjevě, Kirovohradě, Ternopilu či Záporoží.

Mezi odpadky se ocitl bývalý kozácký ataman, který se netajil podporou proruských ozbrojenců, i vrcholní politici. Poslance Viktora Pylypyšyna aktivisté hodili na smetiště a navíc ho polili červenou barvou, když se pokusil zaregistrovat k účasti v říjnových volbách.

Chtěli mu tak připomenout, že má na rukou "krev Majdanu". Byl totiž přesvědčeným stoupencem tzv. diktátorských zákonů, které měly zamezit svobodě tisku a projevu a jejichž schválení vedlo v lednu k masovým protestům a následně ke krvavým střetům.

... a nejen aktivisté

O "popelnicové lustrace" se v minulých dnech přičinil i poslanec Oleh Ljaško, jehož Radikální strana má v současné době druhou nejlepší šanci dostat se do nového parlamentu po Bloku Petra Porošenka. Do kontejneru plného odpadků vhodil úředníka v Kirovohradu, který mu odmítl uspořádat předvolební setkání s nově jmenovaným šéfem regionální správy.

Poslanec známý populistickými projevy tak prý reagoval na to, že se nový šéf oblasti Serhij Kuzmenko měl podílet na organizaci tzv. Antimajdanu, jehož účastníci se postavili proti politickým protestům v Kyjevě, jež vedly ke svržení minulého režimu.

Svérázný Trash Bucket Challenge přitom odstartovali aktivisté v Oděse už začátkem září, když hodili do popelnice pracovníka místní sociální správy Oleha Rudčenka. Tamní úředník obviněný z rozkrádání dětských dávek byl přistižen při vymáhání úplatku. Soud jej však propustil na kauci a rozzuření občané ho vyváleli v odpadcích, když se vrátil do práce.

O několik dnů později do velké kovové popelnice vhodili poslance Vitalije Žuravského, autora takzvaného zákona o pomluvách.

Příliš dlouhé čekání

Aktivisté mají za to, že se opatření proti předákům bývalého režimu prosazují liknavě a že je z funkcí nevypudí ani tolik očekávaný zákon. Vadí jim také, že se znovu dostávají na místa regionálních vůdců.

S košem na hlavě tak před několika dny skončil například nově jmenovaný šéf Sumské oblasti Viktor Čerňavskyj. Aktivisté ho donutili k rezignaci pouhý den poté, co se ujal funkce.

Lidé, mezi nimiž byli údajně i účastníci bojových operací, vtrhli do jeho kanceláře a vytýkali mu, že spolupracuje se separatisty a se stoupenci Janukovyčova režimu.

Na hlavu mu vysypali odpadky, když se bránil demisi podepsat.

Televize TSN, která o incidentu informovala, neuvedla, čeho konkrétně se funkcionář měl dopustit. O jeho osudu by prý měl rozhodnout prezident Petro Porošenko, který ho do funkce jmenoval.

Trest za zákon o Donbasu

V odpadcích ovšem málem skončila i manželka prezidentova poradce Jurije Lucenka, který byl za minulého režimu dlouhodobě vězněn. Poslankyni tak chtěli aktivisté potrestat za schválení zákonů o zvláštním statusu Donbasu.

Poblíž prezidentského úřadu v Kyjevě ženu napadlo několik desítek osob. Hrubě jí nadávaly a vykřikovaly hesla jako "hanba", "zrádci" a "do popelnice s ní".

Podle Lucenka incident vyvolali radikálové, kteří odmítají zvláštní správu ve východních regionech. "Neměli by se prát se ženami, ale vzít do rukou samopal a jít do války jako můj syn," komentoval případ Lucenko.

 

Právě se děje

Další zprávy